Muğlalı Olmak Önemli!

Bu haber 14 Ekim 2015 - 23:45 'de eklendi ve 1.764 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ne zaman Muğla’ya dair bir yazı yazmaya kalksam tepki aldığımın, “Özcan’ın yine Muğla şovenliği tuttu” denildiğinin farkındayım.

Ama ben başka illerden gelip, Muğla doğumlulardan daha Muğlalı olabilmiş hemşerilerimin beni anladıklarını da biliyorum.

Herkes iyi niyetli olmak zorunda değil tabi… İsteyen elbette anlamak istediği gibi de anlar!

 

xx           xx           xx

Nasreddin Hoca, eşekten düşüp yaralandığında bilirsiniz herkes yardımına koşmuş. O da şöyle demiş:

-“Bana eşekten düşen birini getirin.”

Doğrusu da bu değil mi?

Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar!

 

xx           xx           xx

Ben eşekten düşmedim. Düşsem ne olurdu bilemiyorum!

Ama hiç değilse eşekten düşen birini de aramaya gerek kalmadı. Önceki yazılarımdan birinde de altını çizdiğim gibi Muğla Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesinde emin ellerdeyim…

Eksik olmasınlar halen ziyaret edip, arayanlarımız da oluyor. Hayati Nizamoğlu eşi Adile Hanım ile birlikte her gün taa Taylant’tan arıyor. Önceki gün de AK Parti’nin 22. dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu aradı. Sağ olsun. Telefonda gülerek “Vallahi ben beddua etmedim.” diyordu. Şaka yaptığını da özellikle belirtiyordu. Ben de güldüm. Seyfi Beyin bana beddua etmeyeceğini biliyorum. Milletvekilliğinin ardından il başkanı veya yeniden milletvekili seçilememesinin arkasında ben yokum.

Beddua edenler olmuş mudur? Elbette olmuştur. Olacaktır da!

Ne diyeyim, hak ediyorsam Allah’ım bana versin, hak etmiyorsam da onlara layığını versin…

 

xx           xx           xx

Telefonu kapattıktan sonra Sayın Terzibaşıoğlu için kendi kendime “Keşke il başkanı bari seçilmiş olsaydı.” dedim. Yanlış anlaşılmasın Muğla’da doğduğu için değil, iyi bir “Muğlalı” olduğu için… Ayrıca Muğla’yı, sorunlarını, çözümlerini, Muğla’nın beklentilerini bildiği için…

Sayın Terzibaşıoğlu, milletvekilliğinin ardından il başkanlığına soyununca “Attan inip, eşeğe binilir mi?” diye düşünmüştüm. Yanlış düşünmüşüm. İl başkanlıklarında seviye ortada…

Sayın Terzibaşıoğlu’nun il başkanlığı, hem milletvekilliği hem de Muğlalılığı ile AK Parti’de seviyeyi olması gerektiği yere taşıyabilirdi.

Dedim ya yanlış düşünmüşüm…

 

xx           xx           xx

Sanıyorum AK Parti’de Muğla İl Başkanlığına İhsan Küreci kardeşimizi getirenlerde yanlış düşünmüş.

“Kardeşim” diyorum, çünkü MUTSO seçimlerinde Sefa Altaş öncülüğündeki MUTSO Gelişim Hareketi içinde birlikte mücadele etmiştik.

Bir söz vardır, “Allah’ım bana harcayamayacağım para, taşıyamayacağım unvan verme” der.

İşte öyle bir şey…

İhsan Küreci kardeşim Denizli doğumlu. Ama “Muğlalı” olabilirdi. Muğla’da doğmamış olması onun kusuru değil. Muğla’yı “ekmek kapısı” olarak görmüş, hoş gelmiş. Sadece ekmeğini kazanmakla kalmayıp, başkalarına da ekmek yaratıyor. Muğla’ya daha çok İhsan Küreci gelmesini isteriz.

Ancak ticaretin yanında siyasete de soyunduklarında önce Muğla’yı çok iyi tanıyabilmeliler. Ayıp değil “Muğlalı” da olabilmeliler.

Tabii İhsan Küreci kardeşimiz genç birisi. Öğrenecektir, eksiklerini giderecektir. Keşke il başkanlığı görevine getirildiğinde bir eşekten düşen arayıp bulsaydı!

 

xx           xx           xx

Şimdi beni yanlış anlar “Eşekten düşenlerden biri” demeyeceğim. AK Parti’nin “Akil Adamlarından biri” de diyebileceğim 22. dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu’na danışabilirdi. Danışsaydı Sayın Tezibaşıoğlu Muğla için uygulanmasını çok istediği projelerinden biri olan “Hipodrom Projesini” kendisine bir güzel anlatırdı.

Bugün 2. sıradan milletvekili adayı olan eski il başkanı Nihat Öztürk’e sormuş olsaydı O da, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Muğla il merkezinde yapılmasını gündeme getirdiği “Bölge Arkeoloji Müzesi”ni anlatır mıydı bilmiyorum.

