Muğla’nın kültürel değerlerini öğrenecekler

Bu haber 24 Temmuz 2018 - 2:44 'de eklendi ve 1.076 kez görüntülendi.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında gerçekleşen protokol kapsamında ‘Türkçe Yaz Okulu’ projesinde 14 ülkeden 26 yabancı öğrenci yaklaşık 3 hafta boyunca Muğla’da kalacak. Öğrenciler bir yandan Türkçeyi öğrenirken bir yanda da Muğla kültürü hakkında bilgi sahibi olacaklar. Proje kapsamında Muğla’da bulunan öğrenciler Karabağlar Yaylası’nı gezerek Muğla’nın yöresel yemeği olan keşkek yemeğinin nasıl yapıldığını uygulamalı şekilde öğrendiler.

Kadir Tamer

Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkiye genelinde 23 kentte yürüttüğü ‘Türkçe Yaz Okulu’ kapsamında 14 ülkeden 26 yabancı öğrenci Muğla’ya geldi.

Yunus Emre Enstitüsü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında yapılan protokol ile Muğla’ya gelen öğrenciler yaklaşık 3 hafta sürecek ‘Türkçe yaz Okulu’nda hem Türkçeyi öğrenecekler hem de Muğla’nın turistik, tarihi bölgelerini gezmenin yanında Muğla Kültürü ile tanışacak.

Türkçe Yaz Okulu’ projesi kapsamında İtalya, Polonya, Sırbistan, Karabağ, İngiltere, ABD, Sudan, Katar, Hırvatistan, Ürdün, Kudüs, Somali Suriye ve Güney Amerika gibi ülkelerden olmak üzere 26 yabancı öğrencinin Muğla’ya geldiğini kaydeden Yunus Emre Enstitüsü Rehberi Kübra Mutlu, “Yunus Emre Enstitüsü Kültür Merkezinde Türkçe öğrenen öğrenciler ‘Türkçe Yaz Okulu’ için Muğla’ya geldiler. Yaklaşık 3 hafta boyunca Muğla’da kalacak öğrenciler sabah saatlerinden öğleye kadar Türkçe öğrenirlerken, öğleden sonra ise Muğla’nın kültürel, turistik bölgeleri ile bölgenin kültürünü keşfedecekler. Farklı ülkelerden Muğla’ya gelen öğrencilerimiz Muğla’nın tarihi ve turistik bölgelerini gezecekler. Öğrencilerimiz hem bölgeyi tanıyacaklar hem de Muğla kültürünü yakından görerek tanıma fırsatı bulacak. Bu kapsamda bugünde Muğla kültüründe önemli bir yeri bulunan ve yöresel bir yemek olan keşkek yapmak amacıyla Karabağlar Yaylası’na geldi” dedi.

Muğla kültürünü tanıtıyoruz

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim görevlisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Doç. Dr. Kenan Koç, Yunus Emre Enstitüsü’nün dünyada Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretmeyi amaçlayan bir kurum olduğunu söyledi.

Koç, “Ağırlıklı olarak bu çalışma Osmanlı coğrafyasında başladı ama şu anda dünyanın dört bir yanına devam ediyor. Biz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak Yunus Emre Enstitüsü ile bir protokol imzaladık. Protokol çerçevesinde bizde öğrenci kabul ettik. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezimiz bulunuyor. Merkezde üniversitemizi tercih eden ancak Türkçeyi bilmeyen eğitim dilini Türkçe sürdürmek isteyenlere Türkçeyi öğretiyoruz. Bir yılın sonunda sertifika veriyoruz. Bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan protokol çerçevesinde yaz döneminde misafir öğrenciler kabul ettik. Şu an üniversitemizde bulunan misafir öğrencilerimiz Yunus Emre’nin değişik ülkelerden seçtiği öğrenciler. Biz ev sahipliği yapıyoruz ve asıl amacımız Muğla’da ki kültürü tanıtmak. Mahalli unsurlar, halkın yaşantısı, doğal güzellikleri dünyanın değişik ülkelerinden gelen gençlere tanıtarak hem Türkiye’nin hem bölgenin tanıtımına katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Karabağlar Yaylasında keşkek

Türkçe Yaz Okulu’ kapsamında Muğla’ya gelen yabancı öğrenciler Menteşe İlçesi’nde bulunan Karabağlar Yaylası’nda Keyif Oturağı restoranında Muğla’nın yöresel yemeklerinden biri olan keşkek yemeğinin yapımını öğrenciler. Keşkek yemeğinin nasıl yapıldığını dikkatli bir şekilde izleyen öğrenciler sorular sorarak meraklarını giderdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.