Muğla’nın “ortak akla” ihtiyacı var…

Bu haber 29 Nisan 2019 - 1:11 'de eklendi ve 1.582 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Farkında mısınız, ülke iktisadi krizden kurtulma mücadelesi verirken sanki Devlet Bahçeli hiç oralı değil… Ben artık kendisiyle ilgili “Tek yaptığının ‘siyasi kriz çıkarmak” olduğunu düşünmeye başladım…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenmedik bir şekilde “Türkiye ittifakı” diyor, Türkiye‘yi umutlandırıyor, O kalkıyor “Ne Türkiye ittifakı? Cumhur ittifakından başka ittifak tanımam” diyor.

Cumhurbaşkanı da “Tanımazsan tanıma” diyemiyor.

İpler “küçük ortağın” elinde!

Ülkenin çoğunluğu ise ekonomik istikrar beklentisi içinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktisadi sorunların farkında ve bu nedenle “Türkiye İttifakı” arayışı içine girmiş bulunuyor. “Seçim atmosferinde yükselen siyasi rekabet, toplumumuzun hem sosyolojisinde hem ekonomisinde gerilimlere sebep olmaktadır. Hamdolsun milletimiz sandıkların kapanmasıyla beraber bu dönemi geride bırakmıştır.” diyerek şu ifadelerde bulunuyor:

Türkiye’nin bekası vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği her türlü politik hesabın üstündedir. İçinde bulunulan hassas dönemde siyasetçilerin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi önemli. Ülkemizin önünde dört buçuk yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şart. Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir…

xx           xx           xx

Cumhurbaşkanının bu umutlandıran sözleri karşısında köşemin dışında “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekliyorum…” başlığı altında “BEKA sorunu yaratan başta Amerika olmak üzere emperyalist ülkelere karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi;” diye başlayan ve Erdoğan‘ın “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” diyen sözüyle devam eden bir face paylaşımında bulunmuştum.

Çok tepki aldım… Onlardan birinde “Cumhurbaşkanı ‘BEKA sorunu yaratan başta Amerika olmak üzere emperyalist ülkelere karşı’ diye bir sözü hiç söylemedi..” deniliyordu.

Elbette söylememişti.. Gönlümden geçtiği gibi o sözü de ben eklemiştim. Ki Cumhurbaşkanının ifadesini de “tırnak” içinde sonra vermiştim…

Yoksa Devlet Bahçeli gibi tepki gösterip, umut çiçeğini ben de kırıp atmalı mıydım?

Baktım olacak gibi değil, o yazımı face hesabımdan kaldırdım. Çünkü gerçekten yoruldum… Yorulduk artık!

Siz yorulmadınız mı?

xx           xx           xx

Bazen bizm bazı solcu arkadaşları anlayamasam da Bahçeli‘yi anlamak mümkün.

Cumhur İttifakı‘nın “küçük ortağıDevlet Bahçeli büyük ortağa neden uyum sağlamadığını; kutuplaştırıcı dilde neden ısrar ettiğini, hesabının ne olduğunu anlamak, çözmek aslında zor değil… Ama bugün bu köşenin okurları şaşırabilirler… Beni anlamayabilirler… Çünkü ben pek öyle Türkiye meselelerine girmem. Enderdir…

Kent yazarlığı böyle bir şey. Bizim işimiz de gücümüz de kentimiz.

Açıklayalım. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün geçen hafta perşembe günü “Muğla basını”nın gelenleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Başkan Gürün o kahvaltıda “seçim başarılarını” ve bu döneminde “neler yapacaklarını” anlatırken, biraz da gazetecilerle dertleşirken bu konuya da girdi. Kendisini dinlerken “Ankara siyasetine hazırlanıyor galiba” demekten kendimi alamadım.

