Muğlalı avukatlar günlerini kutladılar

Bu haber 06 Nisan 2017 - 0:32 'de eklendi ve 610 kez görüntülendi.

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, Atatürk anıtına çelenk koydu.

Metin Karakoç

5 Nisan Avukatlar Günü 5 Nisan dolayısıyla Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, Atatürk anıtına çelenk koydu. Törene Muğla Barosu Başkanı Av Cumhur Uzun ve diğer avukatlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan, Baro başkanı Av Cumhur Uzun, “Kutsal savunmayı kendisine meslek edinmiş, demokrasinin, insan hakları ve hukuk devletinin yılmaz savunucusu, özgürlük savaşçısı, hak arayıcısı, avukat arkadaşlarım, çok değerli meslektaşlarım, can dostlarım. 5 Nisan “Avukatlar Günü” nedeniyle düzenlediğimiz, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kutsal emaneti cumhuriyetimize bağlılığımızın ifadesi olarak burada gerçekleştireceğimiz törenimize, hepiniz hoş geldiniz. Böylesi özel günlerde insan hep, mutluluktan ve sevinçlerinden bahsetmek, bayram tadında kutlamalar yapmak istiyor. Ancak öylesi kaygılı bir toplum olduk, öylesi kaygılar yaşatıldı ki, özel kutlama günlerimiz dahi kaygıyla ve endişeyle geçmeye başladı. Oysa biz, sadece hukukun evrensel ilkelerinin, ülkemiz hukukunda da üstün olmasını, kuvvetler ayrılığı ilkesinin, bizim demokrasimizin de bir temel ilkesi, milli egemenliğin, kayıtsız ve şartsız milletimizin elinde olmasını ve bunun kullanımının millete hesap verilebilir bir denetim içinde gerçekleştirilmesini istiyoruz” dedi.

Uzun konuşmasına şöyle devam etti:

“Hukuk devletlerinde, kişi hak ve özgürlüklerinin teminatı ve güvencesi anayasalardır. Bağımsız yargı, ancak tarafsız ve güvenceye sahip hakimler eliyle sağlanır. Onun için anayasalarda hakimlik teminatı getirilir. Hakimin teminatı yoksa, halkında, özgürlüklerin de güvencesi yoktur ve orada adalet sağlanamaz. Adalet gecikemez, gecikmemelidir. Çünkü adalet, onurlu yaşamak, başkasına zarar vermemek, herkese kendine ait olanı vermek demektir. Bu nedenle devletin temeli adalet, adaletin temeli tarafsız ve bağımsız yargı,

yargının temeli savunma, savunmanın da temsilcileri avukatlardır. Adalet ve hukuk için emek veren tüm dostların 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun”  dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.