Muğlalı Ahmet Davutoğlu!

Bu haber 24 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.457 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Başbakan Davutoğlu  2 yıl önce Muğla’ya geldiğinde hemşerimiz olmuştu. En azından kendileri “Muğlalı” olduklarını söylemişler, ben de bu köşeden “hemşerimiz” ilan etmiştim.

O zaman Dışişleri Bakanı idi.

Bu defa Başbakan olarak geldi.

Ama yine Muğlalı ve Muğla hemşerisi idi…

xx        xx        xx

Hemşerimiz Davutoğlu 2 yıl önce kendileri gelmişti. Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da yoktu. Bu defa Sayın Soylu ile geldi. Üstelik Sayın Soylu kendilerinden bir gün önce geldiler.

Muhtemelen görevliydiler… Görevleri de muhtemelen yangını söndürmek, harareti düşürmek, tarafları kucaklaştırmak, listenin teke inmesini sağlamaktı.

Olmadı. Başaramadı. AK Parti Muğla’da karpuz gibi bölündü… (!)

Hemşerimiz Sayın Davutoğlu 2 yıl önce sadece kendileri geldiklerinde bu günkü yangın ve tablo yoktu. İl Yönetimi listesi hazırlanırken milletvekillerine danışılmadığı için önemsiz ve giderilebilir bir kırgınlık oluşmuştu. O ‘kırgınlık’ günümüze derinleşmiş bir kriz olarak taşındı.

Muğla’ya en az milletvekillerinin sıklığında gelen Sayın Soylu o krizi giderebilir miydi bilemeyiz, ama bildiğimiz o krizin derinliğinin bir yangın yerine çevrilmiş olmasıdır…

xx        xx        xx

Genel seçime şunun şurasında 3 ay gibi bir zaman var. Muğla’da AK Parti o seçime derinleşmiş bir kriz ve her yanı sarmış yangın içinde yaralı bereli gidiyor. AK Parti’nin geçen hafta bugün yapılan kongresinde bu konuşulmadı. En azından birlik beraberlik adımları atılmadı, tohumları ekilmedi…

Tersine şu günlerde Şadi Pirci’ye kimlerin oy verdiğini tespit etmekle meşgul olanlar; tespit edilenleri ihbar etme gayreti içinde partilerinin enerjisini tüketenler var!

CHP’lilere mi, yoksa MHP’lilere mi gün doğdu onu da kestirmek zor…

xx        xx        xx

Hemşerimiz Sayın Davutoğlu bu defa “Başbakan” sıfatı ile beraberinde 4 bakanla; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğulu ile geldi.

Başbakan ve bu kadar bakanı birlikte Muğla bir daha ne zaman yakalar?.. Zor yakalar!

Ben hala AK Parti kongresinin neden yapıldığını anlayabilmiş değilim! Giden il başkanı, döneminde Muğla’nın sorunlarının çözülmesinde ve Muğla’ya hizmet getirilmesinde yaşadığı sorunları; gelen il başkanı Muğla’nın sorunlarını ve çözümlerini anlatamaz mıydı?

Tabi ki “Canım bunlar Ankara’ya gidilir, anlatılır” diyenler olacaktır. O zamanda sorulur: İyi de geçen yönetimde ne anlatıldı da, bu yönetimde ne anlatılacak?!!

xx        xx        xx

AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi Muğla için bir fırsattı…

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bir an önce bitirilip, Geriatri, Onkoloji Köyleri kurulması; ardından 2. Basamak Sağlık Hizmeti için mevcut hastanenin reorganizasyonu; 2. Etap TOKİ, Dolmuş Uçak Hava Limanı; Denizli-Aydın-Yatağan-Güllük özel demir yolu; Güllük’e ikinci liman; Ortaöğretim Kampusu; Sandras’tan su getirilmesi; Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi sözü alınabilirdi…

Muğla’nın Büyükşehir olmasından sonra başta Akyaka, Ölüdeniz, Dalyan olmak üzere turizm merkezi beldelerin nasıl sahipsiz kaldığını dillendiren olur mu diye o kadar bekledim ki…

xx        xx        xx

Tabi Hemşerimiz Sayın Davutoğlu ilk gelişinde olduğu gibi (kendi ifadesiyle) Akdeniz fatihi Turgut Reis’in, Ege fatihi Menteşe Bey’in, Kuvayı Milliye’nin, efelerin, zeybeklerin torunlarını, Şahidi Hazretlerinin yol arkadaşlarını selamlarken, “İki yıl önce geldiğimde Muğla sokaklarında Konya’yı teneffüs ettim. Şahidi’nin huzurunda kendimi Mevlana’nın huzurunda gibi hissettim” diyerek, kimsenin aklına gelmeyeni akıllara getirip, o konuda da kimse istemeden söz verdi:

“İki yıl önce geldiğimde ‘beni Muğlalı Bakanı olarak görün’ dedim. Şimdi de ‘beni Muğlalı başbakan olarak görün’ diyorum. Muğla’yı odak şehir yapmaya kararlıyız. Muğla dünyanın marka şehri olacak.

