Muğla’nın Hamisi

Bu haber 18 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 834 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Her başarı öyküsü beni alıp başka diyarlara savuruyor. Beynim sürekli tik tak işlerken savrulma anlarında rölanti ritmini bozup hızlı ritimde düşünce üretiyor. Gerçi üretse kaç yazar ki! Bu ülkede.
Seneler öncesinde rahmetli İzzet Baysal’ın yaşam öyküsünü okuyunca savrulmuştum. Büyülendim. Onurlu ve toplumsal fayda için akan hayatlar ben de tılsım etkisi yaratmakta. Bu savrulmuşluk içinde zihnimden hızlıca Muğla’nın Hamisi Sayın Merhum Sıtkı Koçman’ın hayatı geçti. Ve her ikisi arasında örtüşen bir başarı öyküsü olduğunu gördüm.
Otomatikman kıyaslama içine girdim, Bolu’nun Hamisi ve Muğla’nın Hamisi için yaratılanları…
İzzet Baysal sokakların da karpuz sattığı kentin ilk mimarı olup sonrasında da vergi rekortmenliği tacı ile ülkemize teknoloji getirip ve bu dönemde yurt dışı rakiplerinin amansız kartelleşmesine karşı büyük mücadele verdiğini ve işletmesini ayakta tuttuğunu biliyoruz…
Ayrıca da ticaret yaparken halkına tekel olarak mal satıp istediği gibi yolarak, insanlarını yoluk tavuk gibi yolabilecekken bu çirkin rantları elinin tersi ile itmiştir…
Ülkemde çirkin rantçıları gördükçe insanın kusası gelirken, İzzet Baysal’a olan hürmeti de kat be kat artıyor ve her daim bu vatana nasıl faydam oluru sorgularken vakıf kurup Bolu’nun kaderini değiştirmesi inanılmaz bir öykü.
Bu öykü sizi silkelemekte.
Bolunun Hamisi Vakıf adına Üniversite kurmak istediğinde de bu sizin boyunuzu aşar diyen dönemin YÖK başkanına inat üniversiteyi kuran Bolu’nun  büyük kaderinin mimarıdır.( dönemin yök başkanı İhsan Doğramacı’dır. )
Biz il olarak şanslıyız. Bizim de çok değerli bir Hamimiz vardı. Merhum Sayın Sıtkı Koçman’dı. İlimize bilimin çekirdeği olan bir üniversite kazandırmıştır…
Yıllar önce ben de kuyuya taş atmıştım. Kör kuyulara taş atarken umarım başıma bir iş gelmez.
Ve demiştim ki; Niçin Üniversitemize Sayın Sıtkı Koçman’ın adı neden verilmiyor demiştim…
Çünkü Bolu’nun Hamisine; Yaşarken kente heykeli dikilen bir insan olması.
Yine yaşarken; Bolu’nun en işlek caddesine adının verilmesi.
Yine yaşarken; Devlet üstün madalyasının verilmesi gibi şükranlık duygularını ifade eden bir çok onurlandırma yapılan bir kişi iken, neden benim ilimin Hamisinin adı da ŞAHLANDIRILMASIN Kİ?
En sonunda ilimizin merhum hamisi adına bir onur yaşandı ve ilimizde bilimin çekirdeği olan üniversitemizin adı değişiyor. Mutluyum. Hepimizin de mutlu olması gerekli.
Muğla’nın değişim ve gelişimine ivme katan hamimize buradan ruhuna milyonlarca dua…
Üniversitelerin asli görevi bilimin çekirdeğini oluşturmaktır. Bireyin her şeyi bilmesi gerekmez. Zaten her şeyi biliyorum diyende yalan söyler. Esas olan karşılaştığı sorunlara çözüm üretebilmek için konuya nasıl yaklaşacağını ve ne araştıracağını bilmesidir.
Üniversitelerde bilimsel düşünce özgürlüğü sağlanmalıdır. Bunu önce kendi bünyelerinde gerçekleştirmeleri sonrada içinde yaşadıkları topluma yansıtmaları gereklidir.
Üniversiteler aslında bilim üreten yerlerdir. Ülkemizde kısır iletişimler ve karmaşık gruplaşmalardan dolayı bilim üreten akademik yer olmaktan uzaklaşmaktadırlar…
Canım arkadaşım kendisi son durağa ulaşmış bir akademisyen. Lakin kısır çekişmeler tüm enerjisini yok ediyor. Anlatınca bu ne ya dedirtiyor insana. (Burada değil başka bir üniversitede )
Bireyin akademik gelişmesi ile birlikte bireysel gelişimlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerin eğitim camiasının çağdaş perspektif sahibi olmaları, topluma ve gençlerimize rol model olmada önemlidir..
Üniversitelerin kişisel rekabetin en yoğun olduğu arenalar olduğunu hepimiz biliyoruz. Arena ortamı yaratanlarda güya bilim yaptığını söyleyen kişiler…
Benim ülkem de her daim bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hükmü galiptir.
Üniversitelerinde özgür düşünce ve bilim üreten yeri olmaları hususunda bizim bir ülke politikamız olmalıdır. Ve bir rektörün öğretim görevlilerin maaşları düşük deyince de yargısız infazlar yapmanın anlamı yok.
Ben de buradan hekimlerin özlük haklarımızın düzeltilmesini talep ediyorum. Emekli olunca onurluca yaşamak istiyorum…
Çok ayıp olmasın diye emekli hekim maaşlarını buraya yazamadım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.