Muğla’nın Mersedes Bilmecesi!

Bu haber 17 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2.857 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Öteki belediyeler ne yapıyor bilmiyoruz. Fethiye Belediyesi 620 bin TL’lik banka promosyonunu personeline dağıtma kararı aldı. “Biz reklamdan hoşlanmıyoruz.” deyip, çalışanların maaş ve ücretlerinin yarattığı promosyonun nasıl arnavutköy evden eve nakliyat değerlendirildiğini açıklamak istemeyen Belediye Başkanı olabilir, açıklamak isteyen olursa okurlarımızla paylaşırız.

Fethiye Belediyesi, 3 yılda bir yenilediği personel maaşlarının hangi bankadan ödenmesiyle ilgili ihale yapmış. İhaleye Fethiye’deki 12 banka teklif vermiş. En yüksek teklif veren 7 banka açık artırmaya davet edilmiş. 4 saat süren açık artırma bir bankada kalmış.

DP’li Belediye Başkanı Behçet Saatçı, 620 bin 500 TL’lik banka promosyonunun tamamının belediye personeline eşit şekilde ikramiye olarak dağıtılması talimatını vermiş.

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi de banka promosyonunu çalışanlarına dağıtmış. Veya dağıtmamış… Bilmiyoruz. Kafalar karışık. Bilgi kirlenmesinin ortasındayız!

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, “Tüm Yerel-Sen Muğla Şubesi Başkanı” sıfatıyla açıklamıştı. “Promosyon ödemeleri emekçilere ödendi.” demişti.

Salih Tufan’dan önce CHP İl Başkanı Mürsel Alban’da açıklamıştı. O da pahalı lüks makam otomobilinin Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bir banka tarafından promosyon karşılığı tahsis edildiğini söylemişti.

Kime inanalım?

xx        xx        xx

Pahalı lüks makam otomobili ile ilgili ortada iki açıklama vardı. Üç oldu… Ben “Disiplinlik Başkan Gürün!” başlıklı (07.04.2015) yazımda “Korkarım bir açıklamada yarın bir gün Genel İş Sendikası’ndan gelebilir!” demiştim.

Henüz böyle bir şey olmadı, ama Tüm Bel Sen Muğla Şube Başkanlığı’ndan yazılı açıklama geldi.

Salih Tufan, “Tüm Yerel-Sen Muğla Şubesi Başkanı” sıfatıyla yaptığı açıklamada, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir filodan tahsis edilen araçla ilgili olarak;  görsel ve sosyal medyada asılsız bir karalama kampanyası başlatılmıştır.” diyordu.

Oysa bir sussanız, ne yazan, ne konuşan olacak!

xx        xx        xx

Salih Tufan rakip sendika Tüm Bel Sen’in yöneticilerine yanıt verirken, şöyle demişti:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı; 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince Belediyede çalışan emekçilerimize ödenmesi gereken promosyonlarla ilgili olarak 21.05.2014 tarihinde verilen başkanlık oluru ile bankalardan maaş ödemeleri için promosyon teklifleri alınmıştır. Promosyon olarak en yüksek teklifi veren banka belirlenmiş ve anlaşma sağlanmıştır. Evden eve taşıma Belediye Başkanlığı ve bağlı idaresi MUSKİ de çalışan toplam 1483 kişiye yapılan anlaşma gereği promosyonları ödenmiştir.

Anlayacağınız CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı gibi promosyon açıklaması yapma gereği duymamış!

xx        xx        xx

Başkan Gürün promosyon açıklaması yapmak zorunda değil… Güya bir bankanın tahsis ettiği söylenen pahalı lüks otomobili de kabul etmek zorunda değildi…

Ki kendisi de Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında bundan duyduğu pişmanlığı bir şekilde ifade etmiş.

Tabi bundan basının haberi yok! Basının son Büyükşehir Meclis Toplantısında bulunduğu sırada makam otomobili gündeme gelmemiş. Basının salondan ayrılmasından sonra Başkan Gürün bu konuda kendisi gündem dışı bilgilendirme yapmış.

