Muğla’dan Kılıçdaroğlu Geçti

Bu haber 13 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.539 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Milas-Bodrum Havalimanı‘nda partisinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, genel başkan yardımcıları ile milletvekilleri ve milletvekili adayları tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, mitingin yapılacağı Muğla Eski Garaj Alanı‘na geçti. CHP lideri, miting alanına geldiğinde partililerinin sevgi gösterileriyle karşılandı.

Başbakan Kılıçdaroğlu” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu kendisini yağmur altında bekleyenlerden özür diledi. “Geciktiğim için özür dilerim” dedi…

Görevlilerin kendisine şemsiye tutma teklifini de geri çevirdi. Alanı dolduran Muğlalılarla birlikte ıslandı…

xx        xx        xx

Doğrusu ben kalabalığın yağmurla dağılabileceğini, en azından kalabalığın azalabileceğini düşünmüştüm. Yanıldım… CHP Muğla teşkilatlarından saat 13.00’te Muğla’da olacağı duyurulan Kılıçdaroğlu yaklaşık bir saat gecikme ile 14.00 sıralarında Eski Garaj Alanı’na ulaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun eski garaj alanında sanıyorum bu üçüncü mitingi idi… Yağmur altında kendisini bekleyen “sabırlıMuğlalılara seslenirken acaba içinden kendi kendine “Burası hala bir meydan haline getirilememiş mi?” veya “Muğla’nın hala neden bir meydanı yok?” ya da “Bu alan neden çukur?” diye sormuş olabilir mi?

İçinden geçirmiş olsa da sanırım kimseyi utandırmamak için muhataplarına dışından sormamıştır… Kibar insan…

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu gerçekten kibar ve duyarlı bir insan.

Konuşmasını 45 dakika da tamamladı. Muğla’dan sonra Burdur ve Isparta’da da konuşacağı için kısa kestiğini söyleyenler oldu. Oysa Muğlalıların hem de yağmur altında beklediği gibi Ispartalılar ve Burdurlular da bekleyebilirlerdi. Üstelik günler uzamış durumda…

Bence Kılıçdaroğlu’nun alanı dolduran yaklaşık 10 bin kişinin daha fazla yağmur altında kalmasına gönlü razı olmadı…

xx        xx        xx

Alanı dolduranlar yağmura rağmen coşkuluydular. Önceki mitinglere göre daha diri bir topluluk vardı. Sanki alanda emekliler ve kadınlar çoğunluktaydılar. Bir meslektaşım, “İki ikramiye Muğla’nın emeklilerinde tutmuş” dedi…

Bence sadece iki ikramiye değil, asgari ücret vaadi de tutmuş görünüyordu.

Önceki mitinglerde bazı çevrelerde “Laik Teyzeler” diye anılan kadınların ağırlığı hissedilirdi. Bu mitingde ise sanki onların varlığı kalabalığın içinde eriyip gitmişti.

Kalabalığı oluşturanların içinde bu defa “şapkalı köylüler” ve köylü kadınlar fark ediliyordu…

xx        xx        xx

Önceki gün Muğlalıların karşısında daha önceki Kılıçdaroğlu’na göre mikrofona ve sahneye hakim, daha kendinden emin ve kararlı bir Kılıçdaroğlu da vardı.

Daha önce başka mitinglerinde söyledi mi bilmiyorum, Muğla mitingine bir anlamda rahmetli Bülent Ecevit’ten alıntı yaptığı slogan damga vurdu. Şöyle diyordu:

Ne diyordu rahmetli Ecevit? ‘Ne ezen ne ezilen, insanca halkça bir düzen’ diyordu. 7 Haziran’dan sonra o düzeni hep birlikte kuracağız.

Sanıyorum 40-50 yaş üstündeki CHP’lililer yıllar sonra yeniden duydukları o sloganla CHP’nin güçlü ve başarılı olduğu yıllara kurulan köprüden sevgilerini, partilerine olan inançlarını, hala tükenmemiş olan umutlarını akıttılar…

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu, başka yerlerde yaptığı konuşmanın bir bakıma aynısını yaptı. Ancak yeni şeylerde söyledi.

