Muğla’nın Çiçekleri Kötekli’ye Niye Gelmez? « Hamle Gazetesi

Muğla’nın Çiçekleri Kötekli’ye Niye Gelmez?

Bu haber 27 Nisan 2015 - 23:16 'de eklendi ve 982 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Muğla Merkez (Şimdiki adı “Menteşe”), çiçeklerle donanırken; hele şu günlerde her tarafı rengarenk lalelerle kaplanmışken, Kötekli’de Allah vergisi çiçekler dışında çiçeklerin olmaması size biraz garip gelmiyor mu?

Tamam…

Geçen sene Kötekli’yi baştanbaşa geçen Sıtkı Koçman Caddesi, çiçek açan ağaçlarla donatıldı… Akasyalar, erguvanlar ve gülibrişimler caddeyi süslemeye başladı. Gelecek yıllarda ana cadde ağaçlardaki çiçeklerle renklenecek. Bir yandan erguvan kızıllığı kaplamaya başladı caddeyi. Merak edenler Hacıaraplar Camii hizası ile Salih Zeki Gür İlköğretim Okulu’na kadar olan kısımdaki erguvanları görmeye gelebilir bu günlerde.

Daha önceleri de yazmıştık. Kötekli en yoğun öğrenci nüfusunun barındığı bir mahalle artık. Daha düne kadar her şeyiyle bir köy olan Kötekli’nin hızla değişip bir üniversite mahallesi olması gerekir. Bunun için de barınma, beslenme, dinlenme, eğlenme ve kültürel-sportif faaliyet mekanlarının bir an önce inşa edilmesi lazımdı. Özel sektör barınma, beslenme ve eğlenme mekanlarını yapıyor ama üniversite gençleri için asıl önemli mekanlardan biri olan sportif-kültürel mekanlar ıskalanıyor. Elbette bu tür ortak mekanlar kamusal mekanlardır ve bunları kamunun yapması lazım.

Mekan yatırımları büyük bütçeler ister ama etrafı güzelleştirecek, her taraftan hayat ve mutluluk fışkıran yeşil alanlar ve rengarenk çiçekler için büyük bütçelere ihtiyaç yoktur.

Belediye sağ olsun çiçekli ağaçları dikti, birkaç yere de gül fidanları dikti ama bunlar yetmez.

Yarın öbür gün Türkiye’yi yönetecek gençlerin yoğun olarak yaşadıkları bu bölgede, gençlerin, tabiat güzelliğiyle kucak kucağa olması daha iyidir. İlerde, her birisinin “Muğla elçisi” olacağını düşündüğümüz bu gençlerin Muğla yıllarının doğal zenginliklerle dopdolu olması iyi olmaz mı?

Mesela 7-8 sene önce hizmete açılan Kötekli Gençlik Parkı’nın açıldığı günkü gibi kaldığının farkında mıyız? Ağaçlar dikildi, çimli kısımlar yapıldı… O kadar…
Üniversite gençliğinin en çok kullandığı bu park, her mevsim çiçek açacak çiçeklerle doldurulsa ve gençler burada dinlenip sohbet ederken çiçeklerle karşılaşsalar, daha iyi olmaz mı?

Kötekli Pazar Yeri’nin yanındaki alan mesela… Yüksek gerilim hattının altında kaldığı için yapılaşma olmayan bu kısımların park olarak kullanılacağı anlaşılıyor. Buralar da rengarenk çiçeklendirilse ve her mevsim rengarenk çiçeklerle görüntü zenginliği verse… Burada yaşayan gençler de bu mutluluğu yaşasa…

Bir de, buralar çiçeklendirilirken, bir yandan da bitki zenginliği göz önünde bulundurulup çok çeşitli bitkiler dikilse; her birinin özellikleri de yanlarında verilse ve böylece tabiatten kopuk yetişen gençlerde, hiç olmazsa çiçekler ve çiçekli bitkiler kültürü oluşsa kıyamet mi kopar a dostlar?

Bizim istediğimiz çok bir şey değil. Sadece planlama işi. Muğla’nın tabiat güzelliği düşünülürken, Kötekli gibi bir öğrenci mahallesi unutulmasın.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.