Bana garip geldi…

Doğrusu ben o gün DP’li Belediye Başkanı Behçet Saatçı veya AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça gündem dışı söz alıp makam otomobili ile ilgili meclisin ve dolayısıyla kamuoyunun bilgilendirmesini isteyebilir diye ummuştum.

Boşuna ummuşum!

xx        xx        xx

Artık “Herkes konuşuyor, Başkan Gürün konuşmuyor.” demeyeceğim.

Ama en son Tüm Bel Sen Başkanlığı konuştu. Daha doğrusu yazılı açıklama yaptı. Açıklama basında yer aldı. Güya Tüm Bel Sen Başkanlığı da başkanlığını Salih Tufan’ın yaptığı Tüm Yerel Sen Sendikası’na yanıt veriyordu.

Büyükşehir Belediyesi’nde Salih Tufan’ın başkanlık yaptığı sendika yetkili… İki sendikanın arasındaki rekabet bizi ilgilendirmez. Kimseyi de ilgilendirmez. Ancak Hamle’nin sitesinde Tüm Bel Sen’in açıklaması ile ilgili yer alan haberin altına yapılan yorumlardan “aslan sosyal demokratlar” adını taşıyan okurun yorumundaki ifade ilginçti. Şöyle:
Tüm Yerel Sen’den bilgi almak MİT’ten bilgi almaktan zor. Ben Belediyede çalıştığım dönemde sözleşme örneğini istemiştim. Üyeleri olmama rağmen Bana da vermediler. Şu haliyle bu sendika bir sarı sendika konumundadır. Başkanına ve diğer yöneticilerine bir parmak bal çalmışlar, istedikleri gibi güdüyorlar.

Aynı haberin altına yorum yapan Oğuz Turan adındaki okurum da “Sapsarı sendika, daire başkanından sendikacı olduğu nerde görülmüş yahu?” diye sormuş.

xx        xx        xx

Neyse… Tüm Bel Sen Sendikası’nın açıklamasının sonunda şöyle denilmekte:

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Osman Gürün’ün kamuoyunda oluşan tepkiler doğrultusunda kendisine yakışan o sosyal demokrat kimliğini göstermiş ve banka tarafından başkanlık makamına tahsis edilen o aracı kullanmamayı tercih etmiştir. Kendisine bu davranışından dolayı teşekkür eder ve bu bilgiyi kamuoyuyla paylaşırız.

Güzel… Tüm Bel Sen de Tüm Yerel Sen gibi doğruyu bulmuş…

Doğruyu bir biz bulamadık!

Ben merak ediyorum. Siz etmiyor musunuz?.. Okurlarımızdan bir başkası da Hamle’nin sitesinde yayınlanan 15.04.2015 tarihli ve “Başkan Gürün Mersedes’ten vaz mı geçti?” başlıklı haberin altına Oğuz Turan adındaki okurumuz yaptığı yorumda şöyle de sormuş:

Sendikadan şu anda bu aracın nerde olduğunu açıklamasını da bekliyoruz, bir de madem her şey yasaldı niye vazgeçmiş?

Güzel soru…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün şu günlerde Güney Kore’de… Başka ülkelerden gidenlerle Dünya’nın su sorununu konuşuyorlar. Umarız oradan Muğla’nın su sorununa köklü çözümlerle salimen gelir.

Yani burada olmadığı için bir bakıma arkasından konuşmuş gibi oluyoruz, ama gündem beklemiyor işte!

Biz de merak ettik, Tüm Bel Sen’in açıklamasını haber yaparken, “Başkan Gürün Mercedes’ten vaz mı geçti?” diye başlık atmıştık. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kendisi ne anlattı bilmiyoruz. Duyumlarımıza göre, tahsisi kabul ettiğine pişmanmış. Olur böyle şeyler tabi. Sanki bizim pişmanlıklarımız yok mu?

xx        xx        xx

Biz yine sorulara dönelim. “Başkan Gürün Mersedes’ten vaz mı geçti?” başlıklı haberin altına yorum yapanlardan “İİBF / KKTC” rumuzlu okurumuz, “Baktılar tepki Osman Gürün’ü de geçip partiyi eleştirmeye gelince yukardan arabayı saklayın seçimden sonrasını bekleyin dediler. Büyükşehir belediyesi de paşa paşa 3 ay garajda sakladığı aracı yine aynı garaja kapattılar demek ki…” diyerek şöyle devam etmiş:

