Muğlalı bu otopark fişlerini kimin önüne koysun? « Hamle Gazetesi

Muğlalı bu otopark fişlerini kimin önüne koysun?

Bu haber 17 Ocak 2019 - 1:08 'de eklendi ve 3.064 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

DAHA KAÇ CAN VERECEĞİZ?

Okul yolunda 15 gün içinde ikinci trafik canavarı… Bu canavarın üçüncüsü ile okul yolunda hangimizin çocuğu karşılaşacak?

Allah korusun… Ama ya kul? Kul önlem almasın mı?

14 yaşındaki Eylül Tansu Suda‘yı Muğla-Denizli yolunda trfik canavarına kurban verdiğimizde, kaleme aldığım “Santral kazası, trafik kazası, asansör kazası filan” başlıklı yazımda noktayı şöyle koymuştum:

Yaraş‘ta bir kaç yıldır o güzel şenlikleri yapmayı akıl eden yerel yönetimlerimiz karayolları üzerindeki mahallerde (köylerde) yaşayanlar için, Suda‘lar için akan trafiği yavaşlatabilecek önlemler almalılar. Alamıyorlarsa, Bölge Trafiği, Karayollarını harekete geçirmeliler…

Bayır‘da öyle… Karayolları üzerindeki mahallelerden biri…

Bu defa Muğla-Aydın karayolu üzerinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUTTAŞ firmasının midibüslerinden biri 75. Yıl Fen Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Şeymanur Gölge‘ye, okuluna gitmek için Bayır Mahallesi’ndeki evinden çıktıktan sonra trafik ışıklarından karşıya geçmeye çalışırken çarptı.Talihsiz Şeymanur orada can verdi.

Karayollarında alt geçit, üst geçit her ne ise önlem alınabilir. Bekliyoruz… Üçüncü kurbanı beklemeyin…

Buarada bu acı olayın tekrar yaşanmaması ve üst geçit için “CHANGE.ORK” da imza kampanyası başlatıldı.

 

xx           xx           xx

FEN LİSESİ MÜTEAHHİDİ KAÇTI MI?

Muğla il merkezinde Yeniköy Mahallesi‘nde TOBB tarafından yapımına başlanan Fen Lisesi‘nin daha kaba inşaatı tamamlanmadan müteahhidin kaçtığı duyumlarını aldık.

TOBB’un ‘81 İlde 81 Eğitim Kurumu’ projesi kapsamında Muğla’da hayata geçirilmesi planlanan TOBB Muğla Fen Lisesi temeli geçtiğimiz Ağustos ayında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından atılmıştı.

Temeli atılırken, bu öğretim yılına yetişebileceği belirtilen okulun tamamlanabilmesi için 188 gün ek süre verildiği, ama inşaat 4’ncü kata ulaşırken yüklenici firmanın işi bırakıp ortadan kaybolduğu söyleniyor.

Müteahhidin inşaat malzemelerini de sattığını belirten Yeniköylüler, ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar. Biz de merak ediyoruz. Bir açıklayan çıkar herhalde…

 

xx           xx           xx

YATAĞANLILAR YİNE Mİ ZEHİRLENİYORLAR?

Geçtiğimiz haftalarda Yatağanlı arkadaşım Mustafa Aktaş yazdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın Yatağan‘daki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun uzun süredir çevre etki değerlerini göstermediği ve geçersiz konumda olduğunun anlaşıldığını duyurdu.

Yatağan‘da yaklaşık 10 yıldır Şehir Stadyumu yanında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonu, havadaki partikül madde (PM10) ve kükürt dioksit (SO2) değerlerini ölçüyor. Bakanlığın resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı sayesinde de isteyen bulunduğu ilçedeki istasyonun verilerini anlık olarak görebiliyor. Ancak Mustafa Aktaş‘ın haberine göre, hava kirliliği denilince ilk akla gelen 45 bin nüfuslu Yatağan‘daki istasyonun uzun süredir “geçersiz” konumda…

Buarada Yatağan‘a en yakın istasyon olan Menteşe ilçesindeki istasyon ise çalışmaktaymış, ama bu istasyona göre hava kalitesinin son günlerde “orta” derecede seyir ettiği görülmüş. Bu acaba “iyi değil” demek mi?