Muğla’nın 18. Dönem Milletvekillerinden Musa Gökbel geçenlerde buradaydı. Karabağlar Yaylası’nda Sadettin Ünsal’ın Süpüroğlu mekanında birlikte olduk. O gün orada CHP’nin yeni seçim bildirgesini irdelemiştik. O da Kılıçdaroğlu’nun ve dolayısıyla CHP’nin yeni şeyler söylediğini; vatandaşın cüzdanına, cebine seslenmesinin isabetli olduğun söylüyordu. “Eğer bir de milletvekili maaşlarında indirime gideceğiz, demiş olsaydı daha keyifle oy verecektim.” diyordu.

Bugün emekli milletvekili maaşı alan Gökbel’in bu sözü ilginçti. Vatandaşın milletvekili maaşlarını yüksek bulduğunu söylüyordu…

xx        xx        xx

Kılıçdaroğlu asgari ücretin bin 500 lira olacağını, emeklilere iki defa bir maaş tutarında ikramiye verileceğini anlatırken, vaatleri konusunda kendisini eleştiren hükümet yetkililerine, “Bunlar benim eski maliyeci olduğumu bilmiyorlar. Vallahi onlara kurs açacağım, nasıl devlet yönetilirmiş öğreteceğim onlara” derken şöyle söylüyordu:

Maliye Bakanı hala kaynak soruyor. Gerekirse O’nun maaşından keserim.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözü ile aklıma sevgili Gökbel geldi!

xx        xx        xx

CHP lideri Kılıçdaroğlu önceki gün Eski Garaj Alanı’nda Muğlalılara seslenirken sadece iş, ekmek, özgürlük demedi…

Muğla’ya iki de müjde verdi.

Birisi turizme dair, ötekisi de kapanan beldelere dairdi.

Turizm ile ilgili şunları söyledi:

Turizmin herhalde burada ele alınması lazım. Koylar var, satıyorlar peşkeş çekiyorlar. Bunu düzeltmenin yolu 7 Haziran’dan geçiyor, sandıktan geçiyor. Çevre dostu insan dostu tek parti var CHP. O nedenle söylüyorum destek verin. Türkiye için, çocuklarımız için, torunlarımız için, onurlu güzel Türkiye için destek verin. Yaşanacak bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz

xx        xx        xx

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile özellikle turistik belde belediyelerinin kapanmış olmasına tepki gösterilmişti. O tepkilerin haklı olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Bu gün beldeler adeta sahipsiz durumda…

Yetki karmaşası yaşanıyor.

Bir de Fethiye’nin il olma meselesi var. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir geçenlerde Fethiye’de yaptığı bir açıklamada, “Fethiye’nin il olacağını” belirtirken, bu konuda partisinin lideri Kılıçtaroğlu’ndan “söz getirdiğini” söylemişti.

Kılıçdaroğlu’nun önceki gün bu konuda bir sözü olur mu diye bekledim. Olmadı. Ancak kapanan beldelerle ilgili sözü oldu. Bu konuda da şöyle dedi:

Kapanan beldelerimiz var. Şikayet eden insanlarımız var. CHP iktidarında o beldelere sandığı koyacağız. Halk beldelerin açılmasını istiyorsa açacağız. Yok açılmasın diyorlarsa açmayacağız. Köy tüzel kişiliklerinin yeniden oluşturacağız. Yetkileri hakça bölüşeceğiz Muhtarlar yine kanaat önderi olarak çalışacak. Böylece büyükşehrin yükünü almış olacağız. Büyükşehir o zaman daha çok hizmet üretebilecek. Muğla daha çok gelişecek.”

xx        xx        xx

Partisinin Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ve Tolga Çandar ile Ömer Süha Aldan tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu’na bir kadın tarafından emekliler adına bir kadın tarafından çiçek verildi. Alanda o kadın için “Kadın Kolları Başkanı mı acaba?” diye soranlar vardı. Nedense İl Başkanının davet edildiği sahneye İl Kadın Kolları Başkanı davet edilmemişti.