Hem neden olmasın. Ölmeden milletvekilliğini tatmayı, genel başkan yardımcılığı yapmayı istemek O’nun da hakkı…

Nitekim Nejat Altınsoy arkadaşımızda bu konuda kaleme aldığı “Muğla İttifakı” yazısında “Başkan Gürün, büyükşehir belediye başkanı olarak CHP yüksek siyasetinin bir parçası.” ifadesinde bulunmuş.

Anlaşılacağı gibi, şehrin Büyük Başkanı bu konuya bulaşınca biz de bu köşeden bulaşmış olduk…

xx           xx           xx

Cumhur İttifakı‘nın küçük ortağını 31 Mart seçimlerinden sonra tut tutabilirsen. Sanırsınız seçimin galibi O… Oysa MHP ülke genelinde %7.31 (3 milyon 394 bin) oy aldı. İYİ Parti %7.45 ile üçüncü, MHP dördüncü..

Buna karşılık CHP sadece İstanbul‘da 4 milyon 170 bin oy aldı. MHP’nin kazandığı illerdeki toplam oy, sadece Ankara‘da Mansur Yavaş‘ın aldığı oy kadar bile değil!

Ama kalkıyor Kılıçdaroğlu‘na, Çubuk/Akkuzulu saldırısı ile ilgili “Şimdi Çubuk Akkuzulu Mahallesi’nde en son mahalli idareler seçimlerinde Cumhur İttifakı, 1260 oy almış, yüzde 73,30 oranında. CHP artı İP ittifakı 169 oy yüzde 9,83. Yani gerilim içinde yapılmış olan bir seçim iddiası var, bu seçim ortamında siz yüzde 9 oy aldığınız yere Mehmetçiğin cenaze namazına katılmak için gitmeyi düşünüyorsunuz. Ama orada karşılaşacağınız bir olayı neyle izah edeceksiniz..” diyor.

Kılıçdaroğlu da kalkıp, “Biz CHP olarak ülke genelinde %30.12 oy aldık. Siz %7.1 oy alabildiniz. Bu ülkede niye dolaşıyorsunuz, karşılaşacağınız bir olayı neyle izah edeceksiniz..” dese yakışık alır mıydı?

Bahçeli kendisine herşeyi yakıştırıyor. Alamayacağı belediye başkanlıklarını aldı…

Cumhur İttifakı AK Parti’ye yaramadı, ama MHP’ye yaradı… Ülke genelinde MHP 145 ilçe ve 10 il belediyesi ile bir de büyükşehir kazanırken, İYİ Parti daha fazla oy almasına rağmen 19 ilçe belediyesi kazanabildi. İşte Muğla;

Demokrat Parti bu seçimde (meclis oylamasında) %3.33 (20 bin 1) oy aldı. Bir tek DP’li meclis üyesi yok.. MHP ise %2.73 (16 bin 423) oy ile 13 ilçenin hepsinde en az bir meclis üyesine sahip olurken, örneğin Bodrum‘da Cumhur İttifakı‘nın 3 Meclis Üyesi‘nden 2‘si MHP’li… Üstüne Ortaca Belediye Başkanlığı… Hem İYİ Parti %10.51 (63 bin 143) oyla Millet İttifakı‘ndan bir şey kazanmamışken… (!)

Cumhur İttifakı mı, Türkiye İttifakı mı? Hangisi daha değerli?

 xx           xx           xx

Türkiye‘nin ana gündemi artık “Türkiye İttifakı” arayışıdır.

Bu arayış pekala AK Parti-CHP İttifakını sağlayabilir. Yoksa Türkiye İttifakı kimle olacak?

İşte Bahçeli bu beklenmedik gelişmeye çemkiriyor olabilir.

