Muğla’nın Muğlalı Vekili

Bu haber 08 Ekim 2018 - 0:33 'de eklendi ve 2.814 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gelin Şu Çocuklara Sahip Çıkalım” başlıklı yazımda Muğla Valiliği‘nin ve Menteşe Belediyesi‘nin üniversite gençliği için her sabah ücretsiz çorba dağıtımını unuttuklarına dikkat çekip, bu çorba servisinin gelenek hale getirilmesi gereğini yazmıştım.

Aslında o yazımda Mefharet Koçman Kız Yurdu tabelasını ele almıştık. O konuda taraf durumundaki Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci ParmaksızBiz ücretsiz makarna dağıtmaya devam ediyoruz. Hiç bırakmadık.” demişti.

Ben geçmişte sadece Valilik ile belediyenin çorba dağıttığını biliyordum. Aslında herkes öyle biliyordu. Meğer Sıtkı Koçman Vakfı da makarna dağıtmaktaymış.

O zaman Vakıf Başkanı Parmaksız, “Hiç bırakmadık” deyince şaşırdım ve sevindim.

İşte Vakfın o hergün 500 öğrenci için çıkardığı makarna dağıtımı bugün başlıyor.

Bereketli ve örnek olsun…

xx           xx           xx

Hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nden bir basın açıklaması geldi.

Açıklamada yer alan haber “Rektörümüzden Öğrencilere Çorba İkramı” başlığı taşıyordu.

Bu habere de şaşırdım ve sevindim.

Haber şöyleydi;

Üniversitemizde öğrencilere yönelik ücretsiz çorba dağıtımına başlanmıştır. Hafta içi her gün saat 08.00-10.00 arası belirlenen alanlarda derse girecek öğrencilere çorba ikramı yapılmaktadır. Bu çerçevede yarın (05.10.2018) saat 09.00’da Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Üniversitemiz Kötekli Kampüsü C Kapı’da öğrencilere çorba ikram edecektir.

Evet, Rektör Çiçek geçen Cuma sabahı öğrencilerine çorba dağıtımını elleriyle yaptı.

Allah kabul etsin, bereketli olsun…

Demek ki üniversite de yapabiliyormuş. Önceki yönetim neden yapamadı acaba?

Umarım rektörlüğümüzün duyarlılığı Valiliğimizi ve Menteşe Belediyemizi de harekete geçirir…

xx           xx           xx

Geçen hafta telefonum susmadı.

Eczacı Gül Ören Sungur da aradı. Çok üzgün ve tepkiliydi. “Hastane Açılmayacak Öyle Mi?” başlıklı yazım üzerine aramıştı. “Eylemse eylem, ne yapacaksak yapalım” diyordu.

MuğlalılarınDevlet Hastanesi”nin iade edilmesi için yazmaya ve bu konuda Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) kamuoyu yaratmaya başladığında, bu konuda hastane çevresindeki esnafı harekete geçiren Gül Ören Sungur için “Orada eczanesi var, o yüzden yapıyor” diyenler olmuştu.

Oysa Gül Ören Sungur kendisini emekli edip, eczanesini devredeli çok olmuştu. Keşke oradaki eczacıların hepsi ayağa kalksaydı…

Sungur ve bizlerin yapısı böyle. Muğla‘ya olan sorumluluğumuz ve vicdanarımız da farklı olmalı…

Neyse o gün AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de aradı. Ayrıca Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ın danışmanı Kenan Gürbüz ve İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile de görüştük.

Hepsi de aynı şeyi söylediler. Muğlalılara hastaneleri iade ediliyor… Sorun yokmuş… 6 veya 8 ayda hastane tamam…

xx           xx           xx

İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, “İl Başkanımız Kadem Mete bu konuda elinden ne geliyorsa yapıyor. Hastaneden vaz geçilmesi söz konusu değil. Gerekli ödenek çıktı. Hastane binası olduğu yerde depreme dayanıklı hale getirilip, eksiksiz hizmete açılacak. Milletvekilimiz Yelda Erol Gökcan’da bu konuda Ankara’da işin takipçisidir.” dedi.

Sevindik…

Özellikle milletvekilleriyle il başkanının uyum içinde olmaları beni Muğla adına sevindirdi!

İl Başkanı Mete, görüşmemiz sırasında bir sorum üzerine, “Hep birlikte uyum içinde çalıştığımız bir Milli Eğitim Müdürümüz var. Konuyla milletvekillerimizde yakından takipçiler. Yeni bir lise binası yapılmakta. Yakında tamamlanacak. O zaman Kız Meslek Lisesindeki çocuklarımız buraya taşınacaklar ve tarihi lise binası merak etmeyin, Mimarlık Fakültesi olacak.” ifadesinde bulundu…

xx           xx           xx

Geçen hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yöneticileri de Ankara çıkartması yaptılar.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile ekibine ilgili Bakanlıklara ziyaretlerinde Milletvekili Yelda Erol Gökcan ile Milletvekili Mehmet Yavuz Demir eşlik etmiş.

