Muğlalı öğrencilerin büyük başarısı

Bu haber 30 Nisan 2019 - 0:14 'de eklendi ve 997 kez görüntülendi.

​Muğla Özel Yönelt Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerinden Utku Kaya ve İsmail Çine’nin hazırladığı ‘Akdeniz Meyve Sineği ile Biyolojik Mücadele’  isimli proje MEF Lise Öğrencileri arası Uluslararası 28. Araştırma Projeleri yarışmasında Biyoloji dalında 20 proje arasında yer alarak Türkiye finalisti seçildi. İki öğrencinin hazırladığı projede Akdeniz Meyve Sineği’ne kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele yaparak yüzde 80 başarı sağladılar. Utku Kaya ve İsmail Çine, İstanbul’da 6-11 Mayıs tarihleri arasında MEF Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan final yarışmasında Muğla’yı temsil edecekler.

Kadir Tamer

Muğla Özel Yönelt Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerinden Utku Kaya ve İsmail Çine’nin hazırladığı ‘Akdeniz Meyve Sineği ile Biyolojik Mücadele’  isimli proje MEF Lise Öğrencileri arası Uluslararası 28. Araştırma Projeleri yarışmasında Biyoloji dalında 20 proje arasında Türkiye finalisti seçildi.

Projenin danışmanlığını Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran’ın yaparken, projeyi hazırlayan öğrenciler, çalışmanın  amacının  Muğla merkez başta olmak üzere Fethiye ve Yatağan ilçelerinde bulunan bahçelerde izole edilen entomopatojen nematodların laboratuvar koşullarında ‘Akdeniz Meyve Sineği larva ve pupalarına karşı etkinliklerinin saptanmasını içerdiğini kaydettiler.

Projeleri hakkında bilgi veren Utku Kaya ve İsmail Çine, “Biyolojik mücadele tarımda zararlı böceklerin ve hastalıkların mücadelesinde doğal düşmanların kullanılmasıdır. Biyolojik savaş çalışmalarının tarihi oldukça eskidir. Biyolojik savaş terimi ilk kez 1919 yılında ABD’de H.S. Smith tarafından kullanılmıştır. Tüm dünyada toplam narenciye üretimi 100 milyon olup bunun 2 milyon 700 bin tonu ülkemizde üretilmektedir. Ülkemizde yaş meyve ve sebze ihracatında en fazla payı yüzde 37 ile narenciye gurubu almaktadır. Ülkemizde yaklaşık 31 milyon 501 bin ağaç vardır. Ülkemizin narenciye ihracatından elde ettiği gelir 405.285.062 dolardı. Bu zararlı ile mücadele yapılmadığı taktirde verim kaybı yüzde 20’dir. Akdeniz Meyve Sineği, Ceratitis capitata (Wied.) (Diptera: Tephritidae) Türkiye’nin de dahil olduğu dünyanın pek çok ülkesinde  260 dan fazla meyve ve sebzede ekonomik düzeyde zarar yapan önemli bir türdür. Muğla ili  bu zararlının konukçusu olan bir çok meyve türünün yetiştirildiği yüksek üretim potansiyeline sahip bir ilimizdir” dediler.

Yüzde 80 başarı sağlandı

Proje danışmanı Ali Onaran, Akdeniz Meyve Sineği’ne karşı biyolojik mücadele konusunda yapılan çalışmaların oldukça kısıtlı olduğunu belirterek, “Ülkemizde özellikle turunçgil üretiminin yoğun olduğu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde Akdeniz Meyve İneği(C. capitata)’nın zararı ve savaşımına yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, zararlının biyolojik mücadelesine yönelik yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Biz kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadele yaparak Akdeniz meyve sineğini yüzde 80 oranında yok etmeği başardık. Çalışmamızı laboratuvar ortamında uyguladık. Bahçelerde de uygulamaya hazırlanıyoruz” dedi. ,

Muğla Özel Yönelt Koleji Kurucu Müdürü Feridun Öztürk ise proje çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin başarılı çalışmasını yürekten destekliyorum. Öğrencilerimiz MEF Üniversitesi’nin düzenlediği ve bu yıl 28. yapılacak olan Türkiye Liseler Uluslararası Araştırma Projeleri yarışmasında ilimizi biyoloji alanında temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl TÜBİTAK başta olmak üzere proje yarışmalarında çok iyi dereceler aldık. Ortaokul ve lise TÜBİTAK Araştırma Projelerinde yarışmalarında bölge de iki tane ikincilik ödülleri kazandık. Bilim yarışmalarında da derecelerimiz heyecan ve mutluluk verici bu yılda başarılı projelerde ilimizin adını duyurarak proje başarımızla ilimize altın çağını yaşattık. Bu projelerde Yönelt Kolejine bilimsel projelerde danışmanlık yapan, Proje Koordinatörümüz Mehmet Ali Onaran’a teşekkür derim. Öğrencilerimize bilimsel proje hazırlamada bilimsel yöntem ve basamaklarını öğretip onlara bilimsel çalışmanın içinde yer vermesi kurumuzu mutlu ediyor. Projelere desteğimiz tamdır. Proje yapan ve başarılı olan öğrencilerimiz bizim için ayrıcalıklıdır. Bazı özel üniversitelerde proje başarılarımıza önem veriyor geçtiğimiz yıllarda çok sayıda öğrencimiz burs almaya hak kazandı. MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye finalisti seçilen Utku Kara ve İsmail Çine’ i yürekten kutlar tebrik ederim” dedi.

MEF Lise Öğrencileri arası Uluslararası 28. Araştırma Projeleri yarışmasında Türkiye finalinde 20 proje arasında yer alma başarısı gösteren Utku Kaya ve İsmail Çine 6-11 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da MEF Üniversitesi’nde düzenlenecek final müsabakasında Muğla’yı temsil edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 30 Nisan 2019 / 09:05

Günaydın değerli dostlar,
bu memleket yürekli gençlerimizi,okullarını,ailelerini,öğretmenlerini tebrik ediyorum,bu örnek başarıların yayılmasını,çoğalmasını diliyorum,selam ve saygılarımla,

Mehmet Keza KUNDAKÇI
Ortaca Narenciye Birliği Başkanı