Muğla’da Üniversite Var Galiba… « Hamle Gazetesi

Muğla’da Üniversite Var Galiba…

Bu haber 14 Şubat 2013 - 0:51 'de eklendi ve 1.498 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşede 3 Şubat’ta yayımlanan “Üniversite var mı yok mu?!!” başlıklı yazıma Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak’tan yanıt geldi.

Üniversite var mı yok mu?!!” başlıklı haberime o zaman şöyle giriş yapmışım:

Yeni yılın ilk günlerinin iç karartıcı haberiydi bu… Muğla gündeminin yoğunluğu ve hızlı değişimi nedeniyle bir türlü dönüp haber üzerinde duramadım. Nedense bu haberle Muğla’da ilgilenen bir başka meslektaşım da olmadı! Haber 09 Ocak 2013 tarihliydi. Haberin başlığı ise şöyle: ‘Muğla Kirli Çıktı

Söz konusu yazımda Muğla’nın hava kirliliği konusunda Muğla Belediyesi’ni eleştirirken, Muğlalıların egzoz gazlarından zehirlenmesi ve içme suyunun kalitesi konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni de sorumlu tutmuştum.

xx        xx        xx

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak yanıtına imza atarken “Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MUÇEMER) Müdürü” sıfatını kullanmış.

Böylece üniversitemizin böylesine önemli bir merkeze sahip olmuş olduğunu sevinerek öğrendik…

Gelen yanıttan sevinerek öğrendiğim bir nokta da üniversitemizin akredite bir laboratuara sahip olduğu olmakla birlikte beni derinden üzüp, şaşırtan ise bu merkezin 2000 yılında Muğla Belediyesi’ne “Muğla İli İçme Suyu Kalitesinin Araştırılması” konulu bir proje sunmuş olması oldu.

Böyle bir proje insanı üzüp, şaşırtır mı?

Yıl 2013 ise ve 13 yıldır bu projeye belediyeden olumlu yanıt gelmemiş ise üzülürsünüz de, şaşırırsınız da!

Evet, Muğla’da galiba bir üniversite var… Ama keşke bir de “Her şey insan için” diyen bir belediyemiz olsaydı…

xx        xx        xx

M.Ü. Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MUÇEMER) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak’ın bilgi notlarından anladığım ( ki o notları sırası geldikçe ele alacağım) kadarıyla uzun zaman önce “Muğla İlinde Yağmur Sularının Kimyasal İçeriğinin İncelenmesi” çalışması da yapılmış.

Yapılan çalışmalar, IV Ulusal Ekoloji ve Çevre Kongresinde ve XV. Ulusal Kimya Kongresinde sunulmuş ayrıca elde edilen veriler değerlendirilerek SCI Dergisi’nde yayınlanmış.

Haberimiz yoktu…

Çalışmanın soncu mu?

Muğla’ya merak etmeyin sürekli değil, zaman zaman asit yağıyor!

Bu konu da ayrı bir yazı konusu…

 xx        xx        xx

Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde bir de “Su Analiz Laboratuarı” kurulmuş. Yoksa merkez kalkıp Muğla sularının kalitesini araştırmaya kalkabilir miydi?

Umarım bu merkez sayesinde Muğla Kanalizasyon Arıtma Tesisi’nden deşarj edilen atık su temiz mi değil mi öğrenebiliriz diyeceğim, ama içme suyu konusunda çalışmaya yanaşmayan bir belediye yönetimi arıtma konusunda araştırmaya olur verir mi?

Üniversite Rektörlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren bu merkez (MUÇEMER) ile ilgili bilgi veren MUÇEMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak, “Su Analiz Laboratuarında çevre sorunları ile ilgili çalışmaları yapmak, disiplinler arası çalışmalara katkıda bulunmak ve çevre duyarlılığı konusunda örnek bir laboratuar olmayı hedeflemekteyiz.” diyor.

MUÇEMER ayrıca “TS EN ISO/IEC 17025/ 2005” Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar Standardı” çerçevesinde Su Laboratuarında akreditasyon kapsamına alınmak için gerekli başvuruyu da yapmış.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak bu konuda bilgi verirken, üniversitemizin aynı zamanda her türlü gıdanın analizini yapabilecek, en son teknoloji ile kurulmuş akredite bir laboratuara da sahip olduğunu belirterek, “Muğla’da, hatta Güney Ege’de bir başka laboratuara gerek yok. Biz her türlü ihtiyacı karşılayabiliriz.” diyor.

Duyduğumuza göre Muğla Ticaret Borsası bu günlerde bir laboratuara sahip olma derdine düşmüş. Bir kere daha düşünmelerinde yarar var!

Savurganlığa ve atıl kalacak bir tesise sahip olmanın alemi var mı bilmem…

 xx        xx        xx

Bu yazıyı şimdilik, MUÇEMER Müdürü Demırak’ın Muğla’da hava kirliliği konusundaki bilgi notu ile nokta koyalım.

Demırak şöyle demiş:
SO2 kaynaklarının fazla olmasına rağmen, yağmur suyunda pH’nın düşmemesi atmosferde yağmur suyunu nötralleştiren faktörlerinden (toprağın kireçli olması ve kireçli tozlar) kaynaklandığı tespit edilmiştir.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzle İstasyonları Web sitesinde (http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx) Muğla ili ile ilgili günlük olarak havadaki partiküler madde ve SO2 miktarları verilmektedir. Hava kalitesi durum tespitine yönelik Üniversitemizin yapabileceği çalışmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar ise sadece Üniversitemizin yapabileceği bir çalışma da değildir. Bu merkezi ve yerel yönetimin işidir. Üniversite sadece rehber görevi yapar, bu göreve de her zaman hazırız.

xx        xx        xx

Görüldüğü gibi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla’ya, havasına, suluna kayıtsız değil…

Muğlalıların sağlıklı yaşamı için bir merkez bile kurulmuş.

Ne ki bu güne kadar bu merkezden ve çalışmalarından haberimiz olmamıştı.

İyi ki “Üniversite var mı yok mu?!!” başlıklı yazımı kaleme almışım.

Bu yazı hemen, şimdi temiz bir hava solumamızı, çeşmeden güvenilir su içmemizi, arıtma tesisinden temiz deşarj yapılmasını sağlayamayabilir, ama böyle bir merkeze sahip olduğumuzu öğrenmek insanı hiç değilse gelecek için rahatlatıyor.

Ne diyor Sayın Demırak?

Hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar ise sadece Üniversitemizin yapabileceği bir çalışma da değildir. Bu merkezi ve yerel yönetimin işidir. Üniversite sadece rehber görevi yapar, bu göreve de her zaman hazırız.

Merkezi ve yerel yönetim yöneticilerine duyurulur…

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.