Muğlalı paşasını öldürtmez! 11.11.2011

Bu haber 11 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 668 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün 10 Kasım’dı… Ulu önder Atatürk’ün edebiyete intikalinin, Hakkın rahmetine kavuşmasının 73. yıldönümüydü… Dün bir yıldönümü yazısı yazabilirdim, yazmadım. Çünkü Atatürk, “Büyük ölümlere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir…” de demişti.
Dün Atatürk’ün çok sevdiği paşalarından biri olan Muğlalı Paşa’nın “gerçekten öldürülmek istenmesine” tepkimi, tepkimizi dile getirmeye çalıştım. Bu gün de devam edeceğim.
 
xx      xx      xx
Eğri oturup doğru konuşalım. Van’da Özalp askeri kışlasına Orgeneral Mustafa Muğlalı adının verilmesi orada yaşayan vatandaşlarımız için “tahrik edici” idi…
O adı oraya veren Genelkurmay Başkanlığı geçte olsa tabelayı değiştirip kanayan bir yaraya merhem oldu.
Ama şimdi birileri Muğla’lı Paşa’nın adının memleketi Muğla’dan da kazınmasını istiyorlar.
Bu da “tahrik edici”!…
 
xx      xx      xx
Kimilerinin “Muğlalı Paşa olayı” kimilerinin “33 Kurşun olayı” dedikleri tartışmalı olayın yaşandığı Van’ın Özalp ilçesindeki askeri kışlaya Genelkurmay’ın “o günkü muradı her ne idiyse” Muğlalı Paşa’nın cezaevinde ölümünün ardından onca yıl geçmesine rağmen (!) 2004 yılında paşanın adı verilmişti…
Dün de vurguladığım gibi, ortada “tahrik” vardı ve isim kaldırılmalıydı…
CHP lideri Kılıçdaroğlu Ağustos 2010’da düzenlediği mitingde kışlanın adının değiştirilmesini talep etmişti. Atatürk’ün partisinden de böyle bir talep gelmiş olması çok anlamlıdır…
Kılıçdaroğlu’nun ardından Başbakan Erdoğan da dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e bu ismin değiştirilmesi talimatını verdi ve bu gün Vanlılara bayram hediyesi gibi gelmiş olabilecek; Muğlalı Paşa’nın adı Kışla’dan kaldırılmış durumda.
 
xx      xx      xx
Böylece bu “kaşıma”, “tahrik” malzemesi olay kapandı…
Hayır, kapanmadı… Kapatmıyorlar!…
Muğla Belediyesi’nin 30 yıl (34 te olabilir) önce yaptırttığı iş hanına uygun gördüğü “Org. Mustafa Muğlalı İşhanı” ismi değiştirilsin isteniyor.
Dün gerçekten Vanlılar “tahrikle” karşı karşıya iken bu gün Muğlalılar “tahrikle” karşı karşıya bırakılıyorlar!
 
xx      xx      xx
Paşa’nın adının kışladan silinmesi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’i de memnun etmiş. Bundan daha doğal ne olabilir ki?.. Çelik Vanlıdır… Ben de Vanlı olsam memnun olurdum… Kılıçdaroğlu’na da, Erdoğan’a da teşekkür ederdim… Çelik’in de dediği gibi Paşa’nın adının oraya verilmesi yanlış bir icraattı… Bu yanlıştan dönülmüş olması çok hayırlı olmuştur.
Ama buradan yola çıkılıp, Paşa’nın adının memleketi Muğla’dan da kazınmasını istemek yanlış ve tahrik edicidir…
Ki dünkü yazım üzerine arayan AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’de şöyle diyordu:
“Van’da isim değişikliği bir tahriki ortadan kaldırdı. İyi oldu. Ama Muğla’da durum farklı. Bir öğretim üyesinin dediği gibi Muğlalının hoşgörüsünün ve demokratlığının ölçüsü bir binaya indirgenemez. Yapılan tartışmaları talihsiz buluyorum. Kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız. Muğlalı Paşa’nın adının nereye verilip, verilmeyeceğine Muğlalılar, Muğla’da yaşayanlar karar verir.”
 
 
xx      xx      xx
CHP Genel Merkezi’nin, kışladan adının kalkması yönünde karar verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Namık Açıkgöz, “Dolayısıyla Muğla, CHP’li belediye başkanı, genel merkeziyle beraber hareket etmeli ve Orgeneral Mustafa Muğlalı isimlerini kaldırmalıdır.” ifadelerini kullanmış.
İyi de Muğla’yı CHP Genel Merkezi mi yönetiyor?!
Hadi diyelim, Prof. Dr. Açıkgöz “bilim insanı duyarlılığı” ile çağrıda bulunuyor. AK Parti’nin Muğla’daki yerel yöneticileri hangi duyarlılıkla aynı çağrıyı yapıyorlar?
Gazete haberlerine göre (ki sonra öteki gazetelerde de yer aldı) AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk “2011 Türkiye’sinde demokrasinin üst seviyeye çıktığı bir dönemde bu tür şeylere artık prim verilmemeli.” derken, Muğla Belediye Meclis Üyesi AK Partili Hamza Akercan ise Muğlalı isminin değiştirilmesini geçen yıl meclise taşıdıklarını fakat gündeme bile alınmadığını kaydetmiş.
 
xx      xx      xx
AK Parti’nin yereldeki temsilcileri sanıyor ve umuyorum Van’da isim değişikliği Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleştiği için olsa gerek “paşanın adının her yerden silinmesi için partilerinde bir görüş oluşmuş” olduğunu sanıyorlar!
Ben ne CHP ne de AK Parti Genel Merkezlerinde böyle bir görüşün oluşturulduğunu sanmıyorum…
Yoksa adama, “Tartışmasız katil olan Evren’e gücü yetmeyenlerin gücü Muğlalı Paşa’ya mı yetiyor?” diye sorarlar…
“Kenan Evren’in adının bulunduğu yerlerden silinmesine Marmaris Belediye Meclisi’nde, Muğla İl Genel Meclisi’nde ‘Hayır’ diyen AK Partililere ne oluyor?” diye de sorarlar!!!
Aklıselim ve sağduyulu olalım, sapla samanı karıştırmayalım. Yoksa önümüzdeki yerel seçim Muğla’da “Muğlalı Paşa’nın adı bulunduğu yerden kaldırılsın mı, kaldırılmasın mı oylamasına” dönüşür!!!
Muğla’nın nabzını en iyi yerel gazeteler, gazeteciler tutar. Öteki yerel gazetelerin ve meslektaşlarımın görüşlerini de merakla bekliyorum.
Peki, ne yapılmalı?
Bu sorunun yanıtını da yarın veririz.
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.