Muğlalı kadınlar Atasıyla buluştu « Hamle Gazetesi

Muğlalı kadınlar Atasıyla buluştu

Bu haber 09 Kasım 2018 - 0:49 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e daha önce hiç gitmemiş 275’i kadın ve 45’i engelli vatandaş olmak üzere toplam 320 kişiyi Ata’sıyla buluşturdu.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında il genelinde daha önce Anıtkabir’e gitmemiş 275 kadın ve 45 engelli vatandaşı “Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluşuyor” adı altında 7 otobüsle Anıtkabir’e gönderdi. Kurulduğu günden bugüne Muğla’nın 13 ilçesi ve farklı mahallelerinden 788 kişi Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Anıtkabir ziyaretine katıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıca Çanakkale ve Kıbrıs Gazileri için Kıbrıs gezisi düzenleyerek vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel sürecinin dönüm noktalarını yerinde yaşamalarını sağlıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluşuyor” etkinliğinde Aslanlı Yol’da yürüyen, Atatürk’ün mozolesine çelenk sunan, Ata’sının huzuruna ilk defa çıkan Muğlalı kadınların çok heyecanlı oldukları görüldü.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80.yılında Muğla’nın Ata’sına sevgisini, bağlılığını, saygısını ve büyük özlemini Muğlalı kadınlarla Anıtkabir’e gönderdiklerini ve aralarında Atatürk’ü sadece tarih kitaplarından, televizyonlardan bilen, Ankara’ya, Anıtkabir’e ilk defa giden kadınların farklı duygu ve düşüncelerle Muğla’ya döndüklerini söyledi.

Gürün; “Kimisi 65 kimisi 80 yaşında elleri kınalı annelerimiz, kimisi ilkokuldan kimisi televizyonlardan kimisi de torunlarından Atatürk’ü biliyor, yaşıyor ve çok seviyor. Onun sayesinde bu güzel vatanda özgürce yaşadıklarını, seçme ve seçilme hakkını onun sayesinde kazandıklarını ve Atatürk’ün kendileri için Dünyada her şey kadının eseridir dediğini de biliyorlar. Belki de birçoğu şimdiye kadar gitmek istedikleri ama gidemedikleri, her şeylerini borçlu oldukları Ata’sını ziyaret etmek için onun ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e gittiler, Atamız’a saygı ve şükranlarını sunup onun manevi huzurunda dua ettiler. Farklı duygu ve düşüncelerle Muğlamıza döndüler. Orada gördüklerini, hissettiklerini, yaşadıklarını köylerinde, beldelerinde çocuklarına, torunlarına, ailelerine, komşularına anlatacaklar. Günümüzde farklı bir Atatürk algısı yaratılmak istense de, Ata’mızın ismi sokaklardan, statlardan, havaalanlarından silinmek istense de Atatürk fikirleri, devrimleri ile Türk Milleti’nin kalbinden, gönlünden hiçbir zaman silinemez. Özellikle de Ata’mızın “Dünyada herşey kadınların eseridir” dediği gibi kadınlarımız O’nu günümüze ışık tutan fikirleri ile sonsuza dek yaşatacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.