Muğlalılar Kimi Milletvekili Görmek İstiyor?

Bu haber 08 Temmuz 2016 - 0:12 'de eklendi ve 1.235 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugüne kadar kullandığım en uzun başlık oldu bu. Çabaladım, ama daha kısa bulamadım…

Son zamanlarda Muğla’da sosyal medya kullanıcılarının gündeminde ORC Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında Ege illerinde yaptığı araştırma var. Sosyal medya takipçileri o araştırmanın sonuçlarını o günlerde bana da gönderdiler.

Elbette yayınlamam için gönderdiler… Ama yayınlamadım… Çünkü sonuçta bana inandırıcı gelmeyen, hatta komik gelen noktalar vardı.

ORC Araştırma Şirketi’ne göre Muğlalı seçmenlerin TBMM’de görmek istediği öne çıkan isimlerden biri eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, biri de CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban imiş…

Nasıl?

 

xx           xx           xx

Yereline, yaygınına bütün gazetelere baktım, ORC’nin bu yönde bir araştırmasını göremedim.

Sonucu gönderenlere “Araştırmanın internet linkini gönderin” dedim. Gönderdiler. Tıkladım, öyle bir dosyanın olmadığı uyarısı ile karşılaştım.

İlk aklıma gelen ülkemizin “erken seçim” iklimine girdiği oldu. “Manipülasyonlar başladı” dedim.

Olmaz” demeyin, olur…

Zaten erken seçimlerin özelliği budur. Siz “olmaz” derken olmasıdır… Bugün yarın Hükümet sözcüleriYok öyle şey” demeye başlarlar. Başladıkları zaman hazır olun.

Başkanlık sisteminin yolu oradan geçiyor.

 

xx           xx           xx

ORC’nin Haziran Ayı araştırmasının Muğla ile ilgili sonuçlarını gönderenler kararlı çıktılar.

Çabalarını Ramazan Bayramı’nda da sürdürdüler. “Abi filancanın facebook – una bak. Orada göreceksin” diyenler oldu.

Ama benim facabook ta hesabım yok…

Sonunda biri Muğla sonuçlarının yer aldığı çizelgenin fotoğrafını gönderdi. Yine kullanmak istemedim. Şimdiki gençler harikalar yaratıyor!

Tabi o kadarda kusursuz bir çizelge olamazdı. Aslına bakarsanız CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın milletvekilliğine de “seçilebilirliğine” kafam basmıyordu.

Sonra kendi kendime “Mürsel Alban’ın il başkanlığına da kafan basmıyordu, ama basbayağı seçildi ve yapıyor işte…” diye düşündüm…

 

xx           xx           xx

En başta aklıma gelmeyen, ama yapmam gerekeni yaptım. ORC Araştırma Şirketi’nin internet sitesine girdim.

Bugün Seçim Olsa” diye başlık atılmış. Başlığın altında partilerin Muğla’da 1 Kasım’da aldıkları oy oranı ile bugün seçim olsa alacakları oy oranı belirtilmiş:

CHP 1 Kasım 48.4; bugün 47.5 (-%0.9)… AK Parti 1 Kasım 29.9; bugün 31.8 (+%1.9)… MHP 1 Kasım 15.0; bugün 14.0 (-%1.0)… HDP 1 Kasım 4.1; bugün 3.6 (-%0.5)… Diğer 1 Kasım 2.6; bugün 3.1 (+%0.5)

Sonra “En Başarılı Belediye Başkanları” başlığı atılmış. Altında 1- Mehmet Kocadon. Başarı oranı: %51.4… 2- Muhammet Tokat. Başarı oranı: %50.5… ibareleri yer alırken, “En Başarılı Milletvekilleri” başlığı altında da 1- Akın Üstündağ. Başarı oranı: %40.0… 2-Nihat Öztürk. Başarı oranı: %28.5… ibarelerine yer verilmiş.

