Muğlalılar Açlıktan Ölmez!

Bu haber 01 Şubat 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.504 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kapansa ne olur?

Muğla suyu çekilmiş kuyuya döner.

Ama Muğlalılar açlıktan ölmez. 20 yıl önce Muğla’da üniversite yoktu, ama Muğlalı asude “konformist” yaşamını sürdürüyordu.

Muğlalının “sanayi talebi” olmadığı gibi “üniversite talebi” de olmamıştır.

Derler ya “Körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz”, o hesap… O yıllarda Muğlalının istediği var olan İşletmecilik Yüksek Okulu’nun “fakülteye” dönüştürülmesiydi. Muğlalının buna bile umudu yokken, üniversite geliverdi…

Muğlalıların ünlü sözüdür: Muğlalı baldırından keser yer, kimseye minnet etmez!

xx        xx        xx

Şimdi bu üniversite meselesi nereden çıktı? Yerel gazetelerimizin “Muhafazakar Demokrat” kaleminden çıktı. İlçelerdeki yerel gazetelerimizde çıkan yazısı şaşkınlık içinde okudum. Muhafazakar Demokrat kalem şöyle yazmış:
Lider bilim insanı Harmandar, hem rektör hem profesör.. Nihat Başkanın ironik tespiti Maazallah gerçek olsa… Rektör  (şaka bu ya..) Üniversiteyi kentten alsa (!) Vah halimize…

Kiralar düşer, cafelerde çay fiyatları tepe taklak, Konfor yerlerde sürünür, Rantın kent ağası efendileri anında ‘fıssssssssssssss’

Vay beeeeeeeee… Ne senaryo ama değil mi?

Böyle bir filmi ancak kara propagandacı yönetmenler yapar. Bizim derdimiz Büyük ve yeni Muğla.. Bu nedenle de adı ‘büyük yürüyüş’. Kentin yaşam kalitesine doğru.. Halkın özüne ve gönlüne bir ses.

‘Merhaba güneş’ Sonbaharda başlayan, Bahar çiçekleri ile bizi karşılayan bir yol hikayesi

Bu özlem bizim….!

Ben bu kalemin yazılarını okurken, şaşkına dönüyorum. İçinden çıkamıyorum.

Tabi o zaman “Okuma kardeşim.” de denilebilir.

xx        xx        xx

Okumadan da edemiyorum. Çünkü son zamanlarda Muğla’da AK Parti’yi onun yazılarında buluyorum. Satır aralarında her zaman bir şeyler, görüp, bulmak mümkün.

Şakası bile kötü… Ne bu? Tehdit mi?

Muğlalılar AK Parti’ye oy vermezlerse Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kapanacak mı?

Böyle bir senaryoyu elbette kara propagandacılar yazar!

Var sayalım, böyle bir senaryo var… Muğlalılar da AK Parti’ye oy vermediler. Kim kapatacak üniversiteyi? Hem rektör, hem profesör Harmandar mı? AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk mü?

Buna kargalar bile güler!

xx        xx        xx

Ben AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın böyle bir proje ve senaryoya sahip olduğunu sanmıyorum. Bu eşek şakasından haberi bile yoktur.

Belki ben yanlış anladım. Muhafazakar Demokrat kalemRektör Harmandar üniversiteyi taşır” demek istiyordur. Ne yapacak, koca üniversiteyi sırtlayıp götürecek mi? O biraz sıkar!

Ama dervişin fikri ne ise zikri de odur. Bu ne biçim bir Muğla düşmanlığıdır Allahım…

Yapmayın. Harmandar hocaya zarar vermeyi bırakın!

xx        xx        xx

Neymiş efendim Nihat Başkan’ın “ironik tespiti” imiş bu…

Nihat başkan kim?

AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk.

Sevgili Nihat Öztürk’ü tanırım. Bir Muhafazakar Demokrat kalem köşe yazısı yazsın diye böyle bir “ironik tespit” de bulunmaz.

Muğla için kapkara düşünceler içinde olabilirsin, ama gel Nihat başkanı karalama!

“Vay beeeeeeeee… Ne senaryo ama değil mi?”

xx        xx        xx

Baldırımdan keser yerim” diyen Muğlalılar, herkes gibi “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” da derler.

Belki de bir dost sohbetinde şaka değil, geyik yapıldı. O sohbetin orada kalması gerekir. Eğer o sohbet, “biz Muğlalılar sazanız ya(!) alınıp “şaka, şaka..” diye köşe yazısına dönüştürülürse, buna “aba altından sopa göstermek” denir!

Bu kara propagandanın daniskasıdır…

Muhafazakar Demokrat kalem bu günlerde Bodrum’da olduğuna ve 30 Mart’a kadar orada kalacağına dair tivit atmış. Aman orada kal, diyeceğim ama yazıları her yerde.

Hem ne yapacaksın Bodrum’da? Bodrumluların AK Parti Adayı Ali Server Yazgan’a oy vermeleri için “Bodrum Kalesi’ni başka yere taşırız ha..” mı diyeceksin?

İlahi hoca…

xx        xx        xx

Yazılarına arada bir bakardım. Bu günlerde sıkı takipçinim.

Aman abuk sabuk şeyler yazma.

Ne yaparım?

Seni Fetullah Gülen Hoca Efendi’ye havale ederim. Beddualarına mahzar olursun!:)))

Şunu da belirteyim… Muğla il merkezinde Muğla kıyısalında olduğu gibi öyle ahım şahım bir “rant kapısı” da yoktur, ama senin o fikrin zikir haline gelirse o “Rantın kent ağası efendileri” her kimlerse ‘fıssssssssssssss’ demezler. Kurarlar Muğla’nın Özel Üniversitesi’ni, sana da “Sus!” derler

Üstelik o üniversite de sana okutmanlık da vermezler!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 01 Şubat 2014 / 09:55

Özcan Ağam;yazınızı keyifle ve dikkatlice okudum.Başkan Nihat da Başkan Mansur Hoca için de düşündğklerin ve yazdıklarına aynen katılıorum.sağolasınız.kalemine ve bileğine güç.