MUĞLA´DA YEREL SEÇİMİ SÜPÜRMEK… « Hamle Gazetesi

MUĞLA´DA YEREL SEÇİMİ SÜPÜRMEK…

Bu haber 07 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 776 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da yerel seçime hazır tek parti AK Parti görünüyor.
MHP 4 Kasım Kurultayı’nı bekliyordu. MHP’nin Muğla’da yeni yönetimi var mı yok mu belli değil… Koray Aydın genel başkan seçilseydi varlıklarını göstermeye başlayacakları söyleniyordu… Bahçeli yeniden genel başkan olursa MHP’nin Muğla’daki teşkilatlarının yenilenebileceği ekleniyordu.
MHP hafta sonunda 725 oyla 6. kez Bahçeli dedi…
Bakalım, kongreye giderken MHP’de hâkim olan “fulu durum” ortadan kalkıp, yeni bir milatla parti kongre havasından çıkıp, seçim havasına girebilecek mi…
CHP bildiğiniz gibi. Kulislerde, akşamları meyhane masalarında her bir yerde “umutsuzca” yeni bir belediye başkan adayı çıkarılıyor!
Umutsuzca dedim, çünkü Ankara o konuşulanları, konuşanları dinlemiyor, dinlemeyecek!


xx xx xx
Muğla’da AK Parti yerel seçime öteki partilere göre hazır gibi görünmekle birlikte mevcut teşkilatları ile seçimleri göğüslemesi de çok zor görünüyor…
AK Parti görünen o ki Bodrum’da, Dalaman’da, Milas’ta, Fethiye’de, Marmaris’te, Merkez İlçede sıkıntılı.
Ama AK Parti Muğla’da Ramazan ayında verimli bir çalışma yapıp, 20 bin sandık görevlisini harekete geçirip; adeta partiyi teyakkuza geçirmiş bir il yönetimine de sahip. Bu yönetimle 70 bin üye yazımına da ulaşıldığı söyleniyor. 110 bin üye hedeflendiği dillendiriliyor…
70 bin oy AK Parti’yi Muğla yerelinde de iktidar yapar, ama…
İktidar partisine üye olan herkes şevkle aşkla mı; korku ile mi; menfaat beklentisi ile mi, neyle kaydoldu?
Seçimlerde sandıklara hâkim olmak elbette çok önemli… Bu anlamda AK Parti İl Yönetimi’nin il genelinde 20 bin sandık görevlisini ve dolayısıyla partiyi harekete geçirerek öteki partilerden bir adım öne geçmiş olması önemli.
Ancak AK Parti mevcut teşkilat yapısını yeniden organize edemezse önümüzdeki seçimde sandık görevlilerinin sayacakları oylarla yerel iktidarı kazanamayabilir…


xx xx xx
CHP Muğla’da adaylarını ön seçim ile belirlemiyor. Çünkü partinin genel merkezi delege yapısını sağlıklı bulmuyor. Delege yapısının sağlıklı olmadığını; o delegelerin ve ilçe yönetimlerinin o ilçedeki belediye başkanının sultasında oluştuğunu herkes biliyor!
Ama buna rağmen sandıktan kimin çıkacağının garantisi de yok! Ve sanki CHP’de partinin adının başına (Y) harfi getirilmiş olsa da statüko korunmak isteniyor!
Oysa rahmetli Erdal İnönü SHP Genel Başkanlığında yerel seçim sandıklarını “üyelerle ön seçim yaparak” süpürmüştü…
Her şeye rağmen (Ki Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ilk seçiminde sıfır delege ile önseçimi geçmiştir) sandıktan sürpriz çıkabileceği inancında olmamla birlikte CHP’nin Muğla’daki belediye başkanlarının delegelerle önseçime her zaman hazır olduklarını da biliyorum.
Ya üyelerle?
Kayıtlı üyelerle bir ön seçime mevcut belediye başkanlarının evet demeleri mümkün değil. Ancak CHP, Muğlalıların istediği gibi “kayıtlı üyelerle ön seçim sandığını” partililerin önüne koymazsa şu sorulacaktır:
“Belediye başkanı seçilmekle yetinmeyip, bulundukları ilçelerde, ilde partiyi de yönetmeye başlayan belediye başkanları yoksa parti genel merkezini de mi yönetip, yönlendirmeye başladılar?!”


xx xx xx
Muğla’da AK Parti İl Yönetimi’nin büyük bir performansla kaydettiği 70 bin üyenin oyu ile seçimden zaferle çıkma garantisi yok ise CHP’nin son genel seçimde AK Parti’ye attığı 72 bin oy farkı da CHP’nin yerel iktidarını korumasının garantisi olamaz.
Çünkü bu gün CHP’den değil Yeni CHP’den (YCHP) söz ediliyor!
Tabi lafla yenilenme de olmuyor. Üstelik yenilenme olumlu da olabilir, olumsuz da…
CHP belediye başkanlarını yenileyebiliyor mu? Ön seçim yapılmayacağına göre böyle bir şey yok.
O nedenle Muğla’da ön seçim yapmadan seçime gidecek CHP’nin belediye başkanlarını seçmen yenilerse şaşırmamak lazım!


xx xx xx
Önümüzdeki seçim “Büyük Şehir” değil, “Bütün Şehir” seçimi olacak. Bütün Şehir Belediye Başkanı il genelinde, seçmenin köyler dâhil vereceği oylarla belirlenecek… Belde Belediye Başkanlıkları yok…
İlçe Belediye Başkanları da sadece ilçe merkezindeki seçmenlerin değil, beldelerde ve beldelere bağlı köylerde yaşayan seçmelerin oylarıyla belirlenecek.
Yani CHP’nin son seçimde AK Parti’ye attığı 72 bin oy farkı bu seçim için çok şey ifade etmeyebilir…
Çünkü Bütün Şehir seçimi kâğıtların yeniden karılmasına yol açacak bir durum.
Bir başka deyişle önümüzdeki seçim, CHP’lilerin sandığı gibi “sonu belli” bir seçim değil!
Muğla’da yerel seçim sandıklarını kimin süpürebileceğini adayları görmeden söylemek zor…


xx xx xx
Muğla’da mevcut belediye başkanlarının değil, CHP’nin yerel iktidarının devam etmesi için; Muğlalıların çağdaş hizmet almalarını, yaşamlarının kolaylaştırılmasını isteyenler “üyelerle ön seçim” diyorlar.
Daha önce CHP’nin İlçe Danışma Kurullarından ve İl Danışma Kurulu’ndan bu yönde karar çıktığını ve genel merkeze iletildiğini biliyoruz. Görünen o ki bu karar genel merkezi etkilememiş. Sanıyorum önümüzdeki aylarda yeni danışma kurulları olacak ve muhtemelen benzer kararlar yine çıkacak. Ve muhtemelen bu defa o danışma kurulu kararlarının altına partinin üyelerinin imzaları da eklenecek. Eklenecek de ne olacak?
Yeni CHP parti içi demokrasiye inanıyor ve güveniyorsa Muğla’ya kulak verecektir.
Değilse ve Bodrum örneği daha unutulmamışken kendileri bilir!
07.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.