Keyif aldık…

Çünkü biz bu fotoğrafı görmeyeli çok olmuştu…

Milletvekili Gökcan bu konuda “Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’le Spor Bakan Yardımcımız Sinan Aksu’yu ziyaret ettik. Ziyaretimizde Fethiye’de inşaatı devam eden bin kişilik yurda ilaveten öğrenci kardeşlerimizin barınma sorununu ortadan kaldırmak için 500 yataklı bir yurt daha yapılması konusunu görüştük. Menteşe ilçemizde ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir araziye öğrenci yurdu yapılması projesini ele aldık. Sayın Bakanımıza heyetimize gösterdiği ilgi ve alaka için teşekkür ediyoruz.

Budur işte… Başta komşumuz Denizli olmak üzere diğer iller böyle yapıyor.

Bu konuyu biz de arkadaşımız Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Ziya Ercan ile görüşmüştük.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi gençliğinin barınma sorunu, daha önce Tıp Fakültesi Hastanesi yapımının önerildiği alanda sanırım kökten çözülüyor.

Bu sadece Muğla’ya okumaya gelen çocuklarımızın rahat etmeleri değil, kira fiyatlarının da makul hale gelmesi anlamını taşıyor…

xx           xx           xx

Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ın verdiği bilgiye göre, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile Çevre Bakanı Yardımcısı Fatma Varank ile de görüşmüşler. Milletvekili Gökcan bu görüşmeyi de şöyle anlattı:

Çevre Bakan Yardımcımız Fatma Varank’ı ziyaretimizde İztuzu Plajı’nın işletme hakkının yeniden üniversitemize verilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Burada üniversitemizle çok daha güzel ve örnek işler yapılacağına inanıyoruz. Biz Muğla’nın hayrına olacak her işte üniversitemizin yanında olacağız.” dedi.

Geçen hafta Ankara da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile de görüşülmüş.

Milletvekili Gökcan bu konuda da şu bilgiyi verdi:

Milletvekili arkadaşımız Mehmet Yavuz Demir ve Üniversitemizin Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Çiçek’le birlikte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın Naci Ağbal’ı makamında ziyaret ettik ve üniversitemiz için destek istedik.

Sayın Ağbal, üniversitemize destek olacaklarını ifade ettiler.

Naci Ağbal‘ın üniversitemize desteği önemli…

xx           xx           xx

Yukarıda da belirttiğim gibi milletvekilleri ile “Muğla teşkilatının” uyum içinde olmaları Muğla için güzel bir gelişme. Üniversite ile siyasetçinin dayanışma içinde olmaları da güzel.

İki Muğla Milletvekili’nin Ankara’da ilgililerin önüne düşüp, kapı kapı dolaşmaları çok daha güzel…

Hafta sonunda benimde üyesi olduğum MAB‘ın periyodik toplantısı vardı. Bir ara “Muğlalılık” tartışıldı. Hayati NizamoğluMuğla için ağlayıp, Muğla için gülmeyen, Muğla için dertlenmeyen Muğlalı olur mu?” diye sordu. Sorusunun yanıtını verirken de “Muğlalı” eski Muğla Milletvekillerinden birisi için “Bu Muğlalı mı?” diye sordu. Kimse “Muğlalı” diyemedi. Ardından Süleyman Reyhan‘ı gösterip şöyle devam etti:

Süleyman’da Muğlalı. Benim aleyhimde bir şey yapmaz. Ben de O’nun aleyhinde bir şey yapmam. Yüzyüze bakıyoruz. Bu şehirde yaşıyoruz. Yanlış yaparsam Süleyman benden hesap sorar. Aynı şekilde bende sorarım. Muğlalı olmayan, yani aramızda yaşamayan birinden hesap soramayız. O da bizden utanıp, sıkılmaz. Şimdi Yelda arkadaşımız Milletvekili. Muğla için dertlenir, bir olumsuzlukta ‘Ben Muğlalıların yüzüne nasıl bakacağım’ diye kaygılanır.

Doğru tespitlerdi… Ki Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ın gayretini, performansını görenler şaşırıyor. Şaşırmamak lazım, O bir Muğlalı… Uzun zaman sonra Yelda Erol Gökcan ile “Muğla Milletvekili” görüyoruz…

—————————————-                                                                                       —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Mutluyken görmezden geldiğin şeyler mutsuzken canını yakar. Çünkü insan hatalarını mutluyken değil, hep mutsuzken anlar. (Anton Çehov)

ÇİVİ

CHP bu yerel seçimde sağın diliyle sol siyaset yapacak.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.