MUĞLA´NIN MUHTELİF YOLLARI « Hamle Gazetesi

MUĞLA´NIN MUHTELİF YOLLARI

Bu haber 26 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Belediyesi bu günlerde oldukça hummalı bir çalışma içinde.
Peki, Muğla’nın yolları ve kaldırımlarının yürünebilir hale gelmesi için neden bunca zaman beklendi?
Muhtemelen “Paramız yoktu”, “Zamanı gelmemişti” türünden yanıt verilecektir.
Ama sokaktaki vatandaş “Seçimlerin yaklaştığı belli oluyor.” yorumu yapıyor.
Vatandaş bu… İstediği şekilde yorumlar.
Ama ben katılmıyorum.
 
xx     xx     xx
Öncelikle “paramız yoktu” denirse ona katılmam.
Çünkü Muğla Belediyesi’nin bu gün de parası yok!
Tabi kalkar gider şehir merkezinden çok dışarıda, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne trilyonları gömersen paran olmaz…
Sakın ha birileri çıkıp, “Özcan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı çıkıyor” demeye kalkmasın!
Benim neye karşı olduğum belli…
Eskiden metropollerde gecekondu semtleri oluşturulurken önce hemen bir cami inşa edilirdi.  Nasıl oralarda “cami” kaçak yapılaşmanın “sigortası” gibi görüldüyse bizim daha çok E Tipi Cezaevi’ne benzeyen beton yığını kültür merkezimiz için de “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” adını “sigorta” gibi görmüş olabilir.
Çünkü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde “Atatürk Kültür Merkezi” vardı… Belediyeninkine bir başka hak eden büyüğümüzün adı verilebilirdi.
Neyse…
 
xx     xx     xx
Şimdi Belediyemizin bu işleri yapacak parası var…
Muğla Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 26/04/2012 tarih ve bila sayılı yazıları Muğla Belediye Meclisi’nde incelenerek, yapılan müzakere sonunda;
Belediye Meclisimizin 03.04.2012 tarih ve 59 No’lu kararında, belediye hudutları ve mücavir alanları içerisinde bulunan, kaplaması olmayan veya yeni yapılması gereken yol kaplamalarının yapılması işi için 8.000.000,00 ¨ kredi kullanılmasına karar verilmiş…
Yani şu anda Belediyemizin bu işler için parası var.
Peki, bu parayı geriye kim ödeyecek?
Muğlalı?
Çünkü Belediyemiz bu yollar için vatandaştan katılım payı alma kararı da almış.
Kaldırımlara sözüm yok (yenilenecekse tabi) ama asfalt yapılan yolların tamamı miadını doldurmuş muydu?
 
xx     xx     xx
Bir de benim anlayamadığım Belediyemiz nereye ne yaptığını neden açıklamıyor?
Hasan Telli arkadaşımız Belediyemizin ilgili birimlerine “Asfalt ve beton parka kaplama işini hangi cadde ve sokaklarında yapıyorsunuz? Kaç kilometre kaplama ve döşeme yapılacak?” diye sormuş.
Ancak yanıt alamamış.
Belediye Basın Halkla İlişkiler Birimi’nin Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’nden alıp arkadaşımıza verdi yanıt şöyle:
“Muğla Belediyesi bir süredir devam ettirdiği yol çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Muğla Belediyesi Fen İşleri’nden yapılan açıklamaya göre 2012 yılı şehir içi muhtelif yolların asfaltlama işi geçtiğimiz günlerde başladı. 01.10.2012 tarihinde başlayan yol çalışmaları sırasında yaklaşık 20 bin ton asfalt v e 20 bin ton beton parke kaldırım yapılacak. Muğla Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, ‘Önümüzdeki günlerde yapılacak olan yeni ihaleler ile yol çalışmalarımız devam edecek’ açıklamasını yaptı.”
Şehir içi muhtelif yolların asfaltlama işi…
Ne demek?
 
xx     xx     xx
Ben bir de bu çalışmaların Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “seçim yatırımı” olarak yaptığını düşünenler olsa da buna katılmıyorum.
Şu günlerde CHP’de en çok tartışılan konulardan birisi: yerel seçimler için adaylar atama yoluyla mı, ön seçimle mi belirlenecek sorusu…
Bana sorarsanız adaylar atama ile belirlenecek.
Ön seçim yapılmayacak.
Ancak aldığımız duyumlara göre, parti adayını belirlerken kamuoyu araştırması yapacak, parti içinde bir temayül yoklaması yapacak ve mevcut belediye başkanlarının yine aday gösterilmeleri halinde performanslarına bakılacak.
İşte bu 20 bin ton asfalt ve 20 bin ton beton parke kaplama çalışması ve öteki park-bahçe çalışmaları Başkan Gürün’ün “performans” hanesine artı olarak düşülecek.
Hayırlı olsun.
Ama ben hala Muğla’nın muhtelif yollarının nereleri olduğunu, buralara kaç kilometre veya metre asfalt dökülmekte olduğunu, nerelerde ne kadar parke yapımı gerçekleştirildiğini, gerçekleştirileceğini; bunların ne kadar yıl dayanacağını; yani vatandaştan bir daha ne zaman yol katılım payı alınacağını merak ediyorum.
Ha bir de bu işlerin ihalesi yapıldı mı? İhaleye kimler katıldı? İhale kimde kaça kaldı?
26.11.2012
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.