Muğla’da Tıp Fakültesi var… « Hamle Gazetesi

Muğla’da Tıp Fakültesi var…

Bu haber 04 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.646 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçenlerde bu köşeden, “Tıp Fakültesi var mı, yok mu?” diye sorduk.
Kendi sorumuza kendimiz yanıt verdik:
Hem var hem yok…
 
xx           xx           xx
Muğla’da Tıp Fakültesi elbette var.
Ama öğrencisi yok!
Öğrencisi olmayan Tıp Fakültesi olsa olsa “Hastane” olur.
Ama hastane de yok!
Zaten bu sene öğrenci alınacağı duyurulduğu halde, öğrenci alınamamasının nedeni de bu…
 
xx           xx           xx
Önceki akşam Akyaka’da iftar yemeğinde Muğla Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ve  Üniversite Senatosu Üyeleri ile birlikte olduk.
Yemekte, Rektör Prof. Dr. Oktik’e,Tıp Fakültesi’nin  var olup olmadığı soruldu. “Elbette var” diyerek, şöyle devam etti:
“Biliyorsunuz, bu öğretim yılında fakülteye öğrenci kabul edeceğimizi duyurmuştuk. Bu konuda her türlü hazırlığımızı yapıp, YÖK’e de başvuruda bulunduk. Ancak oradan gelen yetkililer, yaptıkları inceleme sonunda öğrenci alamayacağımız sonucuna vardılar. Bir talihsizlik yaşandı. Ancak Tıp Fakültesi ile ilgili çizdiğimiz yol haritasında değişiklik yok. Aynı çizgide devam ediyoruz.”
 
xx           xx           xx
Bazı çevrelere göre, henüz YÖK tarafından Dekan ataması yapılmadığı için Tıp Fakültesi kağıt üzerinde var…
Yemekte birlikte oturduğumuz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir, “YÖK tarafından atanmadığım doğru. Ancak atamam için talep de yapılmış değil. Bu durum benim dekanlığımın, fakülte ile ilgili çalışmalarımın önünde bir engel de değil. Zamanı gelince kadrom ile ilgili talep rektörlükçe yapılacaktır. Şu anda bizim önümüzde fakülteye öğrenci alımı var.” diyerek bizleri rahatlattı.
Rektör Prof. Dr. Oktik’in sözleri ile de hem rahatladık, hem şaşırdık.
Rektör Prof. Dr. Oktik, hangi öğrencinin hangi okulda okuyacağı belirlenmiş ve kayıtlar başlamış olsa da halen Muğla Tıp Fakültesi’ne ek kontenjan ile öğrenci kabul edilebileceğini savundu.
 
xx           xx           xx
Bu nasıl olacak?
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 2009-2010 öğretim yılında öğrenci kabul edileceği açıklanırken, öğrencilerin pratik uygulamaları için bir sağlık kuruluşu ile anlaşma yapılmamış olmasının nedeni, üniversitenin Mediko Sosyal bölümünün yeniden düzenlenip, poliklinikler haline getirilmiş olması.
Şu anda kampüs içinde, Tıp Fakültesi’nde hasta kabulleri yapılan poliklinikler YÖK’ten gelenler tarafından yeterli görülmemiş. Sanki o poliklinikler ‘üniversite hastanesi’ olarak hep hizmet verecek!..
Rektör ve Dekan bu yetersizliği Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ve İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’in de iyi niyetleri ve katkıları ile gidermişler.
YÖK’e başvuru yenilenmiş ve bu gün karar anı…
 
xx           xx           xx
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir’in konuşmalarından fakülteye engel çıkaran siyasiler olduğunu hissettim. Bunların kim olduğunu sordum. Dekan Prof. Dr. Demir söylemek istemedi.
Ben de ısrar etmedim, ama umarım bu kişiler bu gün Muğla’nın geleceğini belirleyecek sonucun alınmasını engellemezler. Engellenmezse, fakültenin öğrenci kabulünü ve böylelikle fakültenin gerçekten fakülte oluşunu hep birlikte kutlarız. Emeği geçenleri alkışlarız.
Yok bu gün mutlu sona ulaşılmazsa, ne yapar eder “engel çıkaranları” deşifre eder, Muğla kamuoyuna şikayet etmekten geri durmayız…
 
xx           xx           xx
Peki bu gün YÖK’ten beklenen karar çıkmaz, fakülteye öğrenci kabul edilemezse ne olur?
Gerek Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’in ve gerekse Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir’in sözlerine bakılırsa, Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi bir yıl gecikmeli öğrenci kabul etmiş olur, o kadar…
Ama gecikmenin hesabını, kamu adına sorumlulardan  isteriz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.