Muğla’dan Iğdır’a Yol Gider « Hamle Gazetesi

Muğla’dan Iğdır’a Yol Gider

Bu haber 10 Kasım 2015 - 1:07 'de eklendi ve 1.482 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Geçen hafta Iğdır’daydım… 5-7 Kasım tarihleri arasında, “Kültür ve Tarih Bağlamında Iğdır Uluslararası Sempozyumu vardı.
“Iğdır nireee, Muğla nire?” diyecek olanlarınız vardır. Biri Türkiye’nin en Batısı, diğeri en Doğusu… Eskiden “Hakkâri, ordan öte yok gâri” derdik, meğer Iğdır Hakkâri’den de Doğudaymış. Iğdır 1992’ye kadar Kars’ın bir ilçesi. 1992’de il oldu.
Benim en yoğun nüfus olarak tanıdığım insanlar, Iğdır göçmenleri idi. 1970’li yıllarda Turgutlu’ya yüzlerce aile göç etmişti. Hemen hemen hepsi Âzeri olan bu arkadaşlarla aynı “dâvâ”nın savaşçılarıydık ve birbirimizi çok sevmiştik.
Yoğun Âzerî lehçesini bu arkadaşlardan duymuş ve o çocuksu, naif dili çok ama çok sevmiştik. O naif dil, aynı zamanda Turan sevdamıza açılan bir pencere idi. Âzerî lehçesinin Türkiye’de en yaygın olduğu Iğdır, ilk gençlik yıllarımızın bir düşü idi. Lehçe tatlılığına bir de müzik zenginliğiyle Iğdır türküleri eklenince, o coğrafya bizim için bir tutku hâline gelmişti. Sonunda bu hasret ve sevda, geçen haftaki kavuşmayla ilk semeresini verdi.
Tabii, Iğdır’a gidişimizde, romantik sebeplerle beraber, 3 yavrumuzun orada olması da önemli bir rol oynadı. Doktora öğrencim Ramazan Arı ve eşi Feriştah Funda Arı ile beraber, Ferda Zambak da Iğdır’da idi. Ramazan ve Ferda Iğdır Üniversite’sinde görevli. Ferda yardımcı Doçent olarak, Ramazan Araştırma Görevlisi orada bulunuyor. (Yazık!… Bu iki değere sahip çıkamadı bizim üniversitemiz. Onlar da, Türkiye’nin en batısından en Doğusuna gittiler.)
Bizim üniversitemiz 1992’de kuruldu; Iğdır Üniversitesi 2008’de. Ankara ve İstanbul’dan bakanlar için her iki üniversite de “taşra üniversitesi”… Muğla Üniversitesi de vaktiyle, Iğdır Üniversitesinin şu andaki durumunu yaşamıştı; şimdi anaç bir üniversite olarak başka üniversiteleri de beslemeye başladı. Yarın öbür gün Iğdır Üniversitesi de anaç bir üniversite olacaktır.
Vaktiyle anlatırlardı: 1935’lerde Ankara’da üniversite açılıp arka arkaya fakülteler de açılmaya başlandığında, İstanbul akademik cuntası mensupları, gülmüşler ve “Ankara’da Hukuk Fakültesi… Vay beee!…” demişler. Daha sonra, Ankara ve İstanbul’daki akademisyenler, İzmir ve Erzurum’da üniversite açılmasına gülmüşler… Aynı güruh, şimdi, yeni açılan üniversitelerle dalga geçmeye kalkıyor.
Tabii amacım, Ankara ve İstanbul akademisyenlerinin fikirlerini tartışmak değildi… Laf kendiliğinden oraya kaydı…
Muğla’dan Iğdır’a, aktarmalı uçakla 6-7 saatte (evden eve) ulaşılabiliyor. Ne büyük bir imkân!… Eskiden ülkeyi bir baştan bir başa “demir ağlarla örmek”ten söz ediyorduk; şimdi “her tarafa hava hattı”ndan söz ediyoruz. Neredeyse her yere uçak var ve işin başka güzel tarafı, milletin gelir seviyesi, uçak yolculuğu yapacak kadar da iyi ki, bütün hatlarda uçaklar dolu gidip dolu geliyor. Iğdır’da da uçaklar (günde 2 sefer var) dolu gitti, dolu geldi hep… Yarın öbür gün Muğla-Iğdır arası uçak hattı kurulursa, buradan Iğdır’a ders vermeye gidilip gelinebilir. Bu günler uzak değil…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.