Muğla’nın Helikopteri Bile Yok! « Hamle Gazetesi

Muğla’nın Helikopteri Bile Yok!

Bu haber 07 Ekim 2017 - 0:06 'de eklendi ve 1.537 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hiç beklemiyorduk değil mi?

Evet, hiç beklemiyorduk.

Burnumuzun dibine gelmişler.

Muğla Valiliği duvarlarına o parmaklıklar yapıldığında kıyametleri koparmıştık!

O kıyameti Muğla’nın her derdinde koparabilsek şimdiye kadar Muğla’da ne derdimiz ne de tasamız kalırdı…

Ben bu köşede daha sonra çark edip, parmaklıkların ardında durmuş, bu köşenin takipçilerinin çoğunun tepkisini almıştım. Parmaklıkların nedenini öğrenmiştim, ama o zaman paylaşamazdım.

Muğla Emniyeti bir istihbarat almıştı ve PKK terör örgütü üyesi hainler Muğla Valiliği’ne “canlı bomba” saldırısı düzenleyebilir beklentisi vardı.

O parmaklıklar o başarılı istihbarat sonucu yapılmıştı…

 

xx           xx           xx

PKK militanlarının Köyceğiz’de öldürüldüğü önceki gün, sosyal medyada “Hedef valilik başta resmi kurumlar” başlığı ile paylaşımda bulunup, “Dün Seydikemer’de canlı, bugün Köyceğiz de ölü yakalanan hainlerin hedeflerinde Muğla Valiliği ve bazı kurumlar olduğu anlaşıldı. Muğla Emniyeti’ni ve Jandarmayı kutluyoruz… Valilik duvarlarındaki parmaklıkların nedeni şimdi daha iyi anlaşıldı” dedim.

Sözlerimin altına iyi niyetli, art niyetli yorumlar, sorular bırakıldı. Onlardan bazıları şunlar:

PKK’lılar demir parmaklıkları aşamıyor muymuş????

Eee valimiz önlemini aldı. Demir parmaklık, korumalar, kameralar. Ya biz ne yapalım bunlar bu kadar korkarken bizi kim koruyacak.

Demir korkulukla terör önlenir düşüncesi olanlar akıl fakiridir.

Şu demir yığınını Muğla’ya yakıştırmak için nafile gerekçeler..

 

xx           xx           xx

Sosyal medyadaki klavyeşörlere de anlatmaya çalıştım.

Elbette demir parmaklıkla terör önlenmez. Önleneceğini düşünen de yoktur. Bu düşüncede olunabileceğini var saymak ise düşünce fukaralığı olabilir.

Parmaklıklar geçmişte hayvanlar için yapılırmış. Günümüzde iki ayaklı hayvanlar içinde gerekebiliyor…

O parmaklıktan elbette atlayabilen çıkar, ama hedefine ulaştırılmaz… Parmaklıklar fark etmek ve zaman kazanmak için yapılmış olabilir. Bir arkadaşım söyledi. Sıkı bir motokroscu motorunu heykelin önünden gazlayıp, 3 saniyede ikinci kata da çıkıp makama ulaşabilirmiş…

Canlı bomba bir motokroscu o demir parmaklıklar olmadan nasıl engellenir?

Ayrıca Emniyet o parmaklıkların yanında elbette başka önlemlerde almıştır. Ayrıca Vali hanımın kendisini koruduğunu, bencil davrandığını düşünmekte yersiz ve haksızlık… Hele “korktuğunu” düşünmek akıl dışılık… Hem o parmaklıklar sadece vali hanım için değil, aynı zamanda orada çalışanlar ve girip çıkanlar için de…

Ayrıca kimse merak etmesin o önlemi alan Emniyet, vatandaşlar için genel önlemi de almıştır…

 

xx           xx           xx

Evet “Şu demir yığınını Muğla’ya yakıştırmak için nafile gerekçeler..” sataşması ile ilgili  bir şey söylemedim. O sataşmanın sahibi de Muğla Valiliği’nin Perşembe günleri yaptığı “Halk Günü”ne gidip, derdini Vali hanıma anlatsın…

Ne de olsa kadın duyarlılığı vardır. Bir çevreciyi anlayacaktır…

Biz iyisi mi gerçek yaşama dönelim.

