Muğla’nın narenciye ürünleri dalında kaldı

Bu haber 08 Ocak 2015 - 23:49 'de eklendi ve 551 kez görüntülendi.

muglanarenciyeCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, narenciye üreticilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Portakal, greyfurt, mandalina ve limonları meclis kürsüsüne getiren Demir, narenciye üreticilerinin ürünlerinin dalında kaldığını söyleyerek, üreticilerin zor durumda olduğunu dile getirdi. Demir, Hükümetin yanlış dış politikası sonucu ihracat pazarlarının daraldığını savundu.
Haber Merkezi
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, narenciye üreticilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Portakal, greyfurt, mandalina ve limonları meclis kürsüsüne getiren Demir, narenciye üreticilerinin ürünlerinin dalında kaldığını söyleyerek, üreticilerin zor durumda olduğunu dile getirdi.
Ekonomik değeri yüksek olan narenciye üretimi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyada 131 milyon ton, Türkiye’de ise yaklaşık 3,7 milyon ton narenciye üretildiğini belirten Milletvekili Demir, Türkiye’de üretilen narenciyenin %98’inin Muğla’da gerçekleştirmekte olduğunu söyledi.
AKP iktidarının izlediği yanlış politikalar sonucunda narenciyede arz-talep dengesi bozulduğuna işaret eden Muğla Milletvekili Demir ihracatın durma noktasına geldiğini belirtirken. “İhracat durma noktasına gelmiştir. Türkiye’de 32 binden fazla narenciye üreticisi çiftçi zor durumda. Narenciyede 2013-2014 sezonu, üreticiler ve sektörde faaliyet gösteren tüm taraflar için emeklerinin karşılığının alınmadığı bir yıl olamamıştır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği verilerine göre, üretici ve market fiyatları açısından, portakalda yüzde 436,1, mandalinada yüzde 331,22’leri bulan farklar olduğu ortaya konmuştur. Bahçede kilogramı 20 kuruş olan portakal, halde 82 kuruşa, pazarda 1 lira 54 kuruşa, markette ise 2 lira 25 kuruşa satıldığı belirtilmiştir” dedi.
Hükümetin uyguladığı yanlış dış politikalar sonrası sorun yaratılan komşularıma ihracatın durduğunu kaydeden Demir şunları söyledi:
“500-600 bin ton ihracatımızın devam ettiği Rusya dışında pazarlarımızı kaybettik. Irak ve Suriye politikaları Ortadoğu’nun kapılarını yüzümüze kapattı. Üreticiyi korumaya yönelik düzenlemeler yapılmadı. Üretici kaybederken kazanan yine aracılar oldu. Ortadoğu pazarının kaybedileceği bilinmesine rağmen tedbir almadı. Yeni pazarlar oluşturma girişiminde bulunulmadı. İhracatı kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmadı. Nasıl ki don vurduğunda üreticiyi korumaya dönük çeşitli yardım ve teşvikler devreye sokuluyor, ihracat mağduru narenciye üreticisi için hiçbir şey yapılmadı. Üreticilerin, banka borçları, gübre borçları, ilaç borçları silinmedi. Yanlış tarım politikaları uygulandı.”
Konuşmasında “Ne yapılmalı?” diye sorup, sorusunun yanıtını kendisi veren CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Narenciye pazarlaması etkinleştirilip, üreticilerin destekleme primleri arttırılmalıdır. Sektörde pazara uygun üretim planlaması yapılmalıdır. Narenciyenin kalitesinin yükseltilmesi için gerekli önlemler alınmalı ve narenciye ürünlerinin iç tüketiminin arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Örneğin; Ben en son Eskişehir H Tipi Cezaevine yaptığım ziyarette her türlü besleyici öğünden mahrum kalan mahkûmlar olduğunu gördüm. Vitamini ve besin değeri yüksek olan narenciye meyveleri hapishanelerde, hastanelerde, yurtlarda, huzurevlerinde, askeri birliklerde tüketimi özendirilebilir. Bunun yanında özellikle belediyeler bu konuda özel çalışmalar yürütebilir. Narenciye üretiminde standardizasyon sağlanmalıdır. Soğuk hava depoları teşvik edilmelidir. İhracat sübvansiyonu sağlanarak, dış pazara ulaşım kolaylaştırılmalıdır. Üretici ve tüketicinin ortak yararı için, toplumsal barış için, çocuklarımız ve geleceğimiz için hükümet çiftçi dostu olmalıdır” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.