Bunca kişi kurum konu hakkında açıklama yaparken hala belediyeden resmi bir açıklama yok. Ve ne kadar yazık ki makam arabasını elinin tersiyle itmiş bak bak bak… Yazık ya s350 ye binmedi diyecekler başkan için çok yazık tüühhh… Artik son model 48 DR 250 plakalı VIP Mersedes Vito minibüsüyle avunur artık. Varsın plaka 48 DR 048 olmasında 48 DR 250 olsun, sonuç olarak ortası ‘DR’ ne de olsa…

Bir de “aslan sosyal demokrat” rumuzlu okurumuz şöyle sormuş:

300-400 personeli olan kurumlar bankalarla 3 yıllık sözleşmeye 1200-1300 TL arası promosyon alırken şuan 3000 personeli olan ve para hareketinin yoğun olduğu; adı büyük şehirde bu rakam 900 TL de kalmıştır. Acaba Mersedes bizim paralarla mı alınmıştır? Bunun açıklanması lazım, ayrıca aldıkları Mersedesi geri verip parayı çalışanlarına mı verecekler, bekleyelim görelim. Yoksa seçim bitince yine kullanmaya devam mı edecekler?

xx        xx        xx

Günün Sözü; Bir deli kuyuya taş attı, 40 akıllı çıkaramıyor!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 17 Nisan 2015 / 02:37

Sayın Cumhurbaşkanı Ağrı da yaşanan olaylarla ilgili hazırlanan raporlarla ilgili bir açıklama yapmıştı Kazakistan ziyareti öncesinde.”Ben devlet kurumlarımızın yaptığı açıklamalara ve raporlara bakarım” diye…Bunu şu sebeple söyledim.Bu mercedes konusu tam da devlet kurumunu ilgilendiren ve aynı devlet kurumunun açıklama yapması gereken bir durum işte.Ortada alınmış ya da kiralanmış bir mercedes var.Bu mercedese hangi yollarla takıldı bilinmez ama 48 DR 048 gibi, çoğu Muğlalı doktorun uğruna paralar dökebileceği bir plaka takılabiliyor ve hem de siyah resmi plaka.Sayın belediye başkanının kullanmaktan vazgeçtiği ve filo kiralama şirketine ait olan bu araçta hala 48 DR 048 plakası takılı mı mesela?Kiralama aracın plakası değiştirilip, belediye başkanlığı makamına ait olan bir resmi plaka takılabilir mi?48 DR 250 resmi plakalı mercedes vito minibüsünde meşruiyeti tartışılır durumdadır bence…Yazınızın sonunda dediğiniz gibi 40 akıllı işin içinden çıkamadığımız bu belirsizlikin çözümü çok kolay aslında.Sayın belediye başkanı, belediye başkan vekili, filo kiralama şirketi, personel maaşını dağıtmaya hak kazanan banka ( herhangi bir belediye çalışanının maaş kartına baksak zaten hangi banka olduğunu buluruz netice de sır değil) ya da bu maaş dağıtım sürecini yönlendiren belediye yetkilisinin bir açıklama yapması lazım.Bu belirsizlik ancak öyle çözülür…
Not: Tüm Yerel Sen 1453 personele promosyon dağıtıldı demiş. “Aslan sosyal demokrat” rumuzlu kişide 3000 kişilik bir personelden bahsetmiş.Arada ki yarı yarıya fark sendikanın kendinden olanları saymasından dolayı mı yoksa aslan sosyal demokrat rumuzlu kişi personeli çift mi görüyor…OZETLE IYI KI MUGLALIYIZ IYI KI OSMAN GURUN YONETIMINDE BIR BUYUKSEHIR BELEDIYESINE SAHIBIZ. NE KADAR SEFFAF VE NE KADAR BILGI KIRLILIGINDEN UZAK BIR BELEDIYEMIZ VAR. COK SANSLIYIZ. NE MUTLU BIZLERE !!! …

