Muğlalı öğrencinin büyük başarısı « Hamle Gazetesi

Muğlalı öğrencinin büyük başarısı

Bu haber 19 Haziran 2019 - 1:23 'de eklendi ve 1.616 kez görüntülendi.

Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Mehmet Berke Kocabaşoğlu’nun hazırladığı biyoloji projesi OKSEF 2. Uluslararası Proje Yarışması’nda birinci seçilerek Dünya finalistleri arasında yer aldı. Mehmet Berke Kocabaşoğlu hazırladığı biyoloji projesi ile Endonezya’da gerçekleşecek Dünya yarışmasında Muğla’yı ve ülkemizi temsil edecek.

Kadir Tamer

Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Mehmet Berke Kocabaşoğlu’nun hazırladığı ‘Sivrisinek Mücadelesinde Kullanılan İnsektisitin Hedef Dışı Organizmalar Üzerine Etkileri’ isimli proje OKSEF Lise Öğrencileri arası Uluslararası 2.Araştırma Projeleri yarışmasında Biyoloji dalında Türkiye Finalisti seçildi. Yüzlerce projenin başvuru yaptığı Türkiye’nin en prestijli yarışmasında Türkiye ilk 16 proje içinde yer alan Mehmet Berke Kocabaşoğlu

Muğla’yı ve ülkemizi temsil etme şansı yakaladı.

Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran’ın danışmanlığını yaptığı proje hakkında bilgi veren Mehmet Berke Kocabaşoğlu, donanımlı bir bilgi birikimine sahip olduklarını ve bu sayede bilimsel çalışmanın içinde yer aldıklarını belirtti.

Çevre kirliliğinin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği bir dönemde yaşandığına dikkati çeken Kocabaşoğlu, “Hızla artan insan nüfusu ve bu nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için inanılmaz bir hızda gelişen teknoloji ekosistem üzerinde çok büyük olumsuz etkiler bırakmaktadır. Gittikçe kalabalıklaşan toplumların özellikle gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerçekleştirilen tarımsal aktivite, her yıl daha fazla kimyasal ve biyolojik mücadele çalışmasını beraberinde getirmektedir. Tarımsal zararlılara karşı gerçekleştirilen bu savaşta kullanılan mücadele yöntemleri, zararlıların gittikçe daha fazla direnç kazanmasına ve hep daha fazla mücadele ihtiyacına neden olmaktadır. Tarımsal aktivitelere ek olarak sivrisinek ve karasinek gibi zararlılara karşı yapılan çevresel ilaçlamalar da doğal denge üzerindeki olumsuzlukların artmasına neden olmaktadır. Milyonlarca canlının iç içe yaşadığı ekosistemde gerçekleştirilen mücadele çalışmalarının sadece tek bir canlı türünü etkilemesi beklenemez. Bu mücadele çalışmalarında kullanılan kimyasallar ya da daha az zararlı olmakla birlikte biyolojik yöntemler ekosistemin temel taşları olan birçok canlı türü üzerinde de sayısız olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Hedef dışı organizmalar üzerinde oluşan bu olumsuzlukların saptanması ve çevresel olarak daha uygun mücadele yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir dedi. Başarılı öğrenci canlılar üzerine İnsektisitlerin etkilerinin çok fazla olduğunu dike getirerek, bazı sucul canlıların ölümüne sebep olarak, genotoksik etkilerinden bahsederek genetik yapılarında da bir takım dejenerasyona yani yıkıma ve değişmelere neden olan ilaçlar, her geçen gün canlılara tehdit etmektedir. Bilinçsiz kimyasal ilaçları kullanmak başta insan ve suçul canlıları tehdit ederek, kanserojen etkileri söz konusu olduğuna vurgu yaptı. Yaz aylarında özellikle İnsektisitin kullanımının artması özellikle suçul canlıları ve başta insanların sağlığını büyük tehdit etmektedir. Gelişi güzel fazla dozda kullanılmamalı aksi halde hedef dışı canlıları zarar vererek, meyve ve sebzelerde kimyasal ilaç kalıntısına sebep olabilir” dedi.

Muğla Özel Yönelt Fen Lisesi Müdürü Gülsüm Ekiz öğrencilerinin uluslararası başarısının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Başarının ikinci ayağı dünya genç bilim adamları proje yarışmasında ülkemizi temsil etme ödülü bizi memnun etti. Heyecanımıza heyecan kattı. Yönelt Okulları olarak öğrencilerimizin proje çalışmalarına ve yarışmalarına aktif olarak katılımını sağlıyoruz. Kurumumuz bilimsel heyecanın her zaman destekçisidir” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji Kurucu Müdürü Feridun Öztürk ise, “Öğrencimizin başarılı çalışmasını yürekten kutluyorum. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan OKSEF Araştırma Projeleri Yarışması Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır. Bu yarışmanın iki ayağı var. Bir ulusal birde uluslararası boyutu var. Uluslararası olarak geçen yıl 24 ülke yarışmaya katıldı. Ulaşan olarak 41 ilin katılımı ile Türkiye’nin en prestijli yarışmasında başarı almamız bizi gururlandırdı. Uluslararası ayağında Dünya Genç Bilim Adamları Yarışmasında Endonezya Türkiye’yi temsil edecek olmamız Muğla adına gurur verici. Biz Yönelt Eğitim Kurumları olarak proje yarışmalarına önem veriyoruz, öğrencilerimizin yanındayız. Onların kıtalararası ülkemizi bilimsel anlamda tanıtımını üstlenmelerini taktirle karşılıyor ve onların motivasyonlarını sağlıyoruz. Bu yıl TÜBİTAK başta olmak üzere pek çok proje yarışmasında Muğlamızı gururla ve başarılı biçimde temsil edebilmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Başarılı öğrencimizi yürekten tebrik ediyorum. Bu proje yarışmalarında Yönelt Eğitim Kurumlarının Proje Koordinatörü Bilim Uzmanı Mehmet Ali Onaran’ı yürekten kutluyorum. Okulumuzun bize yaşatacağı bilimsel heyecanı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ülkemizi daha önceden ABD, Meksika, Tunus, İspanya gibi ülkelerde proje yarışmalarında temsil ederek, ülkemize uluslararası başarı ve ödüller kazandırdık. Proje yarışmalarının heyecanının tekrar yaşanmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ali kökcü 19 Haziran 2019 / 10:17

BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM ,YOLUN AÇIK OLSUN İNŞALLAH .