Muğla’dan Brüksel’e pedallayacaklar

Bu haber 13 Temmuz 2015 - 0:35 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi.

muglabrukselAralarında Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) Derneği Başkanı ve aynı zamanda Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı (Eurovelo) Türkiye Temsilcisi Ferudun Ekmekçi’nin de bulunduğu 4 akademisyen hareketsizlikten ölenlere dikkat çekmek için 24 Temmuz’da Muğla’dan yola çıkıp 43 günde 14 ülkeyi bisikletleriyle dolaşacak.
Özcan Özgür
Aralarında Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) Derneği Başkanı ve aynı zamanda Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı (Eurovelo) Türkiye Temsilcisi Ferudun Ekmekçi’nin de bulunduğu 4 akademisyen hareketsizlikten ölenlere dikkat çekmek için 24 Temmuz’da Muğla’dan yola çıkıp 43 günde 14 ülkeyi bisikletleriyle dolaşacak.
Her yıl hareketsizlikten ölenlerin sayısının sigaradan ölenlerden fazla olduğunu belirten 4 akademisyen, 43 gün boyunca 14 ülkeyi turlayarak hareketsizliğin sağlıkta yarattığı sorunlara dikkat çekmek için Muğla-Brüksel arasında “NowWeMove” Şimdi Hareket Zamanı Türkiye Takımı olarak 45 gün boyunca pedal çevirecek.
ENVERÇEVKO Başkanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferudun Ekmekçi’nin verdiği bilgiye göre, pek çok etkinliği içinde barındıran, Avrupa Birliği destekli proje 2015 yılı için Avrupa’nın en büyük spor etkinliği olarak gösteriliyor. Muğla merkezli Enerji Verimliliği Çevre Koruma Derneği’nin önerdiği ve yürüttüğü, “Tüm Rotalar Brüksel’e çıkar” isimli bisiklet turu aynı zamanda ISCA (Uluslararası Spor ve Kültür Üst Kuruluşu) ve ECF (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında hem Türkiye’nin ve dolayısıyla Muğla’nın da uluslararası tanıtımı, hem de bisikletin spor ve ulaşım aracı olduğuna dair farkındalığın arttırılması için bir dizi etkinlik de düzenlenecek.
AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SPOR ETKİNLİĞİ
NowWeMove etkinliğinin Avrupa’nın en büyük spor ve kültür etkinliği olduğunu belirten ENVERÇEVKO Başkanı Ekmekçi, 24 Temmuz’da Muğla’dan başlayacak yolculuklarında 2 bin 700 kilometrelik parkuru geçeceklerini söyledi. Aynı zamanda Ulusal Eurovelo ve MoveWeek Ulusal Koordinatörü olan Akademisyen Feridun Ekmekci ise şu bilgileri verdi:
“Muğla, Didim, İzmir, Akhisar, Bursa, İstanbul ve Edirne ve sonra yurtdışına geçeceğiz. 2 bin 700 kilometreyi bisiklet üzerinde gideceğiz. 24 Temmuz’da Muğla’dan çıkacağız, 14 ülkeyi geçip turumuzu 9 Eylül’de Brüksel’de bitireceğiz. Bu ülkelerin her birinde sportif, kültürel etkinlikler yapılacak. Her bir etkinlikle farkındalık oluşturacağız. Fiziksel aktiviteden kaynaklanan sağlık sorunlarına dikkat çekeceğiz. Günlük hareketli yaşamın, yürümek, asansör kullanmama olduğunu anlatacağız. Küçük temel hareketlerin faydalarından bahsedeceğiz.”
HAREKETSİZLİKTEN ÖLEN SİGARADAN ÖLENDEN DAHA FAZLA
Muğla- Brüksel ekibinde yer alan 4 akademisyenden MoveWeek İzmir Hareket Temsilcisi, Tıp Doktoru Serhat Ferahi Değirmenli, hareketsiz yaşamanın insan sağlığında yarattığı sorunlara dikkat çekmek için NowWeMove projesi ile yola çıktıklarını söylerken, “İnsanlar, her yıl sigaradan daha fazla hareketsizlik yüzünden ölüyor. Bu ifademden sigara masumdur dediğim de anlaşılmasın. Bunlara vurgu yapmak için böyle bir organizasyon içerisindeyiz. Turumuzla aynı zamanda değişik hareket içeren etkinlikler konusunda önermelerde bulunacağız, insanları bu yönde teşvik etmeye çalışarak etkinlikler yapacağız. Bir bisikletçi olarak şimdi bisiklet zamanı diyorum.” dedi.
Hareket içeren her türlü etkinliğin sağlık açısından yararlı olduğunu vurgulayacaklarının altını çizen Değirmenli, “Bu anlamda hareketin tabi bir takım faydaları olduğunu dillendirmek gerekiyor. Hareketli olmak kanser riskini, şeker riskini azaltıyor, tansiyonu regüle ediyor ve bir takım hastalıklardan korunmanızı sağlıyor. Mutluluk hormonu salgılamanızı sağlıyor ve insanlar daha aktif, daha diri, daha mutlu bir yaşam sürebiliyorlar.” diye kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.