Muğla’da suya zam kapıda!

Bu haber 03 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.125 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçenlerde bu köşede 18. Dönem Muğla Milletvekili Şükrü Zeybek’in belediyenin çalışmalarından biri ile ilgili bir eleştiri yer aldı.
O yazımda, Zeybek’in bir önceki dönemde Muğla Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu ve kazanamadığını anımsatırken şöyle demiştim;
“Beni asıl üzen, seçimlerde belediye başkanlığına aday olmuş olanların, Belediye Meclisi’ne muhalefetten meclis üyesi seçilmiş olanların kör, sağır ve dilsiz olmaları…
Anımsayacağınız gibi Şükrü Zeybek te 2004 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı adayı olmuştu.
Sonunda bir kişi çıktı!
Demek ki hala umut var.”
 
xx           xx           xx
Anlayacağınız seçimlerden sonra, köşesine çekilmeden, adaylığın sorumluluğu ile demokrasinin de önemli bir gereği olarak belediyenin çalışmalarını izleyip, eleştiri getirin ilk ve tek isim 18. Dönem Muğla Milletvekili ve 2004 yerel seçimleri belediye başkanı adayı Şükrü Zeybek oldu.
İsimlerin çoğalmasını umut ediyorum.
Nitekim bir isim çıktı;
AKP’li Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan.
İşin acı yanı, hadi belediye başkanlığı seçimini kaybedip, köşelerine çekilenler bir yana meclis üyeliğine seçilebilmiş muhaliflerin de sesleri solukları çıkmaz. Öyle ki çoğunun belediye başkanının dümen suyuna girdikleri görülmüştür.
Oysa belediye başkanının partisinden belediye meclis üyesi seçilmiş olanlarında, sadece demokrasinin bir gereği olarak değil seçmene karşı sorumluluklarının da gereği olarak eleştiri, uyarı, yanlış gidişe dur deme hakları vardır…
 
xx           xx           xx
AKP’li Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan önceki gün telefonla arayarak, meclis gündeminde su zammının görüşüleceğini, yapılmak istenen zammı fazla bulduğunu ve bu konuda eleştiri getireceğini söyledi.
Arkadaşlarımız gidip, toplantıyı izlediler.
Oysa katılımcı, çoğulcu demokrasinin ve ‘şeffaflığın’ bir gereği olarak meclis toplantılarının gündemi ile önceden başta basın olmak üzere tüm ilgililere ve hatta halka duyurulması gerekir.
Gönül ister ki belediye meclis toplantıları ve hatta il genel meclisi toplantıları yerel televizyonlarımızdan naklen yayınlanabilsin.Nitekim yerel seçimlerde adaylardan birisi bunu böyle yapacağını vaat etmişti…
Ama, maalesef halen basının meclis toplantılarından haberi olmuyor!
 
xx           xx           xx
Gelelim Meclis Üyesi Hamza Akercan’ın karşı çıktığı su zammına.
Bilindiği gibi Muğla’da içme suyuna en son 2006’da zam yapıldı. 2007-2008 de ise zam yapılmadı. Şimdi zam yapılıyor.
Yapılmasın mı?
Böyle bir şeyi istemeye kimsenin hakkı yok.
Ama yüzde 40 zamma sadece Hamza Akercan’ın değil, hepimizin ‘hayır’ deme hakkı var.
Ama…
Dinleyen, dikkate alan, kulak veren olur mu?
Olur veya olmaz, biz önce bir ‘hayır’ demeyi öğrenelim…
 
xx           xx           xx
Önceki gün yapılan meclis toplantısında yüzde 40 su zammına AKP’li üye Hamza Akercan ile birlikte karşı çıkanlar olmuş. Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün zammı savunmuş. Zamın tartışılması gerektiğini de vurgulamış, Belediye Su Kanalizasyon Müdürlüğünün teklifi Bütçe Komisyonu’na havale edilmiş.
Bütçe Komisyonu zam oranını ya indirecek ya çıkaracak. Ya da teklif komisyondan olduğu gibi geçecek ve meclisin onayına gelecek.
Meclisin onaylaması halinde, KDV ve öteki vergiler hariç 10 ton su kullanımında suyun m3’ü 1.40 TL’den 1.55 TL’ye çıkacak. M3’e 15 kuruş zam çok değil.
Ama Muğla’da 19 ton su kullanımı ile yetinen var mı?!!
Teklif onaylanırsa, 20 m3’e kadar su tüketen abone 1.70 TL öderken, 2.40 TL ödeyecek. 20 m3’ün üzerinde kullanımlarda ise bir m3 suyun bedeli 3.00 TL’ye çıkıyor. Bu da yüzde 40 zam demek.
İnsaf…
 
xx           xx           xx
Yerel seçimler sırasında belediye başkan adaylarından birisi su sayaçlarının ayda bir okunması gerekirken, iki ayda bir okunduğunu ve 10 tona kadar su kullanan bir abonenin iki aylık kullanım nedeniyle “cezalı” duruma geldiğini ve böylece katlamalı bedel ödemek durumunda kaldığını ilerisürerek “Belediye bizi ütüyor” demişti…
Bu iddiada hala orta yerde duruyor…
Hamza Akercanların çoğalması dileğiyle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ayhan kurt 26 Ocak 2015 / 14:17

chp ye oy vermek, üye olmak, kabahatmiş demekki. önümüzde seçimler var, seçimlere zam yaparakmı hazırlanıyor chp. yazık, bu gün fatura geldi 19 metreküp suya tam 49000 tl, çok üzüldüm, su kullanmak ihtiyaçtır. LÜKS DEĞİLDİR,