Yani Yatağan ve Muğla il merkezinde oksijen mi, zehir mi soluyoruz yetkililerin açıklamalarında yarar var. Bir açıklayan çıkar herhalde…

 

xx           xx           xx

POŞET’TEN GÖCEK TÜNELİ’NE…

Günlerdir gündemde 25 kuruşluk poşet tartışması vardı. Bir ara bu poşet meselesinin iktidarı götüreceğini umanlar, savlayanlar bile oldu! Özellikle “çevrecilerin” ve “ulusalcıların” savunması gereken bu “garip poşet meselesine” son günlerde Muğla‘da Göcel Tüneli geçiş ücreti eklendi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de basın açıklaması ile “Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan ve 13 Milyon dolar harcanarak yapılan 1 km uzunluğundaki Göcek tüneli ile vatandaşlarımızın amiyane tabirle nasıl kazıklandığını açıklamak istiyorum.” diyerek, vatandaşın bunun hesabını önümüzdeki seçimde soracağını duyurdu.

Sanki nasıl kazıklandığını bilen yokmuş gibi… AK Partililer bile biliyorlar!

CHP Milletvekili Mürsel Alban‘ın bir yazım nedeniyle gönderdiği haksız tekzipten beri Muğla Milletvekillerini görmezden geliyorum. Ancak Girgin‘in absürd açıklamasını görmezden gelemedim. Muğla Milletvekili Girgin açıklamasında yeni zamlanan tünel için açıklamasında, şu ifadelerde bulundu:

İkinci Göcek Tüneli ücretsiz olacak iddiası fos çıktı. Hani ‘Müjdeler olsun Göcek Tüneli ücretsiz olacak’ diye asılan pankartlar? Ulaştırma Bakanı’na sorduk. Aldığımız cevap ‘1. Tüp tüneli Yap-İşle-Devret yöntemiyle yapılmıştır. Bu nedenle 20 Ocak 2032 tarihine kadar tüneli yapan şirket işletilecektir. 27 Şubat 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılan 2. Tünelinde işletmesi de mevcut şirkete devredilmiştir.’ oldu. Şimdi sormak lazım; Eee hani ücretsiz olacaktı tünel? Vatandaş gişede kendine verdiğiniz zamlı fişi yerel seçimlerde fatura olarak önünüze koyacak.

 

xx           xx           xx

SÜLEYMAN BEY KENDİNİZİ KAZIKLATMAYIN…

O tünelin üzerinden kaç yerel, kaç genel seçim geçti… Bu seçimde de bir şey fark etmez.

Sen Muğla Milletvekili olarak o zamlı tüneli kullanıyor musun kullanmıyor musun? Lafla peynir gemisi yürümüyor… O tüneli neden kullanıyorsun? Neden hiç değilse CHP Üyelerine çağrıda bulunup, “Gelin arkadaşlar bir ay tüneli kullanmıyalım” demiyorsun?

Muğla‘da bir vatandaşın İdare Mahkemesi‘nde kazandığı dava sonucu “Yolüstü otopark ücreti” alıması sora ermişti. Büyükşehir Belediyesiyeni meclis kararı ile mahkeme kararının ardından dolanıp” yeniden ücret almaya başladı. Hemde zamlı… (!)

Şimdi Muğlalı bu otopark fişlerini kimin önüne koysun?

Ben otomobilimi Vergi Dairesi‘nin altındaki ve Salih Erbay’ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Büyükşehir Belediyesi MUTTAŞ Şirketi‘nin işlettiği yeraltı otoparkına koyuyorum. Geçen ay MUTTAŞ işletmeyi Muğla‘nın bir türlü doyuramadığı ANS şirketine devretti. Nedenini sorduğumda görevli “Giderler karşılanamıyormuş” dedi. “ANS nasıl karşılayacak?” diye sorumu yenilediğimde yanıt alamadım. O yanıt bu ay ANS‘den geldi. Engellilerden alınmamasına rağmen kerkesle birlikte ben de her ay 200 lira veriyordum!

Şimdi 250 lira olmuş! Artık otomobilimi oraya koyup, kendimi kazıklatmayacağım… Süleyman bey sizde kazıklatmayın, geçmeyin tünelden!

 

xx           xx           xx

BU GARAJ SERVİSİ NE OLACAK?

