Muğlalı arıcılara eğitim semineri

Bu haber 21 Kasım 2017 - 23:49 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Muğla’nın Menteşe İlçesinde ‘Arıcılık Eğitimi’ konulu 2 günlük seminer düzenledi.

Kadir Tamer

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Muğla’nın Menteşe İlçesinde ‘Arıcılık Eğitimi’ konulu 2 günlük seminer düzenledi.

“Arıcılık eğitimi”  konulu seminere Orman Genel Müdürlüğü Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basım-Yayın Şube Müdürü İlknur Göktaş, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Onur Girişgin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arıcılık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzman Dr. Taylan Doğaroğlu, Muğla Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Yüksel Yanmadık, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Uzman Personelleri ile birlikte Bodrum, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ula, Yatağan İlçeleri ve mahallerinden arıcılar katıldı.

Seminerde konuşan Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, “Arıda bir canlı ve arının yaşamını, biyolojisini bilmeden yaptığımız işi başarmamız mümkün değil. Eğitimin önemini ortaya koyarken, mesleğimin ilk yıllarında çam kese böceği ve çekirgelerin ormana zarar verdiği için zehirli ilaç kullanmıştık. Gördüm ki ağacı kurtarayım derken birçok canlının ölümüne sebebiyet vermişim. O tarihten sonra ormanlardaki zararlılara karşı ilaç kullanmak yerine doğal mücadeleyi tercih ettim. En kötüsü de toprağımızı ilaçlıyoruz. Basra da ormanlık alana zarar veren bir unsur olarak bilinir. Ancak zararından çok faydasının olduğunu görüyoruz. Çam balı üretiminin ana hammaddesi Basralı ormanlar. Aracılar bir nevi biz ormancıların gözüdür. Biz 24 saat ormanda duramayız, ama aracılarımız 24 saatini ormanda geçiriyor. Arıcılar ormanlara sahip çıkacak, biz de hem sizlere hem de ormanlarımıza sahip çıkacağız” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü Basım-Yayın Şube Müdürü İlknur Göktaş ise, “Bakanlığımız uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 356 adet Bal Ormanı kurdu. Ana Arılar Bal Tutan Eller Projesi ile biyolojik çeşitliliğin korunması, arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretimini artırmaya yönelik her türlü desteği vermekteyiz. Türkiye genelinde gelen Bal Ormanı taleplerinin tamamına cevap verdik. Muğla’dan Elâzığ’a kadar illerimizi bal ormanları ile donattık. Hedefimiz balda marka oluşturmak. İstiyoruz ki ballarımız organik olsun. Bunun içinde arıcılık gibi bir alana kadınlarımızın, analarımızın ellerinin değmesi gerektiğine inandık. Hem biyolojik çeşitliliğin gelişmesi hem de kırsal kesimde yaşayan kadınlarımızın Arıcılık sektörüne yönelik bilinçlendirilerek, kendi farkındalığını yaratmalarının sağlanması,  kendi işini kurabilme şeklinde istihdama katkıları ile kırsal kalkınmayı sağlamalarının temini için bu programı tertipledik. Böylece kazançlı ve üretken bir ekonomi doğması hedeflerimiz arasındadır” diye konuştu.

Seminerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arıcılık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Uzman Dr. Taylan Doğaroğlu, uzmanlık alanı olan bal arısının önemi, çevre ve arıcılık ilişkileri, polinasyonu, Türkiye arıcılığının genel durumu, arı ırkları ve ekotipleri, arı ıslahının önemi ile apiterapi ürünleri; Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Onur Girişgin arı sağlığı; Ula Tarım İlçe Müdürü Süleyman Kurnaz arıcılık girdileri, mevsimsel bakım ve arıcılık mevzuatı; Muğla Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Yüksel Yanmadık bal ormanları ve arıcılıkta önemli ballı bitkiler; MAYBİR Ziraat Mühendisi Ayşe Şimşek ana arı ve arı sütü; MAYBİR Gıda Mühendisi Yasin Kırgız hijyen uygulamaları ve balda kalite kriterleri; MAYBİR Arıcılık Teknikerleri Erdem Serdar ve Hasan Güreşçi koloni yönetimi, çam balı üretimi, hasat konularında bilgilendirmelerde bulundu. Seminerin ardından katılımcılara fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.