Muğla’nın İlk Kadın Rektör Yardımcısı

Bu haber 27 Temmuz 2018 - 2:45 'de eklendi ve 2.299 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde yapılan rektörlük devir teslim töreninde bulunmayı isterdim. Olmadı.. “Muğla’da Yeni Rektör Şaşkınlığı” başlıklı yazımda şöyle demiştim:

Rektör Çiçek, sadece ‘kimyacı’ değil, ‘kimya mühendisi’… Üniversite öncülüğünde Muğlalı işadamları ile kurulan Muğla TEKNOPARK ve üniversitenin Araştırma Labaratuvarları Merkezi‘nde kurulan ‘Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ kendisinin rektörlüğünde hızla gelişirken, bir ‘kimyager’ olarak Tıp Fakültesi‘nin gelişmesine ve Eczacılık Fakültesi‘nin de bir an öncce açılmasına gayret gösterecektir.

Prof. Dr. Hüseyin Çiçek rektörlük görevini Prof. Dr. Mansur Harmandar‘dan devralırken bu konulara çok girmemiş, ama “Üniversitemizi proje üreten, teknoloji üreten, ARGE üreten Üniversiteler seviyesine yükseltmeyi de planlıyorum.” demiş. Prof. Dr. Harmandar, halefi Prof. Dr. Çiçek‘e rektörlük cübbesini giydirirken “Üniversitenin bir ferdi olarak hizmet sunmayı sürdüreceğim.” ifadesinde bulunmuş.

xx           xx           xx

Törende ve sonra yenilen öğle yemeğinde ne olup bittiğini törene katılan arkadaşlardan öğrendim.

Soru soran olmamış. Nedense bizim Muğla Basını son yıllarda “sormayan, sorgulamayan gazetecilik” yapar hale geldi. Bu gazeteciliğin de tadı tuzu olmuyor.

Ben üniversitemizin “Basın Halkla İlişkiler” biriminin olması gerektiği gibi olamaması bakımından sıkça şikayet etmişimdir. Menteşe Belediyesi Basın Halkla İlişkiler biriminin çok daha “verimli” olduğunu söyleyebilirim.

Muğla’da Yeni Rektör Şaşkınlığı” başlıklı yazımda Rektör Prof. Dr. Çiçek‘i anlatırken zorlandım. Eksik gedik yazdık… Oysa Üniversite‘den o günlerde bir açıklama yapılmış olsaydı herkes olması gerektiği gibi yazıp çizerdi…

Neyse, bu devir teslim töreninden sonra basınla ilgili birimden çok ayrıntılı olmasa da haber servis edildi ve haberde doyurucu bir CV’ye yer verilmiş olması beni şaşırttı bile…

xx           xx           xx

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘i ilk fırsatta ziyaret edip, başarı dileklerimi ileteceğim.

Devir teslim törenine gidebilseydim sormak isterdim: Doğrusu ben üniversite yerleşkesinde “siyasi parti” etkinliklerinin gerçekleştirilmesini hoş bulmuyorum. Şehrimizde salon olmasa tamam… Şehir merkezinde iki spor salonunun yanında, yerel yönetimlerimize ait iki Kültür Merkezi, MUTSO Salonu, Baro Salonu, Esnaf Odaları Birliği Salonu ve Demircioğlu Park Hotel‘de de konferans ve toplantı salonları bulunuyor. Acaba yeni Rektör Prof. Dr. Çiçek bu konuda ne düşünüyor? Üniversitemizin ilçelerde fakülte açma politikası devam edecek mi?

Yeni Rektörümüz, Tıp Fakültesi‘ne bağlı olarak örneğin Ula Göleti çevresinde “Geriatri” ve “Onkoloji” köyleri; KavaklıdereGökçukur”da “Senatoryum”, Köyceğiz‘de veya Bağyaka‘da “Fizik Tedavi ve Rehabilite Merkezi” kuruluşuna ne der?

Yeni kurulan Muğla TEKNOPARK bölgemiz için bir şans olabilir… Aslında Muğla pek çok özelliği ve değeri ile TEKNOPARK için şans olabilir… Bir Kimya Mühendisi olarak Rektör Çiçek TEKNOPARK’ın nasıl ve ne kadar şansı olabilir?

Soruları çoğaltabiliriz. Mesala hiç idarecilik yapmamış olması bir handikap olur mu?..

Benim en çok merak ettiğim, M Kapı önünde oluşturulan “kavşak düzenlemesi garabeti” ile ilgili düşünceleri… M Kapı bulunduğu yerden girişe taşınabilir, mezunlar yine burada kep atıp fotoğraf çektirebilirler mi?

xx           xx           xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Rektörlüğe atanan Prof. Dr. Çiçek, Senato Salonunda düzenlenen devir teslim töreniyle görevi Prof. Dr. Mansur Harmandar’dan devraldı.

Senato Salonu‘nda yapılan törene Senato Üyeleri de katılrken, üniversitenin Üçüncü Rektörü Prof. Dr. Harmandar görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘e devrederken duygusal anlar yaşanmış.