Galiba Muğla AK Parti’de, hem de seçime giderken bir “fikir ve söz birliği” yok.

 

xx           xx           xx

Bunları neden yazıyorum?

Daha önceki gün “AK Parti İl Başkanı Küreci’nin Açıklaması” başlıklı yazımda sevgili Küreci’nin Muğla il merkezinde bir “Arena Stadyumu” yapmaya karar verdikleri açıklamasını yazmış ve bunu eleştirmiştim.

İnşallah böyle bir karar da yoktur!

O yazımın ardından olumlu olumsuz tepkiler aldım. Tepkilerin çoğunun AK Partililerden gelmesi ise, doğrusu oldukça düşündürücü! İsimleri bende, “AK Parti’nin yerel kurmaylarından” denilebilecek isimlerde o yazım için teşekkür ediyorlardı. Dediğim gibi, galiba bir fikir birliği yok.

Ama iyi ki Hasan Özyer gibi deneyimli bir isim AK Parti’nin aday listesinin başında. Her halükarda seçilecek. AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesi veya bir koalisyonla iktidar ortağı olması halinde Hasan Özyer “bir bilen” olarak Muğla’nın şansı olacaktır.

 

xx           xx           xx

Anımsatmakta yarar var. Belki İhsan Küreci kardeşimiz de unutmuştur.

Bir Yerkesik kahvaltısında dönemin Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’e “Muğla Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” projesi önermiştim. Kendisi projeyi uygun bulup sahip çıkınca bende çeşitli kereler bu köşede destek amaçlı dile getirmiştim.

Zaman içinde MUTSO’nun da projeleri arasında yer alan “Muğla Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” projesi 7 Haziran Genel Seçimi sürecinde Sayın Hasan Özyer’in müdahalesi ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi sayesinde Bakanlar Kurulunda onaylandı…

Umarım bu yatırım seçimden sonra en kısa zamanda Yerkesik’te gerçekleşir.

 

xx           xx           xx

MUTSO’nun Yörük Köyü Projesi Menteşe ekonomisine yılda ne kadar ve nasıl katkı yapar hala kafam basmış değil, ama “Muğla Bölge Arkeoloji Müzesi” tartışmasız ekonomimize ciddi katkılar yaratmakla birlikte istihdam bile yaratacaktır…

Denizli’ye gelen turistler turlarla Efes’e, Meryem Ana’ya geçerken; Marmaris’e, Köyceğiz’e, Dalyan ve Sarıgerme ile Akyaka’ya gelen turistler de hem Efes’e hem de Pamukkale ve Afrodisyas’a turlarla gidip gelirlerken mutlaka il merkezinde Bölge Arkeoloji Müzesini ziyaret edeceklerdir.

Bu müze Muğla’ya yakışacaktır…

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci bu konuda daha ayrıntılı bilgileri isterse İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik’ten ayrıntılarıyla alabilir.

 

xx           xx           xx

Yeri gelmişken bir projeden daha söz edeyim. AK Parti İl Başkanı Küreci veya adayları kullanmazsa, belki CHP ve MHP’nin milletvekili ve adayları kullanır… (!)

Başta MUTSO olmak üzere hep birlikte turizm diye yatıp kalkıyoruz ama unutuyoruz. Bizim Muğla’da gazetecilerde de fikri takip diye bir şey yok…

Anımsatalım: İki uluslararası havaalanına sahip olan Muğla’da önemli eksiklerden biri de “dolmuş uçak havaalanı” eksikliğidir. Bu eksikliğin giderilmesi için Yaraş’ta hazine arazisi bulunmuş ve dönemin valisi Fatih Şahin tarafından çalışma başlatılmıştı. Sonra ne oldu bilmiyoruz… Bu proje de bir an önce hayata geçirilebilir… Maliyetli de değil.

Umarım Yaraş’ta hazine arazisi bulunduğunu anımsatarak AK Parti İl Başkanı Küreci’ye “Arena Stadyumu” için bir alternatif alan yaratmış olmayız!

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 15 Ekim 2015 / 13:45

Gocuman; Maşaallah iyisin. iyi olmanız için dua edenlerden birisiyim. Sebebi açık. Yaratılanı hoş gör,Yaratandan ötürü. Hem Nalına hem de mıhına furmuşsun çok hoşuma gitti . Amma, seni sevmeyenler veya dinlemöeyenler odluğu gibi naçizane bizi de sevmiyorlar ama,biz yine de bildiğimizi ve doğru bulduğumuzu yazarız. Bu Millet’e Aallah geçirdiğimiz 4 ay gibi bir 120 gün daha geçirtmesin. AK Parti Hükümetlerine ne kadar muhtraç olduüumuzun farkına inşaallah varmışızdır. sevgi ve saygı.