Muğla il merkezinde Orhan Çakır‘ın başkanlık döneminde yapılan ve daha miladı dolmamış olan garajın “garajların şehirmerkezi dışına çıkarılması” adına çevre yolunda yenisi yapıldı.

Muğla‘nın büyükşehir anlayışı ile değil, eski anlayışla yönetildiğinin işte kanıtı… Ben Muğla il merkezinin Bayır‘ı, Yeşilyurt‘u, Kafacası, Gülağzı ve Yerkesik‘i, Kötekli ve Yaraş‘ı ile “Büyükşehir Merkezi” olduğunu sanıyordum… Öyle olsa bu yeni garaj, özgün mimarisi ve Büyükşehir‘e yakışır farklılıkları ile Yatağan-Bayır arasında bir yerde yapılarak belki şehir dışına çıkmış olabilirdi… Ki yakında gideceği yerde orası olacaktır…

Neyse, yeni garajımız “kasaba terminali” gibi eksikleriyle çay çamur hizmete açıldı. Gidenlerden duyuyoruz, yağmurda otobüse binerken ıslanmayan yokmuş… Eskisinin yerinde Belediye Sarayı yapılacakmış. İnşallah hemen yapılır, Başkanlık ta oraya taşınır da görgüsüzlüğümüzden ve ufuksuzluğumuzdan Güzel Sanatlar‘a çok görülmüş olan tarihi “Adliye Sarayı” belki Mimarlık veya Hukuk Fakültesi olur… Olursa “yanlışların diyet bu” deriz…

Yeni Menteşe Terminali‘nden şikayet çok tabi… Benim ve Muğlalının merak ettiği; servis meselesi ne olacak?

Artık otobüs firmalarının servisi yok. Belediyemiz yasakladı. Muğlalılar ve özellikle üniversite öğrencileri bir, iki otobüse binmeden gidecekleri yerlere ulaşamıyorlar. Özellikle garaja gece inen kızlar, kadınlar perişan…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi “holding gibi” diyeceğim, ama MUTTAŞ katlı otoparkta “büfecilik” de yapıyor! Muğla’yı yöneten “sosyal belediyecilik” anlayışı bu mu?

—————————————-                                         —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Son mahkemeyi bekleme, kendini her gün yargıla. (Albert Camus)

Arkadaşım “Yakındır CHP nin adaylarını da ‘bunlar beceremiyor’ deyip reis belirlemezse iyidir.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Ali kökcü 17 Ocak 2019 / 11:04

SAYIN ÖZCAN BEY SAYGILA, KOLAY GELSİN BİZİM VEKİLLER MUĞLANIN İÇİ REZİL RÜSVA HALDEYKEN TAA GÖCEK TÜNELİMİN FİŞİNİN ÇOK MU ACELESİ VAR DI ACABA!!!?? İKİNCİ MEVZU ŞU SÜRÜCÜLER DAHALEN UYARILMAYACAK MI(B.ŞEHİR) ŞEHİR İÇİNDE TAM GAZ GİTMELER ORHANİYE MAHALLESİ ÖZELLİKLE; SABAH SERVİİSLERİNİ BİR TAKİP ETSİNLER,SONRA HALA 3 DEFA ARAMAMA RSĞMEN

günaydın 17 Ocak 2019 / 11:37

Bugünkü yazınızdaki bu tarife takıldım: Salih Erbay’ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Büyükşehir Belediyesi MUTTAŞ Şirketi‘
Yani bu şu demek mi; Geçen dönem Köyceğiz Belediye Başkanlığını CHP adayı olarak katılarak kaybeden siyasetçi Muğla Büyükşehir Belediyesinin şirketi olan MUTTAŞ AŞ de Yönetim Kurulu üyeliği yapmakta imiş. Büfeyi işleten MUTTAŞ değil MELSA AŞ Oda ayrı bir durum

Reşat Öztepe 17 Ocak 2019 / 17:00

Gocuman; Yazınızın her paragrafı muhteşem. Aklıma “Deneme yanılma” ile ilgili bazı konular geldi. Devlet geleneğimizde deneme yanılma ne zamandan beridir devam ediyor. hep merak etmişimdir. sevgi ve saygı.

gerçek CHP'li 22 Ocak 2019 / 22:58

Menteşe otogarında özel araçla 50 dakikaya kadar ücretsiz 50 dakikayı geçersen ücretli tam bir soygun.