Muğla’nın Kralı Kim?

Bu haber 31 Aralık 2015 - 0:05 'de eklendi ve 1.540 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, yazımın başlığı manidar… Muğla’da yılın son günü bu soru sorulur mu?

Sorulur. Mesela bu soru ilçe belediye başkanlarına, özellikle geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Yasası ile ilgili bir basın açıklamasında “Biz büyükşehir yasasını bir gemi olarak kabul edersek, bu gemi kalafat tutmaz. Bu Büyükşehir yasasının tümden iptalinin dışındaki hiçbir çözümü, çözüm olarak görmüyorum” diyen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya sorulsa ne yanıt verir?

Muhtemelen soruya soru ile karşılık verecektir;

Belli değil mi?

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekilleri ile Vali Amir Çiçek ve Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın “Ankara çıkartması”ndan Muğla’ya çıkan yatırım ve vaatlerin artçıları gelmeye devam ediyor.

Bilindiği gibi çıkartmanın ardından Milletvekili Nihat ÖztürkTOKİ” müjdesi vermişti. Milletvekili Hasan Özyer de partisi AK Parti’nin 2015 Yılı son İstişare Toplantısı’nda Muğla ile birlikte özellikle Fethiye’ye yatırım müjdeleri verdi.

İhsan Küreci’nin hastanede olması nedeniyle İl Başkan Vekili Ozan Balcı’nın başkanlığında yapılan toplantıya Uşak Milletvekili Alim Tunç ta katılmış. İl Başkanı Vekili Balcı açış konuşmasında şöyle demiş;

Bizim en önemli zaafımız yaptıklarımızı doğruca insanlara anlatamamamız. Bizim artık söylemlerden, iddialardan uzak fikirlerimizin oluşması, projelerle birlikte hareket etmemiz gerek. Yeni dönemde insanlara doğru bilgilerle daha çok gitmemiz gerekiyor. Kraldan çok kralcılık yapmadan, gerçekten alınan kararları ya da olabilecek işleri, yukarıdan gelen verileri doğru şekilde aktarmamız lazım

AK Parti’de nihayet aklı başında, ayakları yere basan laf eden bir yerel yönetici çıkmış!

 

xx           xx           xx

Milletvekili Özyer Muğla ile ilgili yatırım müjdesi verirken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne Ankara Çıkartmasında 2 milyon TL ödenek çıkardıklarını açıklamış.
Fena para değil… Umarız Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi de açıklandığı tarihte Mayıs ayında eksiksiz hizmete açılır…

Toplantıda AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Kadir Sarıhan, “Ölüdeniz Mahallemizin Belcekız ve Ovacık kısımlarını ilgilendiren kanalizasyon ve atık su sistemi yıllardır problem. Turizmi baltalayan bu eksikliğin giderilmesi için kollar sıvandı” demiş.

Ölüdeniz önemli. Ölüdeniz’i yaşatamazsanız Muğla Turizmini yaşatamazsınız…

 

xx           xx           xx

MUSKİ’yi bilirsiniz. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük yatırımcı kuruluşudur. 2015 yılında il genelinde 38 milyonluk yatırım yapan MUSKİ, 2016 yılında 207 milyon TL’lik yatırım yapmayı planlıyormuş. Bu para belediyenin bütçesinde yok!

MUSKİ bu parayı Dünya Bankası’ndan “kredi” olarak alacakmış. Yani Muğlalılar borçlandırılacak…

Bu konuyu ayrıca ele alırız. Şu kadarını belirteyim, Dünya Bankası’na borçlanılacak 207 milyon TL ile Bodrum’da, Marmaris’te arıtma tesisler bakımdan geçirilecek ve olmayan tesisler kurulacakmış. 2015’te 38 milyonluk yatırım yapan MUSKİ nedense Ölüdeniz ile ilgilenmemiş. 207 milyonluk 2016 yatırımında da yok Ölüdeniz

 

xx           xx           xx

Anlamakta zorlanıyorum.

MUSKİ’nin Ölüdeniz’e allerjisi mi var?

1 Kasım Genel Seçiminin ardından Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ile Muğla’nın sorunlarını konuşmuştuk. O kangrenleşmiş sorunlardan BodrumTurgutreis Arıtması’nı, daha doğrusu “arıtmasızlığını” konuşmuştuk. Milletvekili Öztürk o zaman “O sorunu biliyoruz. Hiç merak etme önceliklerimiz arasında” demişti…

Milletvekili Öztürk’ün dert edinmesine gerek yok. MUSKİ programına almış. Herkes biliyor ki Kültür ve Turizm Bakanlığı Muğla gibi yerlerde altyapıya destek veriyor. Nitekim Muğla Milletvekili Hasan Özyer Ölüdeniz için 10 milyon TL ödenek çıkardıklarını söylüyor. Milletvekili Öztürk’te Turgutreis’e ödenek çıkaracaklarını söylüyordu. O zaman MUSKİ’nin Muğlalıları borçlandırmasına ne gerek vardı?