Peki, hemşerimiz sözünü tutar mı? Tutar. Şüphem yok. Ancak Muğla’nın, AK Parti teşkilatlarının o sözün takipçisi olacakları konusunda şüphem var!

Bunu Şahidi Hazretlerinin “Külliyesi” konusunda gördük…

xx        xx        xx

AK Parti’li gençlerin ilk kez bu kongrede derli toplu slogan attıklarını gördük. Sloganların başında “Muğla seninle gurur duyuyor”, “Muğla’nın gençleri hocanın izinde” ve “Ya Allah Bismillah, Allahuekber” şeklindeydi… En dikkat çeken sloganda şuydu:

Ak Ak Parti, Muğla’da tek parti

Manidar bir slogandı. AK Parti’nin Muğla’da tek parti olması şöyle dursun, birinci parti bile değil!

Hemşerimiz Sayın Davutoğlu’da slogana bizim görüp, baktığımız gibi mi yaptı bilmiyoruz, tam da bu sloganla sözünün kesildiği yerde, tekrar söze başlarken önümüzdeki seçim için Türkiye hedeflerinin yüzde 50’li geçmek olduğunu belirterek şöyle devam ediyordu:

Muğla’da birinci parti olacak mıyız?

Gençlerden “Evet” yanıtı gelince “Söz mü?” diye soruyor; “evet” yanıtı alınca yine “Söz mü?” diye soruyor ve yine “Evet” yanıtı alıyordu…  Sayın Davutoğlu, sözü  “AK Parti Muğla’da Tek Parti” sloganı ile kesilince de  noktayı şöyle koyuyordu:

Hadi bunu ispat edin.

xx        xx        xx

Muğla’da AK Parti elbette tek parti olamaz. Allah ülkemize tek parti dönemi yaşatmasın! O sloganı atan gençlerde muhtemelen bunu derken partilerinin lider olmasını kastetmiştirler diye düşünüyorum.

Peki, AK Parti Muğla’da o anlamda tek parti olabilir mi?

Olamaz… Önce anlayışın, mantalitenin, sonra pek çok şeyin değişmesi gerekiyor. Bir tek il başkanı değişti diye bunları ummak, umanlar için saflık olur! Her zaman şu iki sözün altını çizmişimdir:

-Türkiye’de CHP, AK Parti için bir şans; Muğla’da AK Parti, CHP için bir şanstır.

-AK Parti için Muğla bir siyasi alan değil, ticari alandır.

Bu iki sözüm geçerli olduğu sürece geçen hafta bu gün o kongre salonunda o sloganı atanlar Sayın Başbakan’a sözlerini tutamazlar!

Bu anlamda AK Parti’nin 5. Olağan Kongresi sadece AK Parti için değil, Muğla için de bir şanstı… O şans heba edildi!

xx        xx        xx

Tabi hala bir şans var. AK Parti’nin yeni İl Başkanı İhsan Küreciiyi bir insandır”… “Tavaslı” olduğu için “Muğlalı” da sayılır! Umarım kendisinin iyi niyeti Muğla’yı ticari alana çevirenler tarafından istismar edilmez.

Geçenlerde AK Parti İl Merkezi’nde devir teslim töreni vardı. Küreci yazılı metne dayanarak konuşmuş. Bunda bir yanlış yok. Metne dayalı konuşmak iyidir…  Ama ben o metnin kendisine ait olduğunu sanmıyorum. Metni üç kere okudum. Küreci’yi tanırım, o üslubun adamı değildir.

Devlet yönetimlerinde “devamlılık” ilkedir. Parti yönetimlerinde “devamlılık” diye bir ilke olmaz.

Küreci kendi üslubunu ortaya koyup, önceki yönetimin devamı gibi davranmaz, kucaklayıcı olmaz, kendi kişiliğini ortaya koymazsa o kongre salonunda Hemşerimiz Sayın Davutoğlu’na verdikleri söz ile ilgili mahcup olacak, partisi iki milletvekiline sahip iken bir milletvekiline düşebilecekdir…

Olan yine Muğla’ya olacaktır.

AK Parti’nin yeni İl Başkanı İhsan Küreci ve arkadaşlarına Muğla için başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 24 Ocak 2015 / 20:43

Gocuman; Galiba Ak Parti İl Teşkilatının İl Kongresi ile alakalı yazınızı sonlndırdınız. Biriki değişik konuyu aklınıza getirmek niyetindeyim.1) İhasn Küeci Beyefendi İlk yapılan İlçe kongresinde Menteşe İlçesi için Yukarıya teklif edilmişdir.2)Yıllardır köhnemiş bulunan Kapalı spor salounun (yenisinin) 2 ay sonra bitirilebileceğ3)Şahidi Hazretlerinin Küliyyesinin bitirildiği.4)İl kongrelerinde Siyaset konuşuması gerekirken Konuşan Bakanımızın (Dış İşleri Bakan) sözzlerini hatırlatmak istedim. selam ve sevgi.