“Muğla’da Su Sorunları Çözülüyor” « Hamle Gazetesi

“Muğla’da Su Sorunları Çözülüyor”

Bu haber 11 Temmuz 2018 - 2:52 'de eklendi ve 2.303 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Haklarını yememek lazım, Muğla‘da en iyi çalışan birim Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ (Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi) Basın Birimi

Geçen hafta bu birimden 3 haber çıktı. Haklarını yemeyelim, MUSKİ Basın Birimi gibi MUSKİ de çalışıyor. Yani bir yazıma başlık attığım gibi, “Su akıyor, MUSKİ bakıyor” değil…

MUSKİ‘nin çalıştığını gösteren haberler bunlar.

Birinin başlığı “Muğla’da Su Sorunları Çözülüyor” şeklindeydi.

İnşallah…

Başlığı görünce aklıma Bayır-Salihpaşalar İsale Hattı‘nda yaşanan su kaçağının önüne geçiliyor herhalde diye düşündüm. Muğla‘nın “Vatandaş Ahmet’i” Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nu aradım. “Kaçak önlendi mi?” diye sordum. “Daha gelen giden yok ya…” diye yanıt aldım.

Anlaşılan Muğla’nın suyu hala boşa akıyor, MUSKİ bakıyor…

 

xx            xx          xx

Ben bu yazıyı hafta sonunda hazırlamıştım. Bu yazı kenarda dururken Pazar günü akşama doğru bir baktık sular yok. Kimi tarladan, başka işten, kimi de Akyaka‘dan vs denizden, piknikten gelmiş duş almaya, yemek yapmaya su yok…

Kesilecek” diye mesajda yok.

Olabilir, arızadır, ani olmuştur… E bari “ne olduğunu” anlatan, “ne zaman” geleceğini belirten bir duyuru yapın. Artık MUSKİ mesajda atmıyor!…

 

xx            xx          xx

Muğla’da su sorunları çözülüyor” başlıklı habere baktım.

Milas ilçesi Kayadere Mahallesi‘nde yıllardır yaşanan su sıkıntısı Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin açtığı sondaj kuyusu ve yeni yapılan içme suyu hat çalışmaları sayesinde çözülüyormuş.

Ne güzel…

Köyün ihtiyacı 3 lt/sn su imiş. MUSKİ‘nin yaptığı çalışmalarla 12 lt/sn su elde edilmiş.

Artık Muğla su yokluğu çeksede bu köy çekmez.

Tabi her yerde su sorunları kuyularla çözülmüyorsa…

Bu gidişle ya yeraltı sularını da yok edeceğiz veya yerltı suları tuzlanmaya başlayacak…

Milas‘ın Kayadere Muhtarı ise “Ekipler canavar gibi çaalıştı” demiş. “Sadece su değil, mezarlık ve sağlık hizmetleri nedeniyle başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” diye eklemiş.

 

xx            xx          xx

Bizimki de nankörlük işte, biyon teşekkür etmedik hu MUSKİ’ye…

İkinci habere “Bodrum Hattında Arıza Meydana Geldi” başlığı atılmış.

Bodrum‘un durumu ile Muğla’nıın durumu aynı mı bilmiyorum.

Patlak kamyon lastiği gibi… Yama yama nereye kadar… Sonu mu var!

Bodrum‘un sorumlusu belli; Devlet Su İşleri (DSİ)…

AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk artık yok… Şimdi Milaslı ve de Belediyecilikten gelme AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir var. Bakalım O da körü körüne DSİ savunması yapar mı?

Peki Salihpaşalar-Bayır arasındaki isale hattının sorumlusu kim? Menteşe şehir merkezindeki şebeke de delik deşik… Şehir merkezinde Bayır’da olduğu gibi günlerce aylarca su akmıyor, ama patlakta Bayır’dan daha sabıkalı…

İşin acı yanı ne Bodrum isale hattı, ne Menteşe isale hattı ve şebekesi “eski” değil… Oldukça yeni… Her iki işi de “teslim alanlara” sormalı!

 

xx            xx          xx

Bodrum Hatlarında Arıza Meydana Geldi” başlıklı haberde “Bodrum İlçesinin içme suyu ihtiyacını karşılayan DSİ ana isale hattı borularında patlak meydana geldi. Milas İlçesi Kayabaşı Mahallesinden geçen hatta oluşan arıza nedeniyle Bodrum Yarımadasının genelinde su kesintisi yaşandı. DSİ tarafından yapılan tamirat çalışması tamamlanarak Yarımadaya su verildi.” denilirken şu ifadelere yer verilmiş:

Tüm yarımadayı etkileyen Kayabaşı Mahallesindeki patlak tamir edildi ancak Yalıkavak Mahallesinden geçen ana isale hattı da arızalandı. Bu arızaya da MUSKİ ekipleri müdahale etti ve 32 saat aralıksız olarak devam eden tamirat çalışmaları sonunda arıza giderildi. Arıza nedeniyle Yalıkavak ve Gündoğan Mahallelerinde uzun süreli su kesintisi yaşanması beklenirken yapılan yoğun çalışma sonucu bu bölgelerde ki su kesintisi kısa sürdü.