Kılıçdaroğlu’nu sahneye çıkarken davet edenlerin neredeyse tamamı kadındı! Karşılamada, sahnede kadın yoktu, ama alan kadın doluydu!

xx        xx        xx

45 dakika süren konuşmasının sonunda sahneye partisinin Milletvekili Adayları Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu ve Süleyman Girgin’i çağırdı.

Onlar alana karanfiller atarken, bir CHP’li 4 milletvekili çıkar mı?” diye soruyordu. Güldüm, “Sence?” diye karşılık verdim. O da “İnancımız var” dedi.

Önceki gün eski Garaj Alanı’nda sadece daha kendinden emin ve kararlı bir Kılıçdaroğlu değil, aynı zamanda kendinden emin ve kararlı bir CHP seçmeni vardı…

Bence mi?.. Hele bir bu ayın 14’ünde aynı meydanda olacak olan Başbakan Davutoğlu’nun mitingini de görelim, o zaman bakarız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet eren 13 Mayıs 2015 / 10:02

Çok şükür parti genel başkanları gelmeye başladı, siyaseti ve seçim sürecini hissetmeye başlarız diye düşünüyorum. Özcan bey vaatler, projeler önemli, yapılabilirliği ve gerçekliği de önemli, bir de Muğla özelinde ne vaad ederler buna bakmak lazım. Meydanlarda Demirel,Özal,Erbakan,Ecevit, dönemleri gibi seviyeli ama iğneli düzey oluşmuş değil. O nedenle mevcut genel başkanların uzun süreli konuşmalar yapmasını beklemekde çok makul gelmiyor bana. Kılıçdaroğlu belde belediyelerini soracağız halk isterse açacağız dedi, istemezse kapatacağız dedi, zaten kapalı ama konuşma esnasında olur öyle. Dediğiniz gibi nerde meydan, bu meydan hala Cumhurbaşkanı için karayolları ve Özel İdarece asfaltlanan alan mı? Belediyemiz burada ne yapıyor diye sorsaydı keşke. Bir de Mercedes konusu var, Diyanet İşleri Başkanına bir şey demedi sanırım kendi başkanı da aynı konfora meyl edince. Koylar peşkeş çekildi derken, paylaştırma komisyonunun Büyükşehiri ihya ettiği gerçeği ortada. Aydın ve İzmirde zırnık alamayan chp li belediyeler varken Muğlada büyükşehir belediyesinin bir hayli mal varlığına ve özel idareden çok ciddi bir nakdi kaynağa kavuştu diye (milyonlarca tl) söylemler var. Henüz 1 yıllık bir belediye yapısı ile sıkıntı illa olacak. Ama su fiyatlarını öyle bir ayarladılar ki, mazot fiyatı vaadine karşı su fiyatlarını önce düşürseler talepleri gayet mantıklı geliyor. Bakalım sayın Başbakanın genel projelerinin yanında Muğla’ya has ne söylemleri olacak? Merakla bekleyip size yorum yaparım, MHP den henüz gelen giden yok galiba.

resat oztepere 13 Mayıs 2015 / 11:26

Gocuman; Benim gibi başka okurların da beklediği yazınızı okudum. İki konu ile ilgili beğenmediğim konuyu iki adette beğendiğim konuyu dile getireceğim. Mustafa Kemal’in Askerleriyiz sözünü beğenmiyorum. zira asker-sivil ilişkisini daha Chp hazmedememiş görünüyor.İkincisi ise Dinî Bayram yerine Millî Bayram da deseydi daha şık olurdu. Şemsiye istememesi ile Miting alanına geç gelmesinden dolayı özür dilemesi de beğenilecek.Sen demiyormuydun Gocuman “‘BizimCHP liler Altı Ok’u gördüler mi dayanamazlar diye’ birde diyorsun ki kararlı seçmen sanki biraz kararlılıkla-kemikleşmek gibi bir görüntü. sevgi ve saygı.