Muğla’nın büyük bir enerji potansiyeli var

Bu haber 08 Mayıs 2014 - 0:08 'de eklendi ve 1.379 kez görüntülendi.

enerjipotansiyeliMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde “Alternatif Enerji Sistemleri” başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan Teknoloji Fakültesi Dekanı Osman Göktaş, “Muğla bölgesinde gerek rüzgar olsun, gerek güneş olsun hatdaha dalga enerjisi olsun büyük bir potansiyele sahip” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından Üniversite AKM B salonunda “Alternatif Enerji Sistemleri” başlıklı panel düzenlendi. Panele Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, Teknoloji Dekanı Osman Göktaş, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Güneş Enerjisi Bölümü Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Numan Sabit Çetin ile öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.

Panelde konuşan Teknoloji Dekanı Osman Göktaş, Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birisinin enerji olduğunu söyledi. Türkiye’nin ithal ettiği 3 üründen bir tanesinin enerji olduğunu belirten Göktaş, “2013 yılı Türkiye istatistik verilerine göre, 250 milyar dolar ithalatımız var. Bu ithalatın en önemli kısmı yüzde 36 ile enerji bulunuyor. Bunlarda da yüzde 20 ile kimyasal ürünler, yüzde 19.4 ile metal sanayi ve yüzde 7 ile otomotiv sıraya giriyor” dedi.

Arabadaki yakıta, evdeki doğal gaza nasıl önem veriliyorsa dışarda bulunan enerjiyede o derece önem verilmesi gerektiğini işaret eden Göktaş, “Muğla bölgesi, rüzgar, güneş hat daha dalga enerjisi olmak üzere büyük bir potansiyele sahip. Bulunduğumuz bölgede önemli olan bu kaynağı nasıl koruyabiliriz ve arttırabiliriz derdine düşmemiz gerekiyor. Eğer biri bize “otoparktaki aracınızın altında yakıt damlıyor” dese biz bütün işlerimizi bırakıp o işle uğraşmaya başlarız. Bu aynı şekilde evimiz içinde geçerli. Benzer şekilde bu konudaki hassasiyeti enerjide de göstermemiz lazım. Enerjinin verimliliği bu konuda çok önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Ali Keçebaş, Doç. Dr. Faruk Şen, Ege Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Numan Sabit Çetin, Yrd. Doç. Dr. Rüştü Eke, Yrd. Doç. Dr. Asude Eltez, Öğretim Görevlisi Kadir Cengiz “Alternatif Enerji Sistemleri” konusunda bilgi verdi.

Kosovalı işadamları Muğla’da

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Güney Ege Kalkınma Ajansı önderliğinde Muğla’ya gelen Kosova Kalkınma Ajansları temsilcileri ile Kosovalı iş adamlarından oluşan heyetle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Toplantıya Vali Güvençer’in yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Daşgın, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, GEKA Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Kahvaltının ardından Vali Güvençer’e ‘Tahttaki Prenses’ heykelinin maketini hediye eden Kosova Batı Kalkınma Ajansı Proje Yöneticisi Avdurrahman Belegh, “Bu bizden size bir hatıradır. Kosova’nın kalkınmasıyla Türkiye ile olan ilişkilerimiz artacaktır” dedi.

Kosova ile Türkiye arasında olan dostluk ve kardeşliğin sonradan oluşmadığını belirten Vali Güvençer ise, “Muğla’da sizi ve arkadaşlarınızı ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Ticari ilişkiler aramızdaki kardeşlik ve dostluğu pekiştirmek için sadece bir vesiledir. Bu hediyenin kendinden çok nereden ve kimden geldiği benim için daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

Türkler ile Kosovalılar arasında çok benzerlik olduğunu söyleyen Kosova Merkez Kalkınma Ajansı Koordinatörü Hasan Naziri ise, “Umarım bu dostluk işbirliğiyle daha da güçlenecektir. Sırbistan’dan ayrılıp bağımsızlığımızı kazanırken bize yardım eden Türkiye, Kosova kalkınırken de yardım edecektir” dedi.

Güney Ege Bölgesi’ndeki iş ve yatırım olanaklarını daha yakından incelemek, sektörel kuruluşları gezerek yerinde görmek ve sektör temsilcileriyle karşılıklı görüşerek bilgi alışverişinde bulunmak üzere, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde bölgeye gelen heyet bugün Muğla’da temaslarda bulunacak.

Gıda ve gıda işleme, Tekstil, tarım, ayakkabı, orman ürünleri, plastik ve arıcılık sektörlerinden 11 firma temsilcisi ile Kosova’daki Kalkınma Ajansı temsilcilerinin gerçekleştireceği ziyaretler; 6-7 Mayıs tarihleri arasında Muğla, Aydın, Denizli’de yapılacak birebir görüşmeler ve şirket ziyaretlerini kapsıyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.