Muğla’nın Konya’dan eksiği ne?!!

Bu haber 31 Mayıs 2010 - 0:00 'de eklendi ve 921 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yıllar önce, Muğla’da trafik kazası geçiren bir turist için ülkesinden ambulans uçak gelmişti. O zaman öğrendiğimize göre, ambulans uçağı yaralı turistin sigortası göndermişti.
Ama ben, “Yabancıların yurttaşları ne kadar değerli” diye kıskanmıştım.
Ki öyle…
Yabancıların yurttaşları değerli…
Onlar tesadüfen ölüyorlar, biz tesadüfen yaşıyoruz!
 
xx      xx      xx
AKP iktidarını seversiniz sevmezsiniz…
Yaptıkları önemli işler de var. Bunların başında duble yollar geliyor.
Bu nimetin yanında, “hava ambulansını” taktir etmemek insafsızlık olur.
Geçenlerde arkadaşlarımız haber yaptı.
Muğla’da hava ambulansı son 18 ayda, 87 hayat kurtardı.
“Hava ambulansı” helikopter… Bir de Ambulans uçak var, bölgemizde hizmet gören. Ambulans uçak ise 18 ayda bir defa kullanıldı.
 
xx      xx      xx
Muğla, hava ambulansını Ege Bölgesi’nde İzmir’den sonra en çok kullanan il.
Bu doğal. Muğla önemli bir turizm merkezi…
İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne bağlı çalışan ve 2 pilot, bir doktor ile bir paramedikten oluşan helikopter ambulans, çağrı alır almaz Muğla il sınırlarında ilçelerimizin futbol sahalarına inip, hastayı, yaralıyı alıp en yakın merkeze ulaştırıyor.
Hani yaşlılar derler ya işte öyle; Allah eksikliğini de duyurmasın, muhtaç ta etmesin…
 
xx      xx      xx
Benim anlayamadığım şu…
Hava ambulansı, Muğla’ya hizmet vermeye başladığından beri sevki gerekenleri hep ya İzmir’e ya Antalya’ya götürdü.
Her iki ilde de Tıp Fakültesi var…
Antalya ve İzmir’den daha yakın olan Denizli ve Aydın’da da Tıp Fakültesi var ama, demek ki bu iki ilin sağlık hizmeti İzmir ve Antalya’da sunulan kadar yeterli değil…
Peki Konya’da bir özel hastanenin olanakları, İzmir ve Antalya Tıp Fakültelerinin olanaklarını aşan bir durumda mıdır?
 
xx      xx      xx
Geçen hafta Fethiye’de yaşanan bir yamaç paraşütü kazasında yaralanan Avustralya Uyruklu Catherin Lovise Hıll (25) ambulans uçakla Konya’ya götürüldü.
Konya’da Meram Tıp Fakültesi var…
Yaralı turist, Meram Tıp Fakültesi’ne götürülse eh bir nebze anlayacağım. Konya Atatürk Hava Alanı’na inen ambulans uçaktan alınan Catherin Lovise Hıll ambulansla doğru özel Farabi Hastanesi’ne götürülüyor.
Ne hastane imiş pehhh….
Bu özel hastane öyle bir hastane ki, şu anda Muğla’daki özel ve kamu hastaneleri ile birlikte Antalya ve İzmir’deki Tıp Fakültelerini de üst üste koyup, sollayıp geçmiş bulunuyor!
 
xx      xx      xx
Doğrusu, bu Catherin Lovise Hıll’e ne olmuş da Antalya, İzmir dururken Konya’ya, hem de bir özel hastaneye götürülmüş diye merak ettim.
Basında yer alan haberlere göre, Konya’da özel Farabi Hastanesi’ne götürülen Avustralyalı Hıll’in röntgenleri çekilmiş. Ayak, bacak ve kalça kemiklerinde kırıklar olduğu belirlenmiş, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi tarafından ameliyata alınmış…
Şimdi gel de sorma;
Muğla il sınırları içinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı yok mu?
Muğla’dan bir hastanın kırık çıkık için il dışına çıkması Muğla’nın genel sağlık hizmetlerine; Muğla’daki sağlıkçılara saygısızlık değil mi?
 
xx      xx      xx
Tabi haksızlık etmeyelim…
Muğla İl Merkezi’nde hava alanı yok! Muğlalıların beceriksizliğinden, Tıp Fakültemiz de olması gerektiği gibi faaliyete geçebilmiş değil. Hala okulu, yatağı yok!…
Ama özel hastanemiz var.
Hamdi (Yücel Gürsoy) abi Allah aşkına, şu Konya’ya bir gidiver… Orada Farabi Hsatanesi’ni dolaş, orada senin hastanende, Muğla Devlet Hastanesi’nde bulunmayan ne var bir öğreniver. Sana zahmet sonra Muğla’ya gel, bize de anlatıp şu merakımızı gideriver…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
akın çayır 01 Nisan 2013 / 13:34

sizin begenmediğiniz konya hastanelerı hayat kurtarıyor efendım..burda 3 gun yattım adamlar yanlıs ılac yanlıs uygulama olduruyorlardı benı..konyada ısmınıde verıyım hatta medlıne da yattım 2 gune ayaga kalktım..muglada ne doktoru ne hastanesı neden bahsedıyorsunuz allah askına bırakın saka yapmayı bıraz gerceklerı gorun ..kendını yenememıs kucuk bır koy olarak kalmaya mahkum bu dusunceyle mugla