Muğla Emniyet ve Jandarması yukarıda vurguladığım gibi, biz Muğla’da yaşayanlar için de genel önlemlerini almıştır. Bunu Seydikemer’de ve Köyceğiz’de gördük.

 

xx           xx           xx

Seydikemer’de 3’ü işbirlikçi 7 terörist yakalandı. Emniyet güçleri 4 teröristi dağda sıkıştırıyor. Teröristler elebaşılarından kendilerini o bölgeden kurtarmalarını istiyor. 3 işbirlikçi gelip onları alıyor, ama oradan uzaklaşamadan hep birlikte yakalanıyorlar…

Bu başarıdır. Bu başarının yaşandığı Muğla’da en az vali hanım kadar güvende hissediyorum.

Üstelik Vali hanım başta resmi makamlar hedefte… Biz sivil vatandaşlar hedefte değiliz…

Seydikemer’in üzerinden çok geçmedi 7 kişilik bir başka terör gurubundan 5 kişi de önceki gün Köyceğiz’in Toparlar Mahallesi’ndeki Şelale mevkiinde çatışmada öldürüldü. PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 1 binbaşı bacağından yaralandı. Muğla Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan binbaşının endişe edilecek bir durumu olmadığı öğrenildi.

Şimdi iki terörist aranıyor. Dün bir ara o teröristlerle sıcak temas sağlandığı belirtildi.

Ben bu yazıyı yazarken değişiklik yoktu.

Bölgeyi çembere alan Muğla Zıpkınlar Komando Taburu ile Bornava Komando Tugayı ve Polis Özel Harekat ekiplerinin operasyonu devam ediyordu. Belki de iki terörist şu ana kadar ölü veya diri yakalanmışlardır…

 

xx           xx           xx

Bir insansız hava aracı ve bir sahil güvenlik helikopterinin desteği ile bölgede operasyon devam ederken, teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları ileri sürülen 11 kişi gözaltına alındı.

Doğrusu bu 11 kişinin uyruklarını çok merak ediyorum.

Seydikemer’de diri ve Köyceğiz’de ölü ele geçirilen teröristlerin Suriye Kürtlerinden oldukları konuşuluyor.

Eğer bu doğru ise ki doğru olabilir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Örgütün lider kadrosunun talimatı üzerine örgüt üyeleri, Suriye’nin liman kenti Lazkiye’den Akdeniz ve Ege açıklarına gelip buradan da Muğla, Fethiye, Köyceğiz gibi tatil beldelerine sızmaya çalışıyor” dediğine göre, bunlar Türkçe bilmiyor olabilirler. O 11 kişiyle, kendilerinin temas kurdukları kişi veya kişilerle nasıl anlaşmış olabilirler…

Kürtçe anlaşabilirler belki, ama tek bir Kürtçe de yok ki…

Bunlar Suriye’den geldilerse “Arapça” konuşuyor olmaları daha muhtemel… Eğer konuşuyorlar ise kendilerini Muğla’ya yerleşen, yerleştirilen göçmen Suriyeliler karşılamış olabilir mi?

Köyceğiz, Ortaca, Dalaman’da tarım işçisi Suriyelilerin bulunduğunu biliyoruz…

 

xx           xx           xx

Umarım bu göçmen Suriyeliler bir de bu bakımdan başımızın derdi olmaya başlamamışlardır.

Çok şey bilmiyoruz…

Muğla‘da geçen Çarşamba ve Perşembe günleri yaşanan iki ayrı olayın ardından resmi çevrelerden edinilen tek bilgi Seydikemer‘de yakalanan 7 kişilik terörist grup ile Köyceğiz’de 5’i çatışmada ölen 7 kişilik grubun birbirinden bağımsız hareket ettiği bilgisi.

