Muğlalı kadınlar barış istedi

Bu haber 01 Eylül 2015 - 21:19 'de eklendi ve 560 kez görüntülendi.

kadinlar1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle dün Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen Kadın Dernekleri barış istediler. Emek Benim Kadın Derneği, Eğitim Sen, Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Karya Kadın Derneği, Kültür Sanat Sen’den oluşan platformun ortak bildirisini okuyan Nahide Uçar, “Biz bu ülkenin kadınları, barış istiyoruz. Savaşın çatışmanın kıyıcılığını daha kaç kuşak yaşayacak? Telafisi olmayan bunca acıyla ne yapacağız?” dedi.
Haber Merkezi
1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle dün Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen Kadın Dernekleri barış istediler. Emek Benim Kadın Derneği, Eğitim Sen, Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Karya Kadın Derneği, Kültür Sanat Sen’den oluşan platformun ortak bildirisini okuyan Nahide Uçar, “Biz bu ülkenin kadınları, barış istiyoruz. Savaşın çatışmanın kıyıcılığını daha kaç kuşak yaşayacak? Telafisi olmayan bunca acıyla ne yapacağız?” dedi.
Sınırsızlık Meydanı’nda platform adına “Seçime beş kala iktidarın ‘dondurduğunu’ ilan etmesiyle çözüm süreci ortadan kalktı. Savaş dili eskisinden de beter biçimde geri döndü. Kanı yerde kalmayacak dedikleriniz, bizim çocuklarımız. Feda edebileceğinizi söyledikleriniz, bizim çocuklarımız, bizim yakınlarımız. Öldürdükleriniz, bizim çocuklarımız” diyen Uçar sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz kadınlar, bir savaş ve çatışma ortamını kabul etmeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Silahlı, silahsız tüm taraflara “artık bir durun” diyoruz. Haklı haksız tartışmasını bir kenara bırakarak, “o başladı, bu başladı” demeden durun! Öldürmeye değil, yaşatmaya çalışın! Biz kadınlar ölümün değil, yaşamın tarafındayız. Silahları susturun! Diyalog ve müzakereler başlasın! Demokratik çözüm yolları hayata geçirilsin! Ki barışa dair umudumuz, beklentimiz hayat bulabilsin. Barış için gerçek adımlar atılsın ki bu ülkenin çocuklarının bir geleceği olabilsin”
Uçar, ayrıca “Biz kadınlar barıştan asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir savaş çığırtkanlığına, kışkırtıcılığına prim vermeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki ayrımcılığın ortadan kalkması, adaletin tesis edilebilmesi hepimiz için eşit ve özgür bir yaşam ancak barış ortamında mümkündür. Biz, yok sayılmanın, yok edilmenin anlamını hayatlarımızdan, verdiğimiz mücadeleden iyi biliriz. Barış için ısrar edeceğiz” ifadesinde bulundu.
“Barış kadının Kendisidir ”
Öte yandan Dünya Barış günü ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Belkıs Bozacı da açıklamada bulundu. Bozacı, “Barış kadının kendisidir. Zor günlerden ve acıların içinden geçiyoruz. 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşadıklarımız, kandan, acıdan, nefretten beslenenleri bir kez daha gözler önüne serdi. Sahte barış güvercinlerinin taşıdığı düşünülen zeytin dalının, aslında kamufle edilmiş bir kitle imha silahı olduğu, bugün tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı” dedi.
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Bozacı, “Biz çok iyi biliyoruz ki barışı; savaş için diretenler değil, barış için direnenler yapacak. Bu doğrultuda, herkesi ortak geleceğimizin korunması ve toplumsal barışın sağlanabilmesi için her türlü şiddete karşı “beyazlar giyerek” içten kapsayıcı bir dayanışmaya ve imza kampanyamıza destek vermeye davet ediyor ve diyoruz ki; Yurtta Barış, Dünya’da Barış.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.