Muğla’nın Hesap Veren Milletvekili « Hamle Gazetesi

Muğla’nın Hesap Veren Milletvekili

Bu haber 08 Ocak 2018 - 11:01 'de eklendi ve 1.910 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta Perşembe günü “MUSKİ Özeleştiride Mi Bulundu?” başlıklı yazımda, MUSKİ’nin sosyal medyadaki video paylaşımından söz edip, o video ile hesap verip verilmediğini sordum.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 2017’nin hesabını verirken, MUSKİ’nin hesabı da verilir diyecektim. Büyükşehir 2017’nin hesabını çoktan vermiş.

Nasıl oldu ise ben görmemişim. Gözümden kaçmış. En ayrıntılı haber Hamle’de çıkmış.

Meğer Büyükşehir yazılı basın açıklaması yapmış. Bana gelmedi. “Sen kimsin, sana ne hesabı verelim?” diye düşünülmüş olabilir mi diyeceğim, ama sanmam. Çünkü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu daha geçen yılın son günlerinde Muğla’ya geldiğinde (Muğla’nın tabanı da tavanı da dinlediği yok ya) belediye başkanlarına “Hesap verin.” talimatında bulundu!

Bana verilmemiş olan hesabı sizlerle paylaşırız…

 

xx            xx            xx

Geçen hafta Cumartesi günkü yazımda belirttiğim gibi AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk Muğla’nın ilk hesap veren milletvekili oldu.

Muğla’da böyle bir teamül, gelenek yoktur.

Öteki Milletvekillerimiz acaba Öztürk’e “Bunu nereden çıkardın?” diye kızarlar mı bilmiyorum.

Bildiğim, gördüğüm geçen Cuma günü Menteşe Öğretmenevi’ne 2017’nin hesabını vermeye geldiğinde gazeteciler pek hesap sormaya yanaşmadılar. Buna bende dahilim… Belki buna biraz da Menteşe Devlet Hastanesi konusunun yeterince yer tutup, zaman alması neden oldu.

Ancak Cuma günü Milletvekili Öztürk’ün beraberinde AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ve İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile birlikte Muğla Basını ile buluşması pek çok bakımdan özellikle iki bakımdan önemliydi. Birincisi katılım. İkincisi verilen müjdeler…

 

xx            xx            xx

Öğretmenevi olmasa AK Parti bu “basın buluşmalarını” nerede yapardı bilmiyorum. Öğretmenevi yemek salonu çok ilginç toplantılara sahne olmuştur. AK Parti kurulduğundan günümüze milletvekillerinin tamamı basınla burada buluşmuştur.

En zayıf kahvaltı mönüsü ise Milletvekili Öztürk’ün mönüsü oldu. Cuma günü yapılan kahvaltıda sadece mönü değil, katılımda zayıftı!

Gerçi o günkü “siyasi katılım” için “zayıf bir katlım” mı yoksa “rafine bir katılım” mı demek lazımdı onu da kestiremedim. Kahvaltı biraz da çiçeği burnunda Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ile çiçeği burnunda il müdürü olan İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in tanıtımı havasında geçti. Milletvekili Öztürk, her iki atamada da rolü bulunduğunu belirtirken, “Biri bürokrasi de, biri siyasette iki arkadaşımıza da kefilim. Muğla için iyi işler yapaklar.” dedi.

 

xx            xx            xx

Bir an eski Milletvekili kahvaltılarını düşündüm. Vekilin sağında İl Başkanı, solunda Menteşe İlçe Başkanı, onların kenarlarında da MKYK Üyesi, İl Kadın Kolları Başkanı, İl Başkanı Yardımcıları ve bazen İl Gençlik Kolları Başkanı yer alırdı.

İlk kez bu kahvaltıda İl Başkanı, MKYK Üyesi, İl Kadın Kolları Başkanı yoktu… Son anda eski MKYK Üyesi Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Yelda Erol Gökcan katıldı.

Sanki Muğla AK Parti’de bir değişim yaşanıyor, taşlar yerli yerine oturuyor… Sosyal medyada paylaşmak üzere “aile fotoğrafı” vermeler son buluyor olabilir.