BİRAY 17 Nisan 2015 / 12:24

Öncelikle promosyon olarak çalışanlara dağıtılacak olan paranın dışında, herhangi başka bir mal ya da hizmetin yasal olarak promosyon adı altında alınıp alınamayacağına bakmak lazım. Hukukçu değilim ama bildiğim kadarıyla artık böyle bir uygulama yasal değil. Ayrıca CHP il başkanlığının açıklamasında belediyeye ait bir bankada tutulan mevduat hesabına karşılık promosyon olarak 1 MİLYON (eski parayla 1 TRİLYON) TL’lik MERCEDES’in tahsis edildiği belirtilmişti. Burada hemen şu sorular akla geliyor:

1-En borçlu belediyelerden birinin bankada mevduat hesabı mı var? (Vardır tabi normaldir. Ama ….)
2-Bu mevduat hesabında ne kadar para tutuluyor ki 1 MİLYON TL’lik MERCEDES belediyeye promosyon olarak tahsis ediliyor? (Muhtemelen paranın en az 100 MİLYON TL gibi bir rakam olması lazım ve sürekli bankada bu tutarda hesap hareketliliği yapılıyor olmalı ki banka size bu tutarda promosyon versin. O zaman bu kadar para varsa belediyede; bırakın borçlu belediyeyi, zengin belediyelerden olmalıyız!!!!)
3-Nasıl oluyor da bir bankanın bir FİLO şirketinden kiralayıp belediyeye tahsis ettiği aracın plakası, RESMİ PLAKA oluyor? “48 DR 048” bu plakaya filo şirketi ya da belediye ne kadar para ödemiştir? (Bence en önemli konu budur. Bıraksınlar milleti kandırmayı. Çıksın sosyal demokrat belediyenin bir yetkilisi desin ki bizim Belediye Başkanı Osman GÜRÜN böyle bir makam aracına layık, o yüzden aldık desinler. İnanın bu bütün yanlış yapılan uygulamanın en doğru açıklaması olur, tamamdır deriz. İnsanları kandırmaya gerek yok. Muğlalı koyun değil. Ha bu arada ben AKP’li de değilim. Sıradan doğma büyüme bir Muğlalıyım.)
4-Bu kadar ortada olumsuz ithamlar dolaşırken, bir belediye yetkilisi çıkıp bankanın, filo şirketinin adını ve gerçekten kiralama ve tahsis belgelerinin birer örneğini kamuoyuna açıklayamaz mı? (Hadi diyelim ki bankanın, filo şirketinin ismini vermek istemiyorlar, kapatırsın isimlerin üzerini, yayınlarsın belgeleri. Gerçi eğer personel maaş promosyonu ise banka da belli. Bu kadar CHP’nin, belediyenin ve dolayısıyla Muğla’nın adının olumsuzluklarla anılmasının önüne geçersin!!! Gerçek açıklama yapması gerekenlerin dışında herkes bir şeyler söylüyor.)
5-Sonra iddia edildiği gibi MERCEDES yoksa personel maaş promosyonunun karşılığında mı tahsis edilmiştir? (Bu da belli değil. Eğer öyleyse zaten personelinin bile rızkında gözü olan REİS sorgulanmalıdır.)
6-Tüm Bel San Sendikası Osman GÜRÜN’ün sözcüsü müdür? (Ki önce başkanı överek başlayan bir açıklama yapıyor!!! Yersen!!! Doğru biz Muğlalıyız, kim ne yaparsa yanına kar kalır, yine bildiğimizden şaşmayız!!!) Ayrıca verilen personel sayısı sendikalı olanlar mı sadece? Başka bir rakam da 3.000!!!
7-Sosyal demokrat belediye başkanı!!! MERCEDES’i iade etmiş midir gerçekten? Hani belgesi nerde?
8-Diyelim ki iade edildi. Bu durumda ilgili bankadaki belediyenin mevduatının üstüne MERCEDES’in değeri kadar para mı konmuştur? Bu para ev kiralarının 1.000 TL’nin altına düşmediği, şehir içi ulaşımın bile planlanamadığı (zam yapılabiliyor ama), içme suyu sorunun çözülemediği (su zammı fahiş olabiliyor ama), ilçe belediyelerinin hiç birine hizmetin doğru düzgün götürülemediği, sokaklarında yağmur yağdı mı geçilemediği, alt yapısının düzgün çalışmadığı, sokaklarında 1 MİLYONLUK MERCEDES’i sürmeye çekineceğimiz Muğla’nın hizmetinde mi kullanılacatır?
9-Ya da MERCEDES personel maaşı promosyonu karşılığında alınmış ise iadeden sonra belediye personeline 1 MİLYONLUK ilave ek promosyon mu dağıtılacaktır?