En son “Muğlalı Seçmenlerin TBMM’de görmek istediği öne çıkan isimler” başlığı atılmış ve altında da birinci sırada Dr. İskender Gencer, ikinci sırada Mürsel Alban isimlerine yer verilmiş.

İster inanın, ister inanmayın…

 

xx           xx           xx

Bana inandırıcı gelmeyen bir şey yok…

Haziran’da adı geçmeyen Nihat Öztürk’ün Kasım’da milletvekili olacağını kim düşünmüştü? Kendisinin dahi aklına geldiğini sanmıyorum…

AK Parti’nin aylarca süren il başkanı arayışında Kadem Mete’nin il başkanı olacağını söyleyen olmuş muydu? Olmamıştı…

Haziran Genel Seçimi’nde Hasan Köten’in milletvekili olduğu Muğla’da Dr. İskender Gencer ve Mürsel Alban’ı TBMM de görmek isteyenler neden çıkmasın.

Ben yine de bir spekülasyon olduğunu düşünüyorum. Çünkü Muğla kamuoyunda AK Parti’de il başkanı adayı olarak adı geçen İskender Gencer için  “milletvekilliği” değil, “Büyükşehir Belediye Başkanı” yakıştırması yapıldığını duymayan gazeteci ve siyasi yok gibi…

 

xx           xx           xx

ORC’nin araştırma sonuçları inandırıcı gelmeyebilir. Kabul etmeyebilirsiniz de, ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu tür araştırmalar jimnastik olsun diye yapılmaz.

Yapılıyorsa vardır bir sebebi ve o sebep erken seçimdir…

Bugün seçim olsa partilerin Muğla’da alacakları belirtilen oy oranlarında bir anormallik var mı?

Bence yok. Üç aşağı beş yukarı öyle olur.

Öyle olacağı içinde AK Parti ve MHP’de kimin il başkanı, kimin milletvekili olacağı çokta önemli olmadığı için, bu iki partide kimin milletvekili olacağını tahmin etmek zor olacaktır. Akla gelmedik isimler olabilir…

 

xx           xx           xx

Araştırmada iki CHP’li Belediye Başkanı öne çıkarken 3 AK Partili Belediye Başkanı’ndan biri bari öne çıkabilirdi. AK Partili belediye başkanlarından ya Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir veya Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başarılı gösterilebilirdi.

Doğrusu Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta CHP’li belediye başkanları Büyükşehir Yasası’ndan şikayet ederlerken Ankara’yı arkasına almış olan AK Partili belediyeler oldukça başarılı hizmetler sergilemekteler…

Buradan yola çıkılarak araştırma sırasında görüşülen kişilerin AK Parti ağırlıklı olmadıkları da söylenebilir…

AK Partili Belediyeler kendilerini anlatamıyorlar da denebilir. (!)

Görünen o ki CHP’li belediyelerin içinde kendilerini en iyi anlatan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat olmuş.

Doğrusu bana Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş daha başarılı gibi geliyordu. Neyse…

Ne dersiniz, geleceğin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ya Kocadon ya Tokat olur denebilir mi?

 

xx           xx           xx

ORC’nin başarılı milletvekili belirlemesi de ilginç.

AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk bence de başarılı. Gerçekten çok efor harcıyor, ama CHP’li Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP’li Av. Akın Üstündağ’dan daha az efor harcıyor denebilir mi?

Acaba diyorum bu araştırma daha çok Bodrum-Milas ekseninde mi yapıldı? Malum Milletvekili Öztürk’ün de sesi de en çok Bodrum ve Milas’tan yükseliyor.

Gerçekten AK Parti Milletvekili Öztürk tamam da CHP’li Akın Üstündağ ilginç…

 

xx           xx           xx

Tabi en ilginci Dr. İskender Gencer ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın Muğlalılar tarafından milletvekili görülmek istenmeleri…

Siyasette isminizin öne çıkması akpendik.com güzeldir. Ama isminiz durup dururken öne çıkarılırsa tehlikelidir. Muarızlarınız artar, kesik yersiniz.

