Muğla’da tarım arazisi kalmayacak

Bu haber 23 Temmuz 2014 - 1:45 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

 

mugltarimarazisiTürkiye Ziraat Odası Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Muğla’nın yüzde 19’u tarım arazisi yüzde 17’si yapılaşmaya açılmış. Böyle giderse Muğla’da tarım arazisi kalmayacak” dedi.

Cem Durna

Menteşe Ziraat Odası tarafından düzenlenen programda konuşan, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  Muğla’nın hızla tarım arazilerini kaybettiğini söyledi.

Muğla’nın turizm şehri olarak bilindiğini ancak, tarımıyla da ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bir il olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Muğla 4. 1 milyar TL ekonomiye sağladığı hasılayla turizmin önünde tarımın olduğu bir il. Muğla’da üretimine baktığınızda çiftçinin üretmediği hiçbir ürün yok. Tarımsal üretimin her alanında Muğla var. Narenciyelik gibi bazı ürünlerde ise Türkiye’de liderlik yapıyor” dedi.

Mart ayında yaşanan doğal afetten Muğla’nın zarar görmediğini belirten Bayraktar, Mart ayında açan meyvelerin hepsinin yandığını söyledi. Kışın sıkıntı çekmeyen üreticilerin Mart ayında sıkıntı çektiklerini anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Mart 30-31 tarihlerinde müthiş bir don felaketiyle karşı karşıya kaldık. Bunun ardından sel, dolu ile doğal afetten zarar görmeyen çiftçilerimizin zarar görmesine sebebiyet verdi. Dolayısı ile Türkiye’de tarım bir yangın halinde. Biz bununla alakalı bölgelerde önemli çalışmalar yaptık. Ama Muğla bu doğal afetlerden etkilenmedi.”

Toprak kullanan ve toprak koruma kanununun çıktığını söyleyen Bayraktar,  miras hukukunun da değişeceğinin bildirdi. Bu kanunun Türkiye’de 50 sene önce yapılması gerektiğine işaret eden Bayraktar, “Seçmenden korkuldu, mirasçılardan, tepkilerden korkuldu oy kaygısı ile bu ülkede miras hukuku değiştirilemedi. Ama Muğla’ya geldiğimizde işletme büyüklüğünün 34 dekara kadar düştüğünü görüyoruz. İşletmeler parçalanmaya başladı, küçülmeye başladı. Türkiye genelinde baktığınızda işletme büyüklüğünün 55 dekara düştüğünü görüyoruz. 55 dekar 1 parça olsa buna razıyız ama 7 parça” diye konuştu.

Vali ve Belediye Başkanlarına seslenen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “verimli tarım arazilerini imara açmayalım” dedi.  Toprak kanununda kamu yararı maddesini istismar etmek suretiyle verimli arazilerinin sürekli açıldığına işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:

“Muğla’nın yüzde 19’u tarım arazisi yüzde 17’si yapılaşmaya açılmış. Böyle giderse tarım arazisi kalmayacak Muğla’da. Bunları konuşmak zorundayız. Açık fabrikanın üzerine fabrika yapılır mı? Verimli tarım arazisi bırakmadık bu ülkede. Bu Muğla Avrupa da olsa Muğla’nın şehirleşmesi şu tepelerde olur. Burada olmaz. 1. sınıf tarım arazilerinde olmaz. Biz bütün yapılaşmayı Muğla’nın verimli tarım arazilerinin üzerine koymuşuz. Verimli tarım arazisi bırakmamız. Bu vebaldir bu günahtır. Bu topraklara bizim ihtiyacımız var. Gelecek nesillerimizin istikbali ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Özellikle Valilerim ve Belediye başkanlarımın bu konuda hassasiyet göstermesini istiyorum.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.