Tören öncesi eski Rektör Harmandar, yeni Rektör Çelik’e cübbesini giydirmiş. Neden ve nasıl duygusal anlar yaşandı derseniz, orada olmadığım için bilmiyorum. Üniversite’den servis edilen habere bakılırsa şöyle devam ediliyor:

Törende konuşma yapan önceki dönem Rektörümüz Prof. Dr. Mansur Harmandar, Rektörlüğü süresince kendisine destek veren tüm çalışanlara teşekkür ederek, Üniversitemizin bir ferdi olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Bu kadar mı?” derseniz, bu kadar… Kral öldü, yaşasın kral… (!)

xx           xx           xx

Çiçeği burnunda Rektör Çiçek de konuşmasında şu ifadelerde bulunmuş:

Bu görev bana Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından uygun görüldü. Öncelikli olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza bize nasip ettiği bu görevin karşılığını vermek için canla başla çalışacağım konusunda söz veriyorum. Hedefim, Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hedeflere ulaşabilmek için ne gerekiyorsa onları yapacağız. Bu hedeflere ulaşmak için çözümler, projeler üreteceğiz. Yatay bir yönetim şekli değil de, dikey bir yönetim şekli planlıyorum. Üniversitemizi proje, teknoloji üreten, AR-GE üreten üniversiteler seviyesine yükseltmeyi de planlıyorum. Hedefim ilk 4 yıl içerisinde TÜBİTAK’ın bilimsellik sıralamasında Türkiye’de ilk 50 Üniversite sıralamasında olmak. Bunu gerçekleştirmek için de herkesin aynı hedefe doğru bakması ve o hedef için çalışması gerekiyor

Rektör Çiçek‘in çok sık “Cumhurbaşkanı Erdoğan”ı zikretmesine ve “nasip etti” ifadesine takılanlar olmuş… Cumhurbaşkanı Erdoğan‘dan sıkça söz etmesi gayet doğal… 40’a yakın olduğu söylenen rektör adayından hangisi atanmış olsaydı, aynısını yapardı… Normal…

Ben “nasip etti” sözüne takıldım. Allah nasip eder, kul vesile olur diye biliyorum… Belki dil sürçmesi olmuştur…

xx           xx           xx

Benim en çok Rektör Çiçek‘in “mobing” konusunda ettiği söz dikkatimi çekti. Konuşmasında kişiler üzerinde bir baskı olmayacağını ifade eden Çiçek, “Mobing olmayacak. Mümkünse hiç soruşturma da olmayacak. Herkes Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu amaçlara ulaşmak için taşın altına artık elini değil, gövdesini koyacak. Hızlı ve dinamik bir yönetim ile karşılaşacaksınız. Bunun etkisini çok hızlı bir şekilde, bir ay içinde görmeye başlayacaksınız” demiş. Demekki “baskı” konusunda kulağına gelenler var! Sözler ise oldukça iddalı… Bir ay çabuk geçer. Göreceğiz…

Bu arada Rektör Çiçek, 4 Rektör Yardımcısından birini belirledi. İlk isim Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bakiye Uğur oldu. Milas doğumlu hemşehrimiz olan Uğur, üniversitenin ilk “kadın rektör yardımcısı” unvanını da almış oldu… Prof. Dr. Uğur, 2014 yılında Muğla‘dan önceki görev yeri Adnan Menderes Üniversitesi‘nde Rektör Adayı olmuş, aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyeliği, Senato Üyeliği, Başhekim Yardımcılığı, Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanlığı yanında başka akademik ve idari görevlerde bulunmuş bir isim…

xx           xx           xx

İdarecilik yanı yok” dediğim Rektör Çiçek, isabetli görevlendirmeler yapmaya başladı. Dün de yeni “Rektöe Danışmanı” olarak Doç. Dr. Ahmet Demirak göreve başladı. Kendisini tanırım, isabetli olmmuş.

Lisans eğitimini 1992 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde, lisansüstü eğitimini 1996‘da İstanbul Üniversitesi’nde ve doktorasınıı 2003′de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapan Demirak 2005‘de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’ne yardımcı doçent olarak atandı. Öğretim üyeliğinin yanı sıra, 2011 yılından itibaren Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Doç. Dr. Demirak, International Sakharov Environmental Institute BSU’de Danışma Kurulu üyeliğinde bulunurken, Su Kimyası ve Malzeme Bilgisi isimli iki kitabı, Çevre ve Analitik Kimya konusunda çalışmaları ve 600 dolayında atıf almış SCI kapsamında yayınları bulunmakta…

Rektör Prof. Dr. Çiçek‘in de önceki yazımdaki eksik CV‘sini de yeri gelmişken tamamlayalım:

1996-1997 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı Roket Mühimmat ve Silah Şubesi’nde asteğmen olarak askerlik görevini yaptı. 1999-2000 yıllarında Kocaeli Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 2000-2008 yılları arasında ROKETSAN A.Ş. de; Savunma Sanayiine yönelik fabrika kurulması, Üretim Mühendisliği, Mühimmat Sistem Entegrasyonu, Savunma ve Uzay Sektörüne Yönelik Alternatif Malzeme Geliştirme Çalışmaları ve Araştırmaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, Proses Mühendisliği, Süreç Yönetimi, Proje Hazırlanması ve Alınmasında önemli çalışmalarda yer aldı.

Öyle görünüyor ki, Rektör Çiçektakımını” yavaş yavaş, ayakları sağlam basan bir şekilde oluşturuyor. Doğrusu öteki rektör yardımcılarını merak etmeye başladım…

Üniversitemiz anlalşılan önümüzdeki aylarda kendinden sıkça söz ettirecek…

——————————                                                                    ——————————

GÜNÜN SÖZÜ:Gençliğinde bilgi ağacı dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz.

ÇİVİ

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övmüş. Hafta başından beri CHP’liler ateş püskürüyor.

Beni Bi gülmek aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.