Muğlalı Hâla Zehir Soluyor…

Bu haber 10 Kasım 2017 - 2:47 'de eklendi ve 1.349 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

“Yine aylardan kasım / Sanki sensin bir yarım / Her nefesim her anım / Sanadır Atam”

Bağımsız Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 79. yıl dönümünde; özlem, saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

 

xx            xx            xx

Kış geldi… Pastırma Yazını yaşar gibiyiz…

Havalar soğudu ve kirlenme yine geri geldi.

Muğla (Menteşe) dediğin etrafı çevrili bir çanak… Hava akımı yok. Bacalardan çıkan kalitesiz kömür dumanı ve gazı Muğla’nın tavanında ampul gibi asılı kalmaya başladı.

Sabahın erken saatlerinde bazı günler Şeyh Mahallesi’nden Asar’a doğru şehir duman altı oluyor.

Üç üniteli termik santrale sahip Yatağan hava kirliliğinden kurtuldu, Muğla il merkezi kurtulamadı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün mülga Muğla Belediye Başkanlığı’nın ilk seçiminin sloganlarından biri “Havası Temiz, Suyu İçilir, Yolları Yürünür Muğla” şeklindeydi.

Hani nerde? Muğlalı hala zehir soluyor…

 

xx            xx            xx

Geçenlerde doğal gaz konusunda açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak” dedi.

Hani nerede? Kış ortasında gözlerimiz yollarda kaldı…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Doğal Gaz KongresindeDepolama alanında da tarihi büyük adımlar atıyoruz. Kasım veya Aralık gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü’nün ikinci fazı 2019’da bitiyor. 2021-22’de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor.” ifadesinde bulundu.

Biz Muğla gibi bir yerde Türkiye’nin gittiği yere gidemiyoruz.

Daha Muğla’nın (Menteşe) yarısı doğalgaz ile tanışmış değil, dağıtımını üstlenen Akmercan Şirketi’nin sözleşmesi bitti bitiyor…

Belki de gitti gidiyor…

 

xx            xx            xx

Bildiğim kadarıyla Muğla‘da doğal gaz dağıtım lisans ihalesini alan Akmercan Ltd. Şti., ilk kazmayı son (30 Mart) mahalli seçimlerin ardından vurdu. O zaman yerel yönetimlerimizin başkanlarının “seçimlerden sonra kazın” ricasında bulunup bulunmadıklarını bilmiyoruz…

Akmercan doğal gaz dağıtım ihalesini 15 Kasım 2012’de kazandı.

YPDK’dan lisansını 20 Haziran 2013’te alan Akmercan’ın sözleşmeye göre Yatağan, Bayır, Menteşe (Muğla) ve Ula’da şehir içi boru döşeme ve gaz verme işlemlerinin 5 yılda tamamlanması gerekiyordu.

Kasım 2012 baz alınırsa sözleşme bu sene bitti veya bitiyor…

Haziran 2013 baz alınırsa sözleşmenin bitmesine 6 ay var…

Mart 2014 baz alınırsa sözleşmenin bitmesine 1 yıl 3 ay var.

 

xx            xx            xx

Bunları neden yazıyorum?

Akmercan’da işler “olduğu kadar olur” dercesine yavaş yürüyor.

Gidiyorlarsa onlara üzülürüm, çok ciddi yatırım yaptılar, ama daha beş kuruş para kazanmış da değiller…

Gidiyorlarsa kendime ve benim durumda olanlara üzülürüm, kışın orta yerindeyiz. Doğal gaz dediğin hemen öyle bağlanıvermiyor. Silah ruhsatı almak daha kolay!

Gidiyorlarsa Muğla’ya üzülürüm. Doğal gaz henüz her eve girmedi ve hava kirliliği ortadan kalkmadı.

Sosyal medyada bir arkadaşım yazdı. Nedense yazdığını sonra kaldırmış, ama “3 bin kişi doğal gaz bağlanması için bekliyor” diye yazmıştı.

Okuyunca dehşete düştüm. O ifadenin tercümesi “3 bin kişi ailesi ile birlikte üşüyor ve hasta olmakla karşı karşıya” demek…

 

xx            xx            xx

Ben Akmercan Şirketi’nin sözleşmesini yenilediğini veya yenileyeceğini düşünüyorum.

Bunca yatırımı yapan bir şirket, “Muğla’ya geleli 4 yıl oldu, 3 yıldır yatırım yapıyoruz, ortada kazandığımız para yok. Ben böyle yatırımın içine çiçek dikerim” deyip, çekip gidebilir mi?

Sanmıyorum…

Bir kere bu işi üstlenirlerken her türlü ölçme değerlendirme ve kar zarar hesabını yapmışlardır. Ki bu tür yatırımlar hemen kara geçilen yatırımlar değildir. Gaz satışından elde edecekleri para ile önce yaptıkları yatırımı karşılayacaklar, sonra ceplerine para girmeye başlayacak.

Giderlerse yatırımları da boşa gider… Bence Akmercan bir yere gitmez.