Kışın hadi neyse de turizm mevsiminde olacak iş değil…

Bir yandan çöplük, bir yandan orman yangınları, bir yandan da su kesintileri…

 

xx            xx          xx

Haberde, “2014 Yılından Bu Güne Kadar 783 Kez Patladı” diye ara başlık yapılmış. Aslında haberin başlığı bu olmalıymış. Bodrum İsale Hattı bilindiği gibi, DSİ tarafından yapıldı. Bu gerçeğin altı çizilen haberde şöyle devam edilmiş:

Bodrum İlçesinde 2011 yılında DSİ tarafından yapılan hatlar Muğla’nın Büyükşehir olmasından bu yana 783 kez patlayarak 2.7 milyon metreküp su kaybına neden oldu. Meydana gelen bu arızalar nedeniyle toplamda Bodrum ilçesinde 90 günü aşkın kesintisi yaşandı ve arızaların tamiratı için 5 bin 481 saat harcandı. MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, mevcut hatların 3 bin 145 metrelik kısmı yenilenirken geri kalan 104 kilometrelik kısmın yenilenmesi için DSİ’ye başvuru yapıldığı kaydedildi.

Bunun, kaybedilen suyun, yenilenen boruların, işçiliğin bir bedeli olmalı değil mi? Kim karşılayacak bu bedeli?

İsale Hattında 783 kere patlama yaşanmış… Hat eleğe dönmüş, ortada sorumlu yok!

Bodrum Belediyesi mi olacak, Muğla Büyükşehir Belediyesi mi olacak hangisi ise konuyu neden yargıya taşımıyor?

Bu konuda dönemin AK Parti Milletvekili‘nin “müdafiliğini” gördük, ama dönemin CHP’li Milletvekillerininkamu savunmanlığını” göremedik. Bakalım bu dönemin CHP Milletvekilleri konuyu, sorunu TBMM’ne taşıyabilecekler mi?

Hep birlikte göreceğiz…

 

xx            xx          xx

Üçüncü habere de “Yeni Yağmur Suyu Hatları” başlığı atılmış.

Saflığıma verin.

İlk aklıma gelen; “MUSKİ yeraltında kaybolup giden yağmur sularını bir yerlerde toplayacak galiba” düşüncesi oldu.

Neden olmasın?

Muğla,Türkiye‘nin en çok yağış alan iki ilinden biri… Buna karşılık Muğla, Türkiye‘nin en çok su sorunu yaşayan iki ilinden de biri. Çünkü yağmur suları yer altında kaybolup gidiyor. Dalaman Çayı ve Yuvarlak Çay gibi kaynaklardan yararlanmayı da bilmiyoruz!

Eskiler çözümü “sarnıçlarda” bulmuş.

Demek ki sorun dünün de sorunuymuş. Onlar sorunlarını sarnıçlarla çözmüşler. Bizde sarnıçlarla değil, ama göletlerle, barajlarla çözmek durumundayız. Elbette DSİ‘nin yaptıkları, yapmakta oldukları var. Daha çok yapılmalı. Yağmur suyu tutulmalı…

Çözümü kuyu açmakta bulan MUSKİ bu konuda da kafa yoruyor mu acaba?

 

xx            xx          xx

Yeni Yağmur Suyu Hatları” başlıklı ve “Muğla Büyükşehir Belediyesi Marmaris ve Dalaman İlçesinde su baskınlarının önüne geçmek için yeni yağmur suyu hatları yaptı.” spotlu haberde,

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri Marmaris İlçesi İçmeler Mahallesi Kenan Evren Bulvarı ve Dalaman İlçesi Atakent Mahallesinde yağmur suyu hattı yaptı.” denilerek, şu bilgiler verilmiş:

Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesinde yoğun yağışlardan sonra su birikintilerinin meydana gelmesi nedeniyle bulvar üzerinde önlem almak için yapılan yağmur su hatlarının yapımı 3 haftada tamamlandı. Yine Dalaman ilçesi Atakent Mahallesinde yapılan yağmur suyu hatları ile bölgede yaşanabilecek olası su baskınlarına önlem alındı.

Bakarsınız bir gün yağmur sularını biryerlerde biriktirmeyi, toplamayıda beceririz…

—————————————                                       —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanlar prensipleri için partilerini değiştirir, bazıları partileri için prensiplerini değiştirir. (Winston Churchill)

ÇİVİ

CHP Genel Merkezi üzücü tren kazasını siyaset malzemesi yapmama kararı almış.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 11 Temmuz 2018 / 15:20

Patlak kamyon lastiği gibi… Yama yama nereye kadar… Sonu mu var! Bizimki de nankörlük işte, biyon teşekkür etmedik hu MUSKİ’ye…Gocuman; Yazınızı okudum. Tamamen gerçek. Bizim Ulada da durum ayni. Sadece bir fark var. Bizim Ula’nın İshale hattı 1986 model. Yukarıya aldığım cümleler de çok hoşuma gitti. Sevgi ve saygı.