Muğla’da TOKİ Zulmü

Bu haber 03 Ekim 2017 - 1:33 'de eklendi ve 2.141 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 Esas itibariyle, kültürel ve entelektüel konularla beraber bazı genel siyasi konular dışında pek yazı yazmam ama meşe Muğla olduğunda, genel çizgimin dışına çıktığım olur. Mesela Kötekli’nin sorunlarını, sokakları ve AVM’leri istila eden dubaları yazdım. TOKİ hakkında da birkaç yazım oldu. Bu tür konulara da temas ediyorum; çünkü beraber yaşadığım insanların mutlu olması için çalışıyorum. Mutlu insanlarla beraber olmak insana müthiş bir yaşama sevinci veriyor çünkü…

İlk etap TOKİ başlamadan önce, bu şehrin TOKİ binalarına ihtiyacı olduğu hususunu ilk ben yazdım Hamle’de.

TOKİ yapılaşmasının bu şehirde de olması, başta hepimizi memnun etti ama arkası bir türlü mutlu gelmedi. İlk etapta bir sürü acılar yaşandı; şimdi ikinci etapta yeni acılar yaşanıyor. İkinci etapta fiyatların Türkiye ortalamasının kat kat üstünde olması, taa başta bir yıkım oldu.

İkinci etap çekilişleri yapıldı… Bu defa ödemelerde yaşanan acılar sardı ortalığı.

Zaten Türkiye ortalamasının üzerinde olan fiyatlardan sonra bir de taksit ödemelerinde yükselen şikayetlerden bana ulaşanlar da oluyor.

Bana gönderilen maillerden birini sizlerle paylaşıyorum:

Değerli hocam merhaba.

Hamle gazetesindeki yazılarınızı da ilgiyle takip ediyoruz. Bundan yola çıkarak sizden bir ricamız olacak. Biliyorsunuz TOKİ Menteşe’de 2. etap konutlarını inşa ediyor. Bizler de kura sonucunda bir daire almaya hak kazandık.

Bugünlerde TOKİ’yle sözleşmeleri imzalıyoruz. Ancak bildiğiniz gibi peşinatlar ve taksitler bir hayli yüksek. 26-40-68 civarında yüzde 10-15-20 gibi çeşitli peşinatlarla ödeme seçenekleri sunulmuş. Eğer yüzde 10’luk peşinatı ödersek aylık 2700 civarında; 15’lik peşinatı ödersek 2100 civarında; 20’liği ödersek 1700 civarında bir taksit ödememiz gerekiyor. Buraya kadar Muğla şartları düşünüldüğünde kabul edilebilir şartlar olduğunu varsayalım. Ancak bir de aylık taksitlerin Ekim itibariyle yani henüz anahtar teslimi olmadan başlayacak olması gibi bir şart var ki bu noktada belimiz bükülüyor. Çünkü TOKİ’ye başvuranların bir evi yok, kirada oturuyorlar ve Muğla’da ikamet ediyorlar. Yani bu da bir aile olduğumuz düşünüldüğünde aylık en az 1000 TL civarında bir kira bedeli ödüyor olmak demek. Tek maaşlı bir memur veya emeklilerimiz 1000 lira kira 2000 lira TOKİ ödemesi yaptığında çocukları ne yiyip içecek, faturaları nasıl ödeyecek? Çift maaşlı memurlarımızın kirasının yanında çocukların kreş ücretleri, yol öğle yemeği vs masrafları da var. Onların da ödeme esasında sıkışacakları âşikâr. Örneğin benim ikizlerimin 1600 lira kreş ücreti, 1000 lira kira, eşimin ve benim yol masraflarımız, TOKİ’ye ödeyecek olduğumuz 2200 lira civarındaki aylık taksit ve peşinat için aldığımız borçların geri ödemesi düşünüldüğünde TOKİ’nin bize çıkmış olmasına sevinelim mi üzülelim mi bilemiyoruz.

Birçok insan da şu an bizim yakındığımız bu durumu yaşıyor. Bu inanlarla birleşip çeşitli dilekçeler yazıyor, yetkililere ulaşıyor durumu izah ediyoruz ve ödemelerin anahtar tesliminden sonra yapılmasını talep ediyoruz. Böyle bir örnek yakın bir tarihte Şanlıurfa’da yaşanmış. Talepler üzerine TOKİ ödemeleri anahtar teslimine kadar ertelenmiş. Sizden de ricamız bu konuya gazetedeki köşenizde yer vermeniz ve her zamanki gibi halkın sesi olmanız.

Ey iktidar temsilcileri siyasetçiler!… Bu çığlıklar aleyhinize oluyor, farkında mısınız? Bu zulmü bitirmezseniz, 2019’da bırakın 3. Milletvekilliğini, 2.sini alabilirseniz şükretmeniz lazım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.