Bir de Seydikemer’de yakalananların hedeflerinin Muğla Valiliği ile Valilik konutu, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, polis noktaları ve askeri lojmanlar olduğunu söylemiş olmaları…

Bunları nereden biliyoruz? Basından…

Ancak şu ana kadar Valilik veya İl Emniyet Müdürlüğü de bir açıklama yapmış değil! Bu yüzden bilgi kirliliği yaşıyor da olabiliriz…

Elimizdeki tek resmi açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ait…

Bakarsınız önümüzdeki hafta başında veya içinde herkesin kafasındaki sorular giderilmiş olur…

 

xx           xx           xx

Önceki gün TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki çalışmalara katılan İçişleri Bakanı Soylu, Köyceğiz’de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Terör örgütünün yeni bir yöntem geliştirdiğini dile getiren Bakan Soylu, “Örgütün lider kadrosunun talimatı üzerine örgüt üyeleri, Suriye’nin liman kenti Lazkiye’den Akdeniz ve Ege açıklarına gelip buradan da Muğla, Fethiye, Köyceğiz gibi tatil beldelerine sızmaya çalışıyor. Terör örgütlerinin bu yeni yolunu tıkayabilmek için tüm güvenlik güçlerimiz çalışıyor. Terör örgütünün önünü tıkadıkça yeni tehditler olarak önümüze çıkmaktadırlar.” diye konuştu.

Muğla, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip ilidir, ama kıyılarımızın güvenliği için bir helikopterimiz bile yok. Bu helikopteri turizmcilerimiz almalıdır…

Kıyı uzunluğumuz nedeniyle insan kaçakçılığı başta her türlü kaçakçılık için cazip bir coğrafyadayız. Gerçi emniyet ve jandarmanın önlemleri sonucu kıyılarımız eskisi kadar cazip değil, ama Bakan Soylu’nun sözleri de ortada…

O nedenle Muğla Sahil Güvenliği “bot sayısı” yönünden güçlendirilmekle birlikte Muğla Valiliği emrine iki helikopter verilmelidir.

Valilik o helikopterlere sahip olsaydı, şimdi çok işe yarardı…

Valiliğin sahip olacağı helikopterler ile kıyı güvenliğinin sağlanması yanında, deniz kirliliği de engellenebilir…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 07 Ekim 2017 / 10:04

Gocuman; 1124 Km. Kıyı şeridimiz. Kulakları çınlasın Milletvekilimiz Sayın : Seyfi TERZİBAŞIOĞLU ; bizlere iyi ezberlettiydi. Çok ama çok önemli. Bilhassa Güvenil açısından son derece stratejik bir bölgedeyiz.Devletimiz güçlüdür. Amma Devletimizden istemesini talep edilmesinin yollarını mı bilemiyoruz. Antalya Ilı – Muğla ili arasında başka “İl” Merkezi yok. Tabii İl Merkezi olur ise güvenlik de artar. sevgi ve saygı.

Hüseyin Akar 07 Ekim 2017 / 17:09

Evet bende ilk gördüğümde valilik bahçesine yapılan parmaklıkları yadırgamıştım. Yine birilerine para kazandırmak için iş çıkarmışlar diye düşünmüştüm. Ama daha sonra hanımla konuyu tartıştığımızda bu olsa olsa güvenlik içinde yapılmış olabilir dedim. Geçen gün Sayın valimizi Türk Ocağı yönetimi olarak ziyaret ettik. Sayın valimiz de konuyu gündeme getirdi ve çok eleştiri aldık ancak bu bakanlığın talimatı ve yapmadığımız taktirde ileride yaşanacak olan herhangi bir olaydan kendisinin sorumlu olacağını vatandaşa bunun hesabını veremiyeceğini bu nedenle de yapılmasına karar verildiğini söyledi. Terör en güvenli denilen ülkelerde de olur. Teröristin insanlık anlayışı, vatanı, milleti dini yoktur. Ülkemiz terörden çok çekti ve çekmeye de devam ediyor, emperyalistlerin hırsları bitmeyeceğine göre terörde bitmeyecektir. Terörün verdiği yada vereceği zararı en aza indirebilmenin yolu, hep birlikte el ele verip uyanık olmaktır.