Muğla’nın Akıllı Evleri mi akıllı?

Bu haber 05 Temmuz 2013 - 0:54 'de eklendi ve 1.570 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün Muğla’nın Akıllı Evleri’ni mercek altına alacağız.

Ama önce Muğla’nın siyasi tarihine not düşmek istiyorum.

Yarın 6 Temmuz Cumartesi… Muğla siyasi yaşamında önemli bir gün… Yarın hep birlikte saat 18.00’de Sınırsızlık Meydanı’nda siyasette bir ilke tanıklık edeceğiz. CHP’nin Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı aday adaylarından 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbelmiting” yaparak adaylığını açıklayacak.

Hayırlı olsun…

xx        xx        xx

Muğla’nın “Akıllı EvleriAtatürk Stadyumu karşısında hızla yükseliyor.

O evler hangi konuda nasıl, neden akıllı bilmiyorum. Beni ilgilendirmiyor da. Bu oradan konut, iş yeri edinen, edinmek isteyenlerin problemi…

Benim merak ettiğim o evler mi akıllı, evleri üretenler mi akıllı, evlerin üretilmesine olanak sağlayan Muğla Belediyesi yöneticileri mi akıllı?

xx        xx        xx

General Mustafa Muğlalı İş Hanı’ndan yeni garaj önüne uzanan Muğla’nın ilk imar planında bir bölümünün yeşil alan olarak gözüktüğü alanda yapılan imar planı tadilatlarını bilmiyoruz. Çünkü karşımızda “Ben yaptım, oldu” diyen bir Belediye var!

İşte o güzergâhta Muğla Belediyesi kendi mülkü eski garaj alanında “lüks konutlar” üretmeye kalktı. Olmadı. Yargıya takıldı.

Şimdi eski garaj alanının hemen altında lüksten öte “akıllı evler” üretiliyor.

Soruyorum:

1- İmar Planı değişikliklerinde bölgenin (eski garaj alanı ve çevresi) gelecekteki nüfus yoğunluğu, çevrede yer alan mevcut yapı yoğunluğu tespit edildi mi? Planlama ilkelerine göre plan değişikliği ile birlikte ilave sosyal donatı alanları ve yeşil alanları çözümü getirildi mi?

Yoksa hiçbir araştırma ve arazi analizi yapılmadan, imar yoğunluğu olarak imar planı tadilatı ile birlikte Taks: 0,50 Kaks: 2,50 olacak şekilde imar yoğunluğu verilerek, imar planı değişikliği mi yapıldı?

Bölgenin gelecekteki nüfus yoğunluğunu daha da arttıracak şekilde 3194 Sayılı İmar Kanunu ve Tip İmar Yönetmeliği’nin 26. Maddesi’nde taban alanı kat sayısının yüzde 40’ı aşamayacağı belirtilmiş olmasına rağmen, bu alanda yüzde 50 Taks değeri verilerek yapı yoğunluğu arttırıldı mı?

2- Bu alanda genel olarak çevrede 4 katlı yapılaşma oluşmuş iken, 5 katlı yapılaşmaya nasıl gidildi?

3- Yine İmar Yönetmeliği’nin 18. Maddesinde açıkça belirtilen ön bahçe ve yol kenarına rastlayan bahçe mesafesi en az 5 metre hükmüne aykırı olarak, yollardan gelişme bölgesinde 3 metre çekme mesafesi verildi mi?,

4- Yan bahçe mesafesinde de 4 kattan fazla her kat için yan bahçe mesafesi 300 metre mesafesinin 50 metre arttırılarak verilecek hükmüne aykırı mı? Yan bahçe mesafesinin de 3.50 metreden az olamayacağına göre davranıldı mı?

5- O akıllı evler alanında, binalar arası mesafelerinde ve bina derinliklerinde h/2 değeri göz ardı edildi mi edilmedi mi? Burada genel planlama ilkeleri ve şehircilik esaslarına aykırı mı, uygun mu plan değişikliği ortaya çıktı?

Ayrıca bu bölgede gelecekteki nüfus yoğunluğuna dayalı olarak ortaya çıkan ek sosyal donatı alanlarının ve yeşil alan ihtiyacının nasıl ve nerede karşılandığı biliniyor mu?

Sorsak yanıt verilebilir mi? Soruyor ve yanıt bekliyoruz…

xx        xx        xx

Yukarıdaki sorular teknik sorular.

Konuyu herkesin anlayabileceği gibi ele alalım.

