Muğla’dan Kanuni Sultan Süleyman Geçti

Bu haber 29 Temmuz 2015 - 18:37 'de eklendi ve 940 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Bundan 493 sene önce bu haftalarda, buralardan Kanuni Sultan Süleyman geçti.

Cihan Padişahı Muhteşem Süleyman, saltanatının ikinci yılında, 1522 yılının 24 Temmuz günü Muğla’da, 26 Temmuz günü Marmaris’tedir ve oradan da feth etmek üzere Rodos Adası’na geçer. Yani bu hafta, Muğla için “Kanuni Haftası”.

Kanuni Sultan Süleyman, İstanbul, İzmit, Kütahya ve Çine üzerinden Muğla’ya gelir. Muhtelif tarihi kaynaklarda, Kanuni’nin İstanbul’dan çıktığı günden itibaren, katettiği yol, gün gün yazılmıştır. Vekayinamelerin yanında özellikle Ruznamçe bu konuda en önemli kaynaktır. Mehmet Akif Erdoğru bu Ruznamçe’yi yayınladı. İnternette de mevcut bu yayından, Kanuni’nin takip ettiği yolları okuyabilirsiniz.

Kanuni, Muğla ve Rodos’ta 5 ay 7 gün kaldı ve 3 Ocak 1523’te adadan ayrıldı. Tam giderken, Şövalyelerden Bodrum’u da alıp öyle geçti.

1994 yılında Muğla’ya geldiğimde, ilk öğrendiğim hususlardan biri Kanuni ile Muğla’nın ilişkisi idi. Konuyla ilgilendim ve yazılı-sözlü kaynaklardaki bilgileri toplayarak, Muğla’da anlatılan Kanuni menkıbelerini bir makale olarak yayınladım.

1996 yılının 26 Temmuz günü, Marmaris Kalesi’nde, bir Kanuni Sultan Süleyman Muğla’da konferansı verdim. O zaman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yapan sevgili İbrahim Akoğlu kardeşimin sağladığı imkanla, güzel bir konferans oldu. (Gerçi aynı akşam Marmaris yakınında çıkan büyük yangın hepimizi üzmüştü.)

O konferansla, tam da turizm sezonunun ortasında, Marmaris turizmine bir de kültür turizmi ekleme sevdasını yansıtmak istemiştim.  Şehrin uygun bir yerine Kanuni Sultan Süleyman heykeli dikip her sene kalede Kanuni sergisi düzenlemek ve bir hafta boyunca mehter konserleri gerçekleştirerek tarihi Türk müziğinin bir boyutunu yerli-yabancı turistlere sergilemek gerektiğini düşünmüştüm. Aynı günlerde, İzmir TRT ile konuşmuş; “Çine’den Marmaris’e kadar Kanuni’nin geçtiği yoldaki kültür birikimini yansıtan bir belgesel çekelim” demiştim. Yöneticiler heyecanla karşılamışlardı ama sonuç çıkmadı.

Daha sonra Menteşe Grubu’nda tarihçi bir arkadaşı bu seferle ilgili konuşturmuştuk. Aynı günlerde Osmanlı’nın kuruluşunun 700. Yıl dönümü idi ve Marmaris’e bir Kanuni heykeli dikmenin yolunu araştırmaya başlamıştık. O zamanki valimiz Cemil Serhatlı, kaynak buldu ve heykeli yaptırdık ama bir türlü yerine dikemedik. Yıllarca Marmaris Belediyesi’nin deposunda kalan heykel, sonunda Beldibi Belediyesi tarafından parka dikildi. Tabii o heykeldeki komediyi pek fark eden olmadı. Heykelle ilgili verilen bilgide, seferin adı (Rodos Seferi) nokta nokta ile geçilmiş ve böylece sevgili komşumuz gücendirilmemiş.)

Zekai Eroğlu, 1937 yılında basılan Muğla Tarihi adlı kitapta, “Buraya 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman geldi ve ondan sonra hiçbir önemli devlet adamı gelmedi.” der.

Kanuni’nin 1522 yılının Temmuz sonunda Muğla’dan geçtiği, sosyal hafızada hala yer tutmaktadır. Konuyla ilgili 15 kadar menkıbe vardır ve bunlar, tarafımdan yayınlanmıştır. Ayrıca, en yoğun olarak Muğla ili sınırları içinde bulunan sarnıçlar da Kanuni’ye bağlanır.

493 sene sonra, Kanuni Muğla’dan geçmiyor ama hala gönlümüzden geçiyor; fakat hüzünle… Bu yörede Kanuni’nin adı sadece Bodrum’da bir lisede var. Gel de üzülme…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.