Seçimin alevi İstanbul’da yavaş yavaş sönüyor… İstanbul Ekrem İmamoğlu’na teslim edilmezse CHP’de ve solda infial olur… Teslim edilirse de AK Parti’de ve sağda infial olur. İstanbul seçim sonuçlarına hepbirlikte alışıyoruz. Yoksa Türkiye İttifakı nasıl olacak…

Gündemi “Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak” olan Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın altını oyan MHP‘ye değil, CHP‘ye ihtiyacı olduğunu görmemesi için kör olması lazım… Bahçeli‘ye kalırsa “erken genel seçim” ister… Türkiye’nin ise erken genel seçime değil, erken genel toparlanmaya ihtiyacı var…

CHPevet” der mi? MHP‘nin “hayır” dediğine neden “evet” demesin…

Türkiye’nin mormalleşmeye çok ihtiyacı var. Bahçeli elbette telaşlanacak…

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün ‘Türkiye İttifakı’na yaklaşımı da çok ilginç. “Muğla Basını” mensuplarının gelenleriyle kahvaltıda buluşan Başkan Gürün şu ifadelerde bulundu:

31 Mart yerel seçimlerinden herkesin ayrı ayrı alacağı dersler var. İktidar ve muhalefet partileri vatandaşlarımızın sandıkta verdiği mesajı aldı. Bundan sonra ülkemizin gerçek sorunu olan ekonomiye yönelmeliler. Gönlümden geçeni söylüyorum. Tüm partiler ülkemizin huzuru için bir araya gelmeli. Seçimlerde farklı isimlerle yapılan ittifaklardan sonra ‘Türkiye İttifakı’ söyleminin birlik, beraberlik, demokrasi, ekonomik ve hukuk olarak altı doldurulmalı, ortak akılla kararlar alınmalı

Nejat Altınsoy arkadaşımız bu konuyu kaleme aldığı yazısında Yeniçağ yazarlarından Ahmet Takan’ın “Bahçeli erken seçim çağrış yapar mı” başlıklı yazısındaki “Tabanının kaydığını gören Erdoğan, bu çağrıyı boşa yapmadı! İMF ile yapılacak görüşmelerden önce elini daha sağlama almak için hiç güvenmediği Bahçeli’nin yerine daha güçlü ortak/ortaklar bulma arayışında.” ifadesine yer verirken, “Yukarıda bir şeyler oluyor, olan biteni yakından takip edelim ve bir tespitle bitirelim. Eğer genel siyasette Türkiye İttifakı kurulursa, yerelde de Muğla İttifakı kurulur. Siyaset yeniden şekillenir.” diye noktalamış.

xx           xx           xx

Başkan Gürün‘ün “31 Mart yerel seçimlerinden herkesin ayrı ayrı alacağı dersler var. İktidar ve muhalefet partileri vatandaşlarımızın sandıkta verdiği mesajı aldı.” sözüne katılmamak mümkün değil. Umarız bu tespit kendisi içinde geçerlidir…

Normalleşmeye sadece Türkiye’nin değil, Muğla’nın da ihtiyacı var… Ki CHP Muğla teşkilatlarının da… Türkiye İttifakı söyleminin altınında doldurulmaya ihtiyacı var.

Başkan Gürün o işi de yaptı. Kahvaltıdan bir gün sonra da CHP Genel Merkezi‘nde 11 Büyükşehir Belediye Başkanı‘nın buluşması vardı. Başkan Gürün bu konuda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bu görüşünü muhtemelen paylaşmıştır.

Muğla ittifakına” gelince, Türkiye İttifakı gerçekleşirse “Muğla İttifakı” da gerçekleşecektir… Ki ben o “Muğlalılık” değil de “Muğla İttifakı”nın zaten olduğuna inananlardanım…  Muğla‘nın daha çok Muğla için “ortak  akla” ihtiyacı var…

Yarın devam ederiz…

——————————                                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Lider örnekle liderlik eder, güçle değil. (Sun Tzu)

ÇİVİ

İmamoğlu “AKBİL öğrencilere 50 TL olacak” dedi ya, AK Parti Gurubu “Hayır olmaz 40 TL” deyince, arkadaşım, “Muğla’da AK Parti Gurubu da bir iyilik yapmalı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.