Benim bildiğim, anladığım kadarıyla o akıllı evlerin yapıldığı alan da mülk sahibi veya sahipleri 3194 Sayılı İmar Kanunu ve Tip İmar Yönetmeliği’nin 26. Maddesi’nde taban alanı kat sayısının yüzde 40’ı aşamayacağı belirtilmiş olmasına rağmen, şu anda arsanın yüzde 50’sinde akıllı ev yapıyor mu yapmıyor mu?

Söz konusu yasa ve yönetmeliğe göre, o akıllı evler sitesinde ayrık nizama göre, her iki blok arasındaki mesafenin bina yüksekliğinin yarısı kadar olması gerekiyor. Gidelim ölçelim o kadar mı?

Söylenenlere göre, oradaki ayrık nizama göre yapıların bir balkonundan öteki balkona kadeh uzatıp, tokuşturup “şerefe” demek mümkünmüş! Mümkün mü?

xx        xx        xx

Eğer biri kalkar da dava açarsa o “akıllı evler” için verilen ruhsat iptal olur mu?

Olur” diyenler var. Olur, ise “mülk sahibi” veya “sahipleri” kalkıp “Biz belediyenin ruhsatına göre hareket ettik” deyip, belediye aleyhinde dava açar mı?

Gerçekten bilmiyorum!

xx        xx        xx

Ve gerçekten merak ediyorum…

Bu akıllı evler ile ilgili dava açılabilecekse kim açacak?

Köyün delisi veya “Vatandaş Ahmet”i Ahmet Karaosmanoğlu mu?

Bu şehirde Mimarlar Odası yok mu? Şehir Plancıları Odası nerede? İnşaat Mühendisleri Odası’nı sormayacağım, onun nerede olduğunu biliyoruz!

Muhalefet olarak Adalet ve Kalkınma Partisi mi?

Onların varlığını hisseden yok ki!

xx        xx        xx

Asıl merakım da şu:

Sekiz, dokuz ay sonra yerel seçime gidiyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi hala bir Menteşe Belediye Başkanı adayı bulabilmiş değil, ama CHP’de enflasyon yaşanıyor!

Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp, CHP İlçe Başkanı Bahattin Gümüş, İlçe Başkanı adaylarından Mustafa Şahin, Belediye Meclis Üyesi Hilmi Giresun, Mimarlar Odası eski başkanlarından Ertuğrul Aladağ, eğitimci Mehmet Altınay, Elektrik Mühendisleri Odası Eski Başkanı Veli Bütün ve Muğla eski belediye başkanlarından Orhan Çakır aday.

Sorum Hilmi Giresun’a değil… O’nun önce “Giresun Evlerini” anlatması lazım! Sorum diğerlerine:

Öyle bedava adaylık olur mu? Giresun Evleri ve Akıllı Evler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Eski Garaj Alanı ile ilgili projeniz var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ertuğrul Aladağ 05 Temmuz 2013 / 08:29

CHP Parti Okulu eğitiminde akedemisyenlerin verdiği dersler gösterdiki, CHP genel merkezi kesinlikle Fransa, İtalya düzeyinde bir çağdaş sosyal demokrat parti olmak istiyor. Derslerin içeriği çoğunlukla gelişmiş evrensel değerlerin kentlerde uygulanması önerisiydi. Bir mimar olarak çok kez meslek içi eğitimdeymişim gibi algılara kapıldım. Çünkü hep gelişmiş demokratik kentleşmelerle ilgili bilgiler aktarılıyordu. Sosyal konularda da evrensel değerlerin kabulu söz konusuydu. Gerçek solculuk anlatıldı. Heyecanla izledim notlar tutdum. Ancak partinin taşra yapısı bu açılımlara hazır değil. Eğitmenlerle yaptığım konuşmada da gördümki parti üyelerinin yaş ortalaması elli altmış yaş üstü ve liberalleşme belirtileri var. Bu nedenle kişilerin kişisel hırslarını yanlışlarını CHP de aramamak gerekir. Elbette CHP, aday adaylarından önce, ön seçimde oy kullanacak parti üyelerini eğitmesi gerekiyordu… Tüm bunlara rağmen CHP de evrensel değerlere doğru büyük bir evrilme görüyorum. Özcan abi seni kutluyorum; sen patiye zarar vermiyorsun, uyanmasını sağlıyorsun. Şimdi bu yorumlarımla bana da kızacaklardır, olabilir.( Zaten beni de kabullenemediler.) Ama CHP Türkiye geleceği için ciddi bir iç devrim yaşıyor. Merak etme yazında bahsettiğin ‘yanlış kentleşmeler’ fazlasıyla özeleştirilere uğruyor.