 

xx           xx           xx

AK Parti Milletvekili Hasan Özyer ilçesinin istişare toplantısında Fethiye’nin sorunları konuşulurken, “Burada yapılmak istenen projeler çok zor değil. Valimizle, belediye başkanlarımızla hep birlikte takip edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi sıkıntı oluşturuyor. Öncelikli amaçlarımızdan birisi de Büyükşehir yasasını değiştirmek.” diyerek şöyle devam etmiş;

Muğla olarak şanssızız. Siyaset hizmet için yapılıyor ama Muğla’da sadece siyaset yapmak için yapılıyor ve particilikle zamanlar kaybediliyor. Ölüdeniz’de kanalizasyonun yapılması lazım ama Büyükşehir’in yetkisinde. Büyükşehir Belediye başkanımla görüştüm fizibilite raporunun ve dosyasının hazırlanacağını söyledi. Bu raporu hazırladık ve Ankara’dan 10 milyon TL yardımı aldık, valiliğimiz emrine gönderdik. İnşallah 22 milyon TL’lik bu proje de bitirilecek. Alt yapıda ne kadar proje varsa hepsini takip ediyoruz.

Ne güzel… MUSKİ’de altyapı projeleri için Dünya Bankası’na borçlanıyor!

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer‘in açıkladığı, Ölüdeniz – Ovacık ve Belcekız Atıksu Arıtma ve Kanalizasyonu için Muğla Valiliği’ne 10 milyon TL gönderilmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da, AK Partili Hasan Özyer’e teşekkür ederek, şunları söylüyor:

Ben haziran ayından sonrasına bakıyorum. 6 aylık bir süre geçmesine rağmen Hasan Özyer farkını ortaya koyuyor. Daha öncede bu bölgeden vekillerimiz vardı, ama bu Hasan Özyer‘in farkı. İnşallah bu para hiç zaman kaybedilmeden işe başlanır. Hisarönü ve Ovacık‘ın olmazsa olmazı alt yapı. Bu gidişle turist gelmeyecek. Büyükşehir’de inşallah burayı en hızlı şekilde projelendirir ve bu krediyi kullanacak hale getirir.

İnşallah…

 

xx           xx           xx

Yaptığı açıklamada ilçesinin halen 2008’den bu yana 280 kapasiteli yat yanaşma yeri, gemi yanaşma iskelesi ve körfezin temizlenmesinin beklediğini, bunların turizm için olmazsa olmaz olduğunu belirten Başkan Saatcı, Büyükşehir Yasası’nı da eleştirirken revize edilmesinin çare olamayacağını söylemiş. “Yeni seçilmiş krallar oluşturmaktan öte gitmez” demiş. Başkan Saatcı şöyle devam etmiş;

İlgili bakana da anlattım. Bu gemi kalafat tutmaz. Yasasının tümden iptalinin dışındaki hiçbir çözümü, çözüm olarak görmüyorum. Bunu 17 yıldır belediye mersinzen.com başkanlığı yapmış birisi olarak söylüyorum. Bizim gibi coğrafyalarda bu yasanın halen uygulanabilir olduğunu söylemek Türkiye‘de yeni seçilmiş krallar oluşturmaktan başka hiçbir şey yapamaz

Dilerim yeni yıl seçilmiş krallardan kurtuluş yılı olur…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Nuri Haksever 31 Aralık 2015 / 08:56

Sizin ve Hamle ailesinin yeni yıllarını kutlarım. Sağlık ve mutluluklar dilerim. Özcan bey sizinde bu yeni yılda ve gelecek olan diğerlerinde düşmeden kazasız, belasız, kırıksız güçlü kaleminize dahada güç katarak yeni yıllar geçirmenizi dilerim. Muğla’nın sesi olmaya devam edin hemşehrilerimizin hayır dualarını uzun yıllar alın. Şehrin kralına gelince bilemeyecek ne var. Adının önünde “Büyük” olan kurumun başıdır. Partisinin adında “Halk” var ama kendileri pek halkçı sayılmaz. Tüm okurlarınızın da yeni yılları kutlu olsun.

Celal Şakıyan 01 Ocak 2016 / 10:08

Sayın Özgür, biz vatandaşlar gözü ile Kral kimdir, kim olacaktır çok da önemli değil…
Her vatandaş kendi bölgesinde sağlıklı ve olduğunca refah içinde yaşamak istiyor. Kim karar veriyorsa kim muğla ilini gözlüyorsa ULADAKİ YAPILAŞMAYA BİR BAKSIN… Son 6-7 ayda 20 den fazla müteahhit ortalıkta. Bir apartmanlaşma başlatılmış. Yani sosyal yapı değişiyor. Dairelerin 40-50m2.lik apartlar olması uzun vade için özellikle beni korkutuyor. Yolların darlığı otopark sorununda SOS verirken, dahada önemlisi FOSSEPTİK le atık sorunun çözülemeyeceği bir toprak yapısı var Ulanın. Yeraltı su seviyesinin yüksek olması nedeniyle de Kısa bir süre sonra Ulanın sokaklarından yağmur yağmayan günlerde bile fosseptik sularının akacağını şimdiden kim kıralsa,kim senatoysa onlara bildirilmesini senden talep ediyorum. 2016 yılınınkutlanacak bir yıl olması dileklerimle.