Muğla’nın ihracat ve ithalatı düştü

Bu haber 01 Ocak 2019 - 1:33 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı, Kasım ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, Muğla’da ihracat oranının yüzde 5,6 ithalatının ise yüzde 1,8 azaldığını kaydetti.

Muhittin Direk

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı, Kasım ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, Muğla’da ihracat oranının yüzde 5,6 ithalatının ise yüzde 1,8 azaldığını kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Kasım ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 5,6 azalarak 38 milyon 625 bin dolar, ithalat ise yüzde 1,8 azalarak 26 milyon 285 bin dolar olarak gerçekleşti.

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, Kasım ayında Muğla’nın bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 28. İl, ithalatta ise 27. sırada yer aldığını söyledi.

İhracatta Yunanistan lider

Muğla’dan, 2018 yılı Kasım ayında en fazla ihracat yapılan ülkenin Yunanistan olduğunu kaydeden Yücedağ, “Bu ülkeye yapılan ihracat 4 milyon 321 bin dolar olarak gerçekleşti. Yunanistan’ı sırasıyla 3 milyon 982 bin dolar ile Almanya ve 3 milyon 944 bin dolar ile Rusya Federasyonu izledi. Muğla’ya, 2018 yılı Kasım ayında en fazla ithalat yapan ülke İtalya oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 10 milyon 99 bin dolar olarak gerçekleşti. İtalya’yı sırasıyla 2 milyon 977 bin dolar ile Moritanya ve 2 milyon 673 bin dolar ile Güney Afrika Cumhuriyeti izledi. En fazla ihracatı yapılan fasıl balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar oldu” dedi.

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ şöyle devam etti:

Kasım ayında Muğla’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar 23 milyon 833 bin dolar oldu. Bu fasılı sırasıyla taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya 4 milyon 837 bin dolar ve tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento 2 milyon 276 bin dolar fasılları izledi. En fazla ithalatı yapılan fasıl kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları oldu. Kasım ayında, Muğla’da ithalatı en yüksek fasıl, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları 10 milyon 515 bin dolar oldu. Bu fasılı; gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler 7 milyon 672 bin dolar ve hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar 3 milyon 649 bin dolar fasılları izledi.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.