Ancak giderse, yerine bu işi bir başka firma üstleninceye kadar gaz bağlatamayanlar ile gaz bağlatmış olanlar hep birlikte üşürler. Üstelik gaz bağlanmamış olan öteki mahallelerle Bayır ve Ula daha çok bekler…

 

xx            xx            xx

Mülga Muğla Belediyesi Başkanı Osman GürünBiz güneş enerjisinden yararlanacağız. Doğal gaz istemiyoruz” deyip, Muğla’yı kükürt dioksiti yüksek kalorisi düşük linyit kömürüne mahkum etmemiş olsaydı, bugün Muğla’nın tamamı doğal gaza ulaşmış ve ben bu yazıyı yazmamış olabilir miydim?

“Muğla Beledi Başkanı doğal gaza karşı. Doğal gaz Muğla’ya gelmez” düşüncesi içinde olsa gerek Muğla Makine Mühendisleri Odası da üzerine düşeni yapmadı.

Muğla’nın teknik insanları ve Makine Mühendisleri doğal gaza hazırlanmadı.

Bu yüzden Muğla dışından firmalar geldi. Yabancı firmalardan işi yapmadan Muğlalıyı dolandırıp gidenler oldu… Bir “kaynakçı” başta Denizli olmak üzere başka illerden getiriliyor… Bulduğunuz firmalar da hemen işe başlamıyor, en az bir haftadan 2 aya kadar gün veriyorlar. Firma peşinde koşuyorsunuz… Havalandırma için cam kesilecek Yatağan’dan camcı getiriliyor.

Denizlililerin iki katı kadar bir harcama yaparak doğalgaza kavuşuyorsunuz.

Yok o kadar kolay değil, bir proje onaylarını bekliyorsunuz…

 

xx            xx            xx

Akmercan Muğla Doğalgaz Bölge Müdürü Serdar Kaplanoğlu ile en son konuşan gazeteci hala ben miyim bilmiyorum. Kendisi ile geçen Mayıs ayında görüştüğümüzde, programlarında olmadığı halde 2016-2017 kışında doğalgaz ile ısınabileceğimizi söylemişti, ama biz ithal kömürle ısınmaya devam ediyoruz!

Bu satırlar 2016’da kaleme aldığım bir yazıdan alınma. O yazımda ayrıca “Yok hayır, niyetim Akmercan Muğla Doğalgaz’ı eleştirmek değil. Ne de olsa program meselesi…” demişim.

Bu yazımla da Akmercan’ı eleştirdiğim sanılmasın. Dertleşiyoruz…

O yazımda şöyle devam etmişim:

Zaten Serdar Kaplanoğlu ile görüşmemizi 31.05.2016 tarihinde kaleme aldığım yazıma ‘Doğal gaz 2017’de Orhaniye’de’ başlığı atmıştım. Kaplanoğlu’nun o zaman verdiği bilgilere göre, 3. Etap Şebeke tesisi için Menteşe Belediyesi ile protokol yeni imzalanmıştı. Protokole göre Muslihittin ve Emirbeyazıt’taki çalışmalar tamamlanacak; Programda olmadığı halde TOKİ Evleri doğal gaza kavuşacaktı. Çünkü Muğla Valiliği ‘Tıp Fakültesi kendi binasında eğitime başlıyor.’ diye oraya da bağlantı yapılması ricasında bulunmuş.

 

xx            xx            xx

Valiliğe verilen söz tutuldu. TOKİ’nin dönüşümü de tamam…. Kaplanoğlu’nun dediği gibi oldu… Kötekli’ye de girildi. Ardından Orhaniye Mahallesi’ne girildi, eski Devlet Hastanesi’ne kadar gaz da verildi…

Gelin görün ki yapıların önemli bölümü hala kapısının önündeki gazı alıp kullanmaya başlayabilmiş değil. O yüzden kimi kalorifer tesisatını iptal ettiği, kimi de kömür yakması halinde para cezası ödeyeceği için Akmercan gelecek müjdeli haberi beklerken tir tir titriyor…

Çünkü Akmercan bir şirket gibi değil, devlet dairesi gibi çalışıyor!

Evinizi içindeki tesisat döşenince işi yapan firma onay için Akmercan’a proje sunuyor. Güzel bir şey… Denetim gerekli, ama 15 günde yanıt geliyormuş. Olmadı ise bir 15 gün daha… Apartmanın ortak hattı “kolonu” yapan firma da aynı başvuruyu yapıyor… Bir 15 günde o bekleniyor. Eksik de bulunabilir… Nereden baksanız bir ay… Bu zaman kaybının nedeni “onay makamının” il dışında olması…

O makamın Muğla’da olmasının sakıncası ne?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 10 Kasım 2017 / 09:45

Gocuman; Maşallah yerli yerinde yazılar yazıyorsunuz. Süpersiniz. “Üstelik gaz bağlanmamış olan öteki mahallelerle Bayır ve Ula daha çok bekler…”Bu cümleden hareketle Ula şimdiye kadar bekledi,beklemeye alışığız. zaten dağ da yakın amma odun edecek kişimiz kalmadı. Kömür var depoda. soba da var. yakar yakar ısınırız. zaten Ula İlçemde şimdi çok güzel propaganda var. Doğal gaz gelmecemiş. gelse se ısıtmecekmiş,, ısıtsa bile çok bahalı imiş. diye .sevgi ve saygı