Muğla’nın Akıllı Evleri!!!

Bu haber 04 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.579 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Siz hiç “akıllı ev” gördünüz mü?

Ben görmedim. Muğla’da yok. Ama olacakmış.

Nerede?

Muğla Atatürk Stadyumu karşısında…

İnşaat hızla devam ediyor. Temelden satışta… Son zamanlarda buradan pek ev alan olmadığı dedikoduları da yapılmakta, ama benim duyduğum çoktan Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi bir daire ile ofis almış bile.

Allah olmayana versin!

xx        xx        xx

Benim merak ettiğim buradan konut veya ofis edinen mi akıllı, yoksa edinmeyen mi?

Elbette akıl akıldan üstündür.

Akıl var anadan doğma… Akıl var, Muğlalıların tabiri ile sonradan guyma… Yani Muğlalılara göre sonradan guyma akıl akıl değildir!

Sokaktaki söylenenlere bakılırsa burada üretilen konutlar “akıllı” olduğu için büyük ilgi görüyormuş… Yine sokaktaki söylenenlere bakılırsa buradaki konut blokları birbirine çok yakınmış. Sokaktaki adam, “Karşılıklı balkonlara çilingir sofrası kuranlar, rakı bardaklarını karşılıklı uzatsalar tokuşturup, şerefe diyebilirler” diyormuş. Bu yüzden buradan ev alınmaz diyenler de oluyormuş.

Doğrusu beni çok ilgilendirmiyor. Allah’a şükür kendimce aklım var. Ama param yok! Yani ben almayacağım. Alana da karışmam, almayana da…

Herkesin aklı var, anasının şeyi var…

xx        xx        xx

Muğlalı (paralı ise) ev alırken sadece oturmak, orada yaşamak için ev almaz. Yatırım için ev alır. Malum Muğla’da evler kısa zaman da pirim yapar.

Muğla’nın varsılları son zamanlarda oturmak için gözünü Karabağlar Yaylası ucuna, Ortaköy taraflarına çevirmiş durumda. Oralarda varsıl Muğlalılarmütevazı” villalar ediniyorlar. Ya Gökkuşağı Evleri’nde ya Ortaköy taraflarında oturmayı tercih ediyorlar.

Ama bizim Muğla Belediyesi yöneticileri ne yapmaya kalkıştılar?

Eski Garaj Alanı’nda varsıl Muğlalılar için “lüks konutlar” üretmeye kalkıştılar!

Trend” başka iken kimse oradan “oturmak için” ev almazdı. Muğla’da öyle kara para aklayacak varsıl Muğlalı da yok, ama belki yatırım için niyetlenenler çıkabilirdi.

Neyse ki Muğla Belediyesi’nin yanlışı yargıdan döndü!

Eski Garaj Alanı’nda şimdi üzerinde nasıl bir tasarruf uygulanacağı belli olmayan bir “utanç çukuru” öylece duruyor.

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı’nın hemen altında, Atatürk Stadyumu karşısında ise Muğla’nın ilk “akıllı evleri” yükseliyor.

Orayı gözünüzün önüne getirin ve eski Garaj Alanı ile bütünleştirin…

Eğer Muğla Belediyesi’nin eski Garaj Alanı ile ilgili tasarrufu yargıya takılmasa ve orada “lüks konutlar” üretilseydi, yan yana o iki siteyi, yani şehrin orta yerinde beton yığınını düşünebiliyor musunuz?

Birileri kalkıp Muğla’nın orta yerinde, eğlen-dinlen alanı olabilecek bir yerde “akıllı evler” üretebiliyor, ama Muğla Belediyesiakıllı planlama, proje” üretemiyor!

Aklım almıyor.

xx        xx        xx

Benim “Doğal SİT AlanıKarabağlar Yaylası’nın girişindeki Giresun Evleri’ne de aklım almıyor!

Karadenizli bir dostuma “Giresun’da evler böyle mi?” diye sordum. Dostum güldü… “Alakası yok. Karadeniz’de böylesi Giresun Evi görülmüş değil. Üstelik ben kaç yıllık Muğlalıyım artık, Muğla’da da böylesine yoğunluk görülmüş değildi. ” dedi.

Alaka nereden?

Alaka, önümüzdeki yerel seçim için Menteşe (il merkezi) Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hilmi Giresun’un soyadından!

Bir “cemaatin” yurdu ile o evlerin yükseldiği alan Hilmi Giresun’a aitmiş. Öyle söyleniyor.

Buradaki evlerin konumu da hemen hemen Atatürk Stadyumu karşısında yapılmakta olan “akıllı evler” ile aynı… Balkondan balkona el salla…  İstersen uzat elini karşı komşunla kadeh tokuştur!

xx        xx        xx

Muğla öteden beri “gecekondusu olmamakla” övünür.

Muğla’nın gecekondusu var mı yok mu, Kentsel SİT Alanı’nda yüksek avlu duvarlarının arkalarında neler olup bitiyor, ayrı bir yazı konusu olabilir de, ben bu “Akıllı Evler” ile “Muğla’mızın akıllı evleri de var” diye övünsek mi yerinsek mi ona karar veremedim…

Bu işlere belediyelerin İmar Müdürlükleri bakar!

İmar Müdürlükleri kendi başlarına da bakamazlar. Önce İmar Planlarına bakarlar. İmar yasasına, mevzuatına ve bir de belediye meclisi kararlarına göre hareket ederler.

Giresun Evleri üretilirken, Akıllı Evleri onay verilirken böyle mi yapıldı?

Öyle yapılmış olmalı, ama…

Eski Garaj Alanı ile ilgili Muğla Belediye Meclisi’nde üretilen “tasarruf” yargıya takıldı.

Demek ki Belediye Meclisi çok dikkatli değil!

xx        xx        xx

Peki, Belediye Meclisi eski Garaj Alanı ile ilgili “tasarruf” üretirken, Giresun Evleri ve Akılı Evler için “tasarruf üretirken” dikkatli davrandı mı?

Bilmiyoruz…

Ya biri kalkar da Vatandaş Ahmet (Ahmet Karaosmanoğlu) gibi yargı yolu açmaya kalkarsa ne olur?

Bilemem. Ben ne teknik adamım, ne de hukukçuyum.

Konuyu yarın irdeleyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.