Hem bence böylesi iyi oldu, diyeceğim ama yanılıyor da olabilirim…

Ayrıca eğer kahvaltıda İl Başkanı olsaydı İlçe Başkanı konuşamayacaktı ve Muğla ile ilgili sosyolojik ve ekonomik çözümlemeleri bir ilçe başkanından duymanın keyfinden mahrum olacaktık…

Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal’ı çözümlemesi ile neredeyse bütün gazeteciler ayağa kalkıp alkışlayacaktık. Yine de ben dayanamadım, “İşte Muğlalı ilçe başkanı” dedim…

 

xx            xx            xx

Tamer Topal’dan önce Menteşe Devlet Hastanesi sorununu, yönetiminin de sorunu olarak gören bir ilçe başkanı tanımadık! İl Başkanı da il merkezini tanımadığı, bilmediği için bu konuda AK Parti İl Başkanı ve yönetimiyle karşı karşıya geldiğiz bile oldu…

İlçe Başkanı Topal sorunla yakından ilgilendiklerini belirtirken, şöyle anlattı:

Muğla’nın pazarı hastanenin yanında özgün bir pazardır. Köylü kentli haftada bir burada buluşur. Üreticiden tüketiciye alışveriş yaşanır. Hal hatır sorulurken, hastane ziyaretleri veya sağlık kontrolleri yapılır. Hastane kapandığı için bu yapılamıyor. Çarşı ayakta kalmak için direniyor. Hastane etrafında ekonomi çökmekle kalmayıp, şehir merkezini de etkiledi. Çarşıyı yaşatmalıyız. Bunun için hastaneyi bir an önce geri getirmeliyiz.

Bu konuda en çok yazan bir iki gazeteci olarak kalkıp “Biz demiştik” demedik. Çünkü o zaman Tamer Topal ilçe başkanı değildi… Pişmeye başlayan aşa da su katmanın alemi yoktu…

Dediğim gibi, “Muğlalı” olmak için Muğla’da doğmak gerekmiyor, yetmiyor. “Muğlalı” olmak için Muğla’yı bilmek, tanımak ve bilmiyor, tanımıyorsan da “danışmak” gerekiyor!

 

xx            xx            xx

İlçe Başkanı Topal, “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 2 ebenin çalışmakta olduğu” gerçeği ile yüzleşilen kahvaltıda partisinin ve Muğla’nın bir yarasına da şöyle değindi:

Genel Merkezimiz tarafından göreve yeni atandım. İlçe yönetimine 300 kişilik bir başvuru yapıldı. Bunlardan 200 tanesi taşeron işçi. Menteşe de yanlış yapılanmadan dolayı gözden kaçanlar, adaletsizlik ve haksızlıklar olmuş. Menteşe’de seviyeyi yükselteceğiz.  25 kişiden oluşan ilçe yönetimimizde 15 kürekçi var, biri de benim. 10’uda yeni emekli olan Bağkur Müdürümüz ile mühendis, mimar arkadaşlarımız bulunuyor. İşimiz Muğla, gücümüz Muğla olacak.

Milletvekili Öztürk de İlçe Başkanı Topal ile aynı düşüncede olduğunu belirtirken, bundan sonra başta sağlık kurumları olmak üzere resmi kurumlarda “siyasi işçilerin” ayakaltında dolanmayacağı, “siyasi kaytarma” ve “siyasi efelenmelerin” olmayacağı mesajını aldık.

Sevindik… Hadi bakalım…

 

xx            xx            xx

Milletvekili Öztürk eski Devlet Hastanesi’nin faaliyete geçirilmesi ile ilgili Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal ile aynı görüşte olduklarını belirterek, “Daha önce Bakanımıza eski hastanenin 400 yataklı olduğunu, açılan yeni hastanenin de yatak sayısının aynı olduğunu ve bölgeye hizmet vereceğini söylemiştim. Sayın bakanımız hak vermiş ve ilk etapta eski hastane alanına çok büyük olmayan, özel, butik bir hastane yapalım demişti. Bu konu üzerinde çalışmamızı istemişti. Çalışmamız sürüyor. Yeniden görüşmede Sağlık Bakanımız, Genel Müdürlüğe 100-150 yatak kapasiteli hastane için çalışma yapılmasını istedi. Şu an bunun üzerinde çalışıyoruz. Marmaris, Bodrum, Milas’taki Devlet Hastanesine sahip çıktığımız gibi Menteşe’nin Devlet Hastanesi’ne de sahip çıkıyoruz” derken, İl Sağlık Müdürü İskender Gencer şu bilgileri verdi:

Eski hastane alanında bulunan sigorta hastanesinden bize geçen bina ile yeni yapılan poliklinik binasını kullanarak ve deprem güçlendirmesi yaparak 125 nitelikli yatağa sahip bir devlet hastanesi için çalışmamamız devam ediyor. Eski sigortada ameliyathane var, acil var, yeni yapılan poliklinik binası var hasta yatışının yapılacağı yerler var. Biz buralarda en kısa zamanda gereken güçlendirmeleri yaparak 125 nitelikli yataklı olan hastane planlamamız ve çalışmamız var diye bunu 5 yıllık sürece yayacak değiliz. Güçlendirme çalışmaları birkaç gün içinde başlayacak. Hastanenin 2018 yılının sonunda hizmete girmesini hedefledik.

Hadi hayırlısı…

 

xx            xx            xx

Muğla’nın sağlık yatırımları ile ilgili bilgi verirken de, “Eğitim-Araştırma Hastanemizde anjiyo yapabilecek imkanlara sahibiz. Ancak anjiyoda sorun çıkması halinde müdahale edecek doktor yok. Elbette orda rektörümüzün oğlu Doç. Dr. Buğra Harmandar var. Alanında uzman bir kardiyolog, ama kendisi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı. Yetişkin hastalar için uzman yok. Bunun için YÖK Başkanı ile görüştüm. Şimdi torba kadro değil, adı belirlenmiş kadro geliyor.” ifadesinde bulunan Milletvekili Öztürk, Kültür Turizm Bakanlığı’ndan Muğla Valiliği emrine, YİKOB’a aktarılan ödenekle ilgili şu bilgileri verdi:

Beyağaç yolunu Denizli Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İl sınırından Köyceğiz’e ulaşan bölümü de Muğla Büyükşehir Belediyemiz yapmazsa, Köyceğiz Belediyesi marifetiyle yaparız. Bu arada Dalaman-Acıpayam yolunu da yapıyoruz. Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Muğla Valiliği emrine tahsis edilmiş 8 milyon 750 bin TL ödeneğimiz var. Valilik YİKOB’a gelen bu paranın 2 milyon 750 bin TL’si ile yola başlanacak ve Karayolları tamamlayacak.” dedi.

İnşallah bu, Kültür Turizm Bakanlığı’nın Muğla’yı aklından çıkarmadığı anlamına gelmektedir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 08 Ocak 2018 / 13:33

Gocuman; Adalet ve Kalkınma Partisi 03/11/2002 de Seçimlere girdiğinde “‘Artık Hiç bir Şey Eskisi gibi olmayacak ‘” sloganıyla girmiş idi. Nihat Vekilimizin bu davranışlı da o zaman da söylenen slogana uyuyor. sevgi ve saygı.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 09 Ocak 2018 / 10:11

Üstad günaydın,
“hesap vermek”deyince,merakla yazınızı okudum, bu hesap vermekten çok “dar alanda kısa paslaşmalar” şeklinde hafif bir özeleştirisel bi şey olmuş. Hesap vermek ayrı bir iş ve her babayiğidin harcı değil, bunu harbiden yapan benim şidmidye kadar gördüğüm Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı,
“Ben, sizin oylarınızla şu dönem için seçtiğiniz, sizin verdiğiniz vergilerle oluşan bütçe ile size hizmet vermek görevinde olan bir kişiyim, ancak bizim çabamız 3 liralık bir işi 2,5 lira ve daha azına yaptırabilme mücadelesi…” diyor,
yani ortada yapılan hizmet ve yatırımın, milletin kendi parası olduğunun altını çiziyor, kimsenin özel şahsi cebinden, babasının hayrına LÜTUFU OLMADIĞINI anlatıyor.
Hesap vermek,tüm şeffaflığı ile milletten topladıklarınızı nereye harcadığınızı kuruşu kuruşuna kanıtları ile ortaya koyabilmektir.
selamlar,