Aman…

Yarın devam ederiz.

———————————

Günün Sözü;

Batan güneş için ağlamayın. Yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin

Dale Carnegie.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 08 Temmuz 2016 / 08:22

Öncelikle Hamle Ailesi ve Muğlalı Hemşehrilerimize hayırlı bayramlar temenni ederim. Muğlamızda altı milletvekili var. CHP ninde üç. Bunların acaba kaç tane fezlekeleri bulunmakta? SMS üzerinden gönderilen Bayram mesajları ve Bayram ziyaretlerinden başka yaptıkları bir şeyi gören, bilen duyan var mı? Bayram ziyaretlerini de organize eden Mürsel Alban’dır. Bunların üçünden de daha iyi Muğla’yı temsil edeceğine ve Milletvekilliği yapacağına inanıyoruz. Bir kere Büyükşehir Belediyesiyle arası çok iyi. Gerekli lojistik destek kendisine fazlasıyla verilecektir. Hasan Özyer’den ve MHP Milletvekilinden (adını anımsayamadım) hiç ses seda çıkmıyor. Nihat Öztürk yine sesini duyurmayı biliyor. Kocadon iyi bir şovmen eline Muğla’da kimse su dökemez. Muğla turizm kenti Muğla için biçilmiş kaftan. Önümüzdeki dönem Muğla’da çok şey değişecek. Muğlamızı kilitleyen, gelişmesini engelleyen, sınırlayan akıl yerle bir edilecek. Muğla Halkı isyan halinde hiç kimse bunun farkında değil. Yeni kuşak onları tasfiye edecek akla, donanıma, bilgiye sahip. Çığ gibi büyüyorlar ve geliyorlar. Umudumuz yeni kuşağa ve gençlere selam olsun. Değişim ve dönüşümün mimarları onlar olacak.

Bulut Adıvar 08 Temmuz 2016 / 10:41

Özcan Abi İl Başkanı Mürsel Alban iyi niyetli herkesle diyalog kurabilen birisi.
Ancak ; İl Başkanının eli kolu bağlı, Rahatça İl Başkanlığı yapamıyor. Bunun nedeni Büyükşehir vesayeti ağır basıyor. Bu vesayeti kırmak için 3 Milletvekili, Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, Büyükşehir Meclis Üyeleri tavır koyup sorunları CHP Genel Merkezine taşıması gerekir. Yalnız bunların hiçbirinin bu sorunları Genel Merkeze taşıyacağı yok. Bunlar güç zehirlenmesi olmuş. Araştırma Şirketi CHP’nin oy kaybını yaklaşık 1 (bir) puan çıkarmış. Bu yanlış parti şu anda en az % 8 puan kaybetmiş durumda. Bunun nedeni Büyükşehir kurulduğundan itibaren Belediyede planlı bir şekilde CHP’li kıyımının yapılması, bu kıyım devam ediyor.

Yılmaz Doğru 10 Temmuz 2016 / 00:06

herkese hayırlı bayramlar dilerim. eskiden dediğimiz gibi Güzel Muğlamız…birçok arkadaşım ve kendi adıma merak ediyorum. büyükşehir belediyemiz ve MUSKİ as kadrolarındaki yöneticiler in (organizasyon şemalarındaki) özgeçmişlerini yayınlamalarını istiyoruz. az çok mürekkep yalamış insanlarız. yapılan hizmetlere göre idareci kadrolarındaki yöneticilerimizi değerlendirmek için bitirdikleri okul ve uzmanlık alanlarını bilmek istiyoruz. sayın özcan özgürden ricamız bunuda kaleme alırsa çok sevineceğimiz yönünde. özellikle teknik bir kuruluş olan MUSKİ ve Büyükşehir teknik birimleri nin yöneticileri.