MUĞLA’DA SOSYOLOJİ KONGRESİ

Bu haber 01 Ekim 2013 - 0:00 'de eklendi ve 989 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz
Üniversiteler, sadece dersliklerinde ve laboratuvarlarında dersler verilen, bilgi aktarılan yerler değildir. Üniversitelerin birinci işlevi, “bilgi üretmek”tir. Üretilen bilgiler, topluma mâl olduğu sürece, üniversiteler işlevlerini yerine getirmiş demektir. Yoksa, kendi açılıp kendi söyleyen bir kurum olmaktan öte gidemez.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kurulalı 21 yıl oldu. Neredeyse çeyrek asırlık bir kurum yani. Yöre-üniversite etkileşiminde bir türlü beklenen verimin sağlanamadığı bir gerçektir. Acı ama gerçek böyledir. Sistemin üniversitelere gönderdiği hazır öğrencilere aktarılan bilgiler dışında, üniversiteler, bilimsel tecessüsle üretilen bilgilerle de işlev görerek, toplumsal dinamiğe etkide bulunurlar. Bizim üniversitemizin yıllardan beri bu konuda zayıf kalması, bir akademisyen olarak beni çok üzmüştür. Kampüslere sıkışıp kalmış üniversite, gerçek üniversite değildir.
Bir kaç önemli toplantı ile bilimsel gücünü zorlayan üniversitemiz, 2-5 Ekim tarihleri arasında, ciddi ve önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Sosyoloji Derneği ile üniversitemizin Sosyoloji Bölümü’nün iş birliği ile gerçekleşecek olan VII. Ulusal Sosyoloji Kongresinde genel tema “Yeni Toplumsal Yapılanmalar: Geçişler, Kesişmeler, Sapmalar” olarak belirlendi.
300’ü aşkın bilim adamının katılacağı kongrede, yaşanan sosyal gelişmeler ve değişmeler ele alınacak. Siyasal Dönüşümler, Küreselleşme, Çevre, Tüketim, Toplumsal Cinsiyet, Dinsel gruplar, Dezavantajlı gruplar, Turizm, Çocuk Çalışmaları, Aile çalışmaları, Kent ve Kentleşme, Mekan/Kentsel Dönüşüm, Göç, Yeni Uluslararası Göçler, Toplumsal Riskler, Sosyal Politika, Eşitsizlikler, Toplumsal Değişme, Demokrasi, Sosyal Haklar, Suç, Hukuk, Toplumsal Düzen, Sürdürülebilirlik, Yoksulluk, Yeni Toplumsal Hareketler, Sivil Toplum, Bilgi/Bilişim/Teknoloji, Kitle İletişim, İnternet ve Sosyal Medya, Gündelik Hayat, Çalışma Hayatı, Sağlık, Örgüt/lenme, Toplumsal Bütünleşme/Ayrışma, Yaşlılık, Sosyoloji Öğrenimi, Ahlak/Etik Sorunları, Yerlilik/Modernlik/Evrensellik, Güç İlişkileri Toplumlararası Bütünleşmeler (AB vb), Ekonomi, Finans, Siyaset, Birey/Toplum gibi başlıklar altında, bilim adamlarının ürettiği bilgiler 4 gün boyunca değişik oturumlarda tartışılacak.
Kongre süresince dikkat çekecek tartışmaların “çözüm süreci” ve “Gezi eylemleri” olacağa benziyor. Henüz etkileri devam eden Gezi eylemlerinin toplumsal dinamiğe etkilerinin sıcağı sıcağına tartışılması ve üretilen görüşlerin siyasete yansıması, sanırım Türkiye tarihinde bir ilk olacak.
Çözüm süreci konusunda ilk ve en cesur bildiriyi yayınlama cesareti gösteren üniversitemizde, bu kongre ile çözüm sürecinin de tartışılması, üniversitelerin gerçek işlevlerini yerine getirmeleri açısından önemlidir.
Televizyonlarda seyredip gazetelerde okuduğunuz insanlar, kongre süresince, şehrimizde olacaklar. Ürettikleri bilgilerle toplumsal gelişmelere katkıda bulunan insanları şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamak bizler için büyük bir onurdur.
2-5 Ekim tarihleri arasında, saatlerinizi kongreye göre ayarlarsanız, değişen dünyayı algılamanın ipuçlarına ulaşarak kazançlı çıkarsınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.