Muğla’dan Bayram Bilge Geçti

Bu haber 04 Aralık 2018 - 1:41 'de eklendi ve 769 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Muğla’da ve üniversitede güzel şeyler olmaya başladı…

22 Ekim günü üniversite açılış dersine Prof. Dr. Nabi Avcı gelmişti ve ben bir yazı yazmıştım. Nabi Bey 1985’ten itibaren Türk entelektüel hayatının çok önemli bir mensubu idi. Onu üniversitede görmek bir değişimin göstergesi idi. BU göstergenin önemini belirten bir yazıydı o yazım.

Geçen hafta sevgili müftümüz Abdurrahman Koçak’ın Muğla’dan ayrılışı vesilesiyle bir yazı yazmış ve sevgili hocamızın 2014’ten beri Muğla’ya kazandırdığı zenginlikleri yazmıştım. Hocamızın Muğla’nın entelektüel hayatına katkıları az şey değildi.

Bu hafta da Bayram Bilge Tokel’i yazmak nasip oldu.

Sevgili Bayram’ı 1977’den beri tanırım. Ankara Yüksek Öğretmen Okulunda, arkadaşlar, Ali üniversite öğrencisi arkadaşlar, şair Ali Akbaş hocamızla beraber hikâye yazarı Musa Doğan hocamızla sohbetlerimiz vardır. Sohbetlerimizde sevgili Bayram’ın bağlaması ve sesi de vardır. Arada Musa Doğan’ın “Varın söylen Urfanî’ye yarin övmesin” türküsü vardır. Yozgat sürmelisi, Neşet Ertaş vardır… Ve hepsinden de önemlisi türkü ve edebiyatla beslenmiş bir dostluk vardır. Şimdi her biri Türkiye’nin değişik yerlerinde sosyal etkisi fazla olan meşguliyetleri olan arkadaşlar: Şair ve yazar A. Yağmur Tunalı; akademisyenler Cemal Kurnaz, Ayhan Pala, Mehmet Ali Ünal, A. Nezihi Turan; öğretmenler Murat Durmuş, Muharrem Erdoğan, Ercan Çalışkan… Daha başka arkadaşlar… Sabahlara kadar edebiyat sohbeti ve arada sevgili Bayram’dan türküler…

Bayram Bilge Tokel, daha sonra öğretmenlik yerine müzik dünyasını tercih etti ve bağlamada ciddi mesafeler katederek Türkiye’nin önde gelen bağlama sanatçılarından biri oldu. Bağlamanın yanına sesi de ekleyince âdetâ “tek kişilik orkestra” gibi konserler verdi.

Türkiye onu 2000’li yılların başında televizyon programlarıyla daha çok tanıdı. TV7’de yaptığı Gönül Dağı programında 6 saate yakın bir Neşet Ertaş ağırlaması vardır, ki dillere destandır. (Youtuba’da var bu program. Seyretmenizi tavsiye ederim.)

O yıllarda Neşet Ertaş ile Türkiye’yi barıştırmıştır sevgili Bayram. 25 yıldır Almanya’da yaşayan Neşet Ertaş’ı ülkeye dönmeye ve programlar yapmaya zor ikna etmiştir ve başarısı Türk kültürü ve müziği için çok önemli bir aşamadır. Neşet Ertaş 32 yıl sonra kesin dönüş yapıp bu toprağın bağrında çalıp söylemiştir.

Sevgili Bayram, daha sonra Ülke TV’de Salkım Söğüt programı gerçekleştirdi. Pazar akşamları o programın mübtelası olmuştuk. Hem bir kültür unsuru olarak türküler yetkin kişilerle konuşuldu, hem de değişik seslerden güzel örnekler verildi. (Ben de bir programa katılmıştım.) Sonra TRT’de Bozkırın Nefesleri programı yaparak türkü ve kültür konularına devam etti.

Bayram Bilge Tokel, son dönem türkü geleneğinin en önemli isimlerinden biridir. Sade bir icracı değil, yaptığı sanatın tarihî ve güncel boyutunu da çok iyi bilen bir şahsiyettir. Oturup türkülerin kültür boyutunu da konuşabilirsiniz sevgili Bayram’la, müzikolojik boyutunu da, sosyolojik, felsefî ve hatta ideolojik boyutunu da konuşabilirsiniz. “Sade bir icracı değildir” demem ondandır.

Sevgili Bayram, İbrahim Sertkaya’nın projesi ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun organizasyonu ile Muğla’ya geldi ve Neşet Ertaş’ı anlattı. Onun hayatını, beraber yaşadıklarını, felsefesini anlattı. Arkasından da bir saat Neşet Ertaş türküleri söyledi.

41 yıllık dostluğun bir yansımasıydı sevgili Bayram’ın sohbeti ve konseri… Muğla’da bu dostluğun sevincini yaşamak kadar, Türk kültürünün en önemli ve maalesef son 20-30 yıldır unutulmaya yüz tutan türkülerimizi akademik nitelikte icra edilir görmek, bir başka duygu idi. Bu duyguları yaşatan sevgili Bayram’a, sevgili İbrahim’e ve KYK Genel Müdürlüğü ile İl müdürü sevgili Ömer İlman’a teşekkürler ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.