Muğla’nın birincileri ödüllendiriliyor

Bu haber 31 Ekim 2019 - 14:16 'de eklendi ve 359 kez görüntülendi.

Muğla il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Okulum Bir(İnci)’ projesi ile okullar bahçelerinden sınıflarına, yemekhane ve kantinlerinden lavabolarına kadar yenileniyor ve güzelleşiyor. Proje kapsamında 381 örnek uygulama değerlendirilirken, projede en iyi 22 uygulama ödüle layık bulundu. Proje kapsamında dereceye giren okullar Cuma günü düzenlenecek tören ile ödüllerini alacak.

Nazife Taşdelen

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ilk defa hayata geçirilen eğitimde iyi örnekler ve okulum 1(inci) projeleri ile Muğla’nın okullarının çehresi değişiyor. Okullar bahçelerinden sınıflarına, yemekhane ve kantinlerinden, lavabolarına kadar yenileniyor ve güzelleşiyor. Okul müdürleri ve öğretmenleri görev yaptıkları okullarında ortaya koydukları iyi örnekleri ödüllendirerek onları motive eden Milli Eğitim Müdürlüğü, yapılan çalışmaların sergilenmesini ve diğer meslektaşlarına örnek olmalarını sağlayarak Muğla ‘da eğitimde farklı bir rüzgar esmesini sağladı.

Öğrencilerin akademik başarılarının gelen LGS Türkiye birinciliği ile taçlandığı Muğla’da, Milli eğitim Müdürlüğünce yürütülen projelerden 4 ‘ü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde örnek gösterilen en iyi 30 proje arasında yer aldı. Değerlendirmede 4 projesi ile 81 il arasında zirveye yerleşen Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün başarıları Avrupa’dan gelen Avrupa erkenstem ödülü ile uluslararası alana da taşınmış oldu.

Muğla İl Milli Müdürlüğü tarafından 2023 Eğitim Vizyonunun gerektirdiği hedefleri yakalamak amacıyla geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan Okulum Bir(İnci) Projesi  kapsamında okul bahçeleri, okul kantinleri ve beslenme alanlarına ait hijyen ve memnuniyet düzeylerinin belirli bir standarda kavuşturulması, yeni uygulamaların geliştirilmesi, örnek uygulamaların belirlenmesi, diğer okullara örnek olması planlandı.

381 Okul Başvurdu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından yürütülen “Okulum Bir(İnci)” projesinin I.döneminde En İyi Okul Kantini Alanı , En Güzel Okul Bahçesi Alanı ve En İyi Beslenme Alanı/Yemekhane alanlarında il değerlendirmesinden geçen 249 başvurudan en iyi alan birincileri ile II. Döneminde En İyi Okul Kantini Alanı, En Güzel Okul Bahçesi Alanı, Yenilikçi Eğitim Alanları ve Yaşayan Koridorlar alanlarında il değerlendirmesinden geçen 132 başvurudan en iyi alan birincileri belirlendi. Toplam 381 örnek uygulamanın değerlendirildiği projede en iyi 22 uygulama ödüle layık bulundu.

Tören düzenlenecek

Cuma Günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören ile 22 okulun müdürüne başarılı çalışmalarından dolayı ödülleri verilecek. Aynı törende ilçe milli eğitim müdürlerine “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” kapsamında yapmış oldukları çalışmalardan dolayı plaket verilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Başarıyı yakalamak istiyorsak önce çocuklarımızın eğitim öğretim gördükleri ortamları güzelleştirerek okullarımızı ve sınıflarımızı onlar için ilgi çekici ve mutlu olmalarını sağlayacak şekilde düzenlemeliyiz. Mutlu çocuklar, mutlu ve güçlü yarınlarımızın teminatıdır. Bu anlamda göreve başladığım 2018-2019 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiğimiz projelerde önceliği okullarımıza verdik. Okullarımızın arasında imkan farklılıklarını azaltmak, ‘her öğrencimiz bizim için değerlidir ve eşit imkanlarla eğitim almalıdır’ düşüncesiyle okullarımıza sınıflarımıza dokunduk. Kitaba ulaşmakta zorlanan ve köy okullarımızda okuyan öğrencilerimize her biri 76 kitaptan oluşan set dağıttık. Muğla genelinde toplam 240 bin kitabı ücretsiz olarak çocuklarımıza ulaştırdık. Özellikle TEV vakfı K12 Vakfı gibi Türkiye de marka olmuş eğitim gönüllüsü vakıflarla işbirliği gerçekleştirdik. Eğitimde iyi örnekler projesiyle okullarında, ilçelerinde yaptıkları çalışmalarla Muğlamıza değer katan, eğitim öğretimde bizi zirveye taşıyan öğretmenlerimizi, idarecilerimizi ve yöneticilerimizi ödüllendirdik.  Okulum 1(inci) projesi ile alanda çok güzel bir enerji yakaladık. Okul müdürlerimizi ve öğretmenlerimizi harekete geçirdik. Yaptıkları çalışmaları, iyi örnekleri bizimle paylaşmalarını istedik. Ortaya harika eserler çıktı. Öyle okul bahçeleri, sınıflar ve projeler elimize ulaştı bu iyi örnekleri ödüllendirmek ve tüm eğitim camiamızla paylaşmak adına çok önemli bir proje gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Muğla’nın başarıları sahip olduğumuz bu güçlü eğitim kadromuz ile yükselişine devam edecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.