Artık Muğla eski Muğla, Muğlalı eski Muğlalı olmamalıdır. Muğla’ya hizmet edenin yanında, hizmet etmeyenin karşısında olmalıdır. (Hangi parti, hangi kişi ya da kurum olursa olsun.) Muğlalı sorgulamalıdır. Bizim Aydın’dan, Denizli’den fazlamız var eksiğimiz yok (Bu 2 komşu ilin belediye başkanları biri CHP’li, biri AKP’lidir. Ama bu illerde vekilinden, belediye başkanlarına, iş adamlarına, halkına kadar parti gözetmeksizin hizmet var, hizmet yarışı var, hizmet aşkı var. İstenildi mi hizmet yapılıyor.)

Oğuz Turan 17 Nisan 2015 / 18:08

Say’ın Özgür, aslında hepimiz tek bir şey bekliyoruz “belediyenin Şeffaf Olmasını, bir açıklama ile kamuoyunu bilgilendirmesini” sendika niye görev addetmiş? sendikaya bir soru da ben sorayım. – Büyükşehir Belediyesi vekil daire başkanları ve müdürlerin maaşlarını neden düşürdü? yanlış ödeme var ise 1 yıl sonra mı farkına varıp, hem Maaş düşüp hem de geçmiş 1 yılı kesmeye Başlamış? sendika bir de su ve ulaşım ücretlerinde bir indirim olacak mı, onu da açıklarsa, biz de Büyükşehir’im Web sitesine değil, sendikanın sitesine yöneliriz…

Mesrur Kocaman 20 Nisan 2015 / 10:22

Selam,
Bence, CHPli Büyükşehir Belediye Başkanına bu haksız yüklenmelerden dolayı CHP Muğla’da oy patlaması yapacak.Halkımız mağdurları sever, sahip çıkar, o kadar ki kendi mağduriyeti hiç aklına gelmez, potansiyeli açısından Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri olabilecekken onyılardır sahip çıktığı zihniyetin işbilmezliğinden ötürü, bunca zamandır geri bırakılmasının sebeplerini düşünmez; komşu iller şahlanırken turizme bağlar tüm umudunu. Ben bildim bileli üç milyonyabancı ziyaretçiyi aştık aşamadık muhabbeti yapılırken komşu Antalya’da sayı 12 milyona, temiz denizi, ormanı, kumu, güneşi olmayan İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı 11 milyona dayanmıştır. Bursa, Gaziantep, Konya, Kapadokya ve daha pel çok şehir Muğla’nın turizmde ensesindedir. Sınırların içindeki 127 antik kente, 1174 kmlik kıyı uzunluğuna, topraklarının %67sinin ormanlarla kaplı olamsına rağmen, Konya sadece Mevlana müzesiyle sana gelen yabancı turist sayısını ikiye katlar, sen ise “Ne oalcak bu Mercedes!in hali?” diye kara kara düşünmeye devam edersin! Vah Muğlam ki vah! Yazık sana, Fethiye’ye kızmayacaksın il olmak istiyor diye, başka hiç bir ilçrye de laf etmeyeceksin, sen büyük bir gururla gidip CHP’ye oyunu tam bir koyun teslimiyeti içinde verdiikten sonra mırıldanacaksın güzel türkümüzü, “Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvaaahhh, eyvaahh ” diye. Yazık, vallahi de yazık, billahi de yazık.
Saygılarımla