Muğla’da SİT Alanları Bilmecesi…

Bu haber 03 Mart 2017 - 23:43 'de eklendi ve 1.060 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) 15.02.2017 tarihli yazılı basın açıklaması ne zamandır elimin altında duruyordu, unutmuşum. Bir okurumuzun “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Doğal SİT Alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmasından Muğla çıktı mı çıkmadı mı?” sorusu ile anımsadım.

Okurumuza 16.02.2017 tarihinde yayımlanan “Milletvekili Öztürk’ü Alkışlıyorum…” başlıklı yazımı anımsattım.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Bodrum’da yaptığı açıklamada “Muğla SİT düzenlemesinden çıktı” demişti. Muğla’nın SİT alanlarının yapılandırılması ile ilgili çalışmaların dışında kalacağını ifade etmişti…

Okurumuz tatmin olmamış. “Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklaması var mı?” diye sordu.

Yanıt veremedim…

 

xx           xx           xx

Eski defterleri karıştırdım.

Geçen ayın ortalarında Marmaris’te Marmaris Basını ile bir araya gelen Vali Amir Çiçek’in “SİT Alanları imara açılmıyor. Yapılan çalışmalar bilimsel amaçlıdır.” açıklamasını gördüm. Vali Çiçek gazetecilerin kıyıların imara açılıp açılmayacağı konusunda sorularını yanıtlarken şu ifadelerde bulunmuş:

Bu kıyılarımız bizim gözümüzün nuru. Buraları kimse bozmaz. Çünkü bu değerler tekrar geri gelmez. Kaçak yapılarla mücadele edeceğiz. İmar kirliliğine izin vermeyeceğiz. Son zamanlarda kıyılar inşaata açılacak şeklinde haberler var. Öyle bir şey yok. İki yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüzün başlattığı bilimsel alanda kıyıların bir fotoğrafını çekiyor. Amacımız kıyıların durumunu görmek. Bu kıyıları bozalım anlamında değil. Burada bilim adamları toplantı ve bir araştırma yapıyor. Bu bakanlığımızın elinde olması gereken bir bilgidir. Hemen bozulacak gibi bir açıklama yapmak doğru değildir

 

xx           xx           xx

Muğla Çevre Platformu’nun 15.02.2017 tarihli yazılı basın açıklamasında da Vali Amir Çiçek’in “Marmaris açıklamasına” değinilerek, “Sayın Vali’nin ‘Sahillerin imara açılmasının söz konusu olmadığı, var olan durumun bilimsel güncellemesi’ olduğu şeklindeki açıklaması, olumlu bir ifade olmasına karşın gerçek durumla bağdaşmamaktadır.” denilmiş.

Nedense MUÇEP’in 15 Şubat tarihli açıklaması, kaç gün geçti basında yer bulmadı. Gerçi ben de şimdi ele alıyorum ya neyse…

Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek’in dün medyaya yansıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne görüş almak üzere gönderdiği, doğal sit alanlarının yeniden değerlendirilmesini öngören çalışması için yaptığı açıklamalar ile ilgili görüşümüzü paylaşma gereği duyuyoruz.” diye başlayan MUÇEP açıklamasında şu ifade dikkat çekici:

Sayın Vali’nin açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilimiz bütününde doğal sit alanlarının dört mevsimi kapsayan ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin’ geri çekildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da henüz bu doğrultuda bir açıklama yapılmamıştır.

 

xx           xx           xx

MUÇEP üyeleri ya da sözcüleri haksız sayılmaz.

Gerek Milletvekili Nihat Öztürk’ün, gerekse Vali Amir Çiçek’in konuyla ilgili açıklamalarında “kaynak” yok. Açıklamaların hangi kaynağa dayandırıldığı anlaşılmıyor, bilinmiyor!

MUÇEP’in yazılı basın açıklaması da bu anlamda şu sözlerle noktalanıyor:

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) olarak, doğal sit alanlarının koruma derecelerinin düşürülmesini öngören plan değişikliğinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plandan vazgeçildiğine dair bir açıklama yapılıncaya kadar, konunun takipçisi olacağımızı, bu konuda başlattığımız imza kampanyamızı sürdüreceğimizi bildiririz.

Aslında bu nokta benim de dikkatimi çekmişti.

Milletvekili Öztürk’ü Alkışlıyorum…” başlıklı yazımda, Doğal SİT Alanlarının derecelerinin düşürülmesi ile ilgili çalışmadan Muğla’nın çıkarıldığına dair Bakanlığın da “gerekçesi” ile bir açıklama yapması gerektiğinin altını çizmiştim…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk’ü Alkışlıyorum…” başlıklı yazımın üzerinden neredeyse bir ay geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hala bir açıklaması yok.

Muğla gerçekten doğal sit alanlarının koruma derecelerinin düşürülmesini öngören çalışmadan çıkarıldı mı çıkarılmadı mı?

Belirsizlik sürüyor…

MUÇEP tarafından bir ay kadar önce yapılan açıklamada şöyle bir ifade de yer almış:

Sayın Valimizin konuyu, bu projenin ‘2 yıl önce yapılmış bir kıyılarımızın fotoğrafını çekme çalışması’ olarak özetlemesini de anlayabilmemiz mümkün değildir. Bu projenin 2016’nın son günlerinde tamamlandığını, yönetmelik uyarınca Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne görüş almak üzere yolladığını, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletildiğini bilmekteyiz. Proje basında yer almış ve ÇŞB tarafından yalanlanmamıştır. Ayvalık’ta da benzer bir süreç devam etmektedir.

MUÇEP tam bir kararlılık lortaya koyuyor ve işin peşini bırakacak gibi de görünmüyor…

 

xx           xx           xx

MUÇEP’in yukarıdaki ifadesinde yer alan “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletildiğini bilmekteyiz.” söz çok önemli…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletildiğini biz bilmemekteyiz.

Muğla’nın bildiğini de sanmıyorum.

Muğla’nın bilmediğini MUÇEP nereden biliyor diye de sormayacağım!

Konu çok önemli ve can alıcı… Öyle herhangi bir yerin imar planı tadilatı değil. Söz konusu olan Doğal SİT Alanlarının ve başta Gökova Körfezi olmak üzere önemli ölçüde Muğla kıyılarının imara açılıp açılmayacağı…

Ama Muğlalıların haberi yok!

 

xx           xx           xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın içinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden bir tek akademisyene yer verilmemiş olan 14 uzman tarafından yürütülen, Muğla’da Doğal SİT Alanlarının koruma derecelerinin yeniden değerlendirilmesi çalışmasının “gümrükten mal kaçırır” gibi gerçekleştirilmiş olmasını anlamaya çalışıyorum.

Ama anlayamıyorum…

Bakanlık çalışmayı kimselere duyurmadan tamamlıyor, çalışma ile ilgili raporu “Ne dersiniz?” diye Muğla’dan sadece Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne gönderiyor, görüş istiyor.

Büyükşehir Belediyesi de Büyükşehir Meclisi’nde bir çalışma yapıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yanıt veriyor. Ama ne Muğla Basınının ne de Muğla kamuoyunun bu yanıttan haberi olmuyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni anlamaya çalışıyorum.

Ama anlayamıyorum…

 

xx           xx           xx

Neredeyse son anda da olsa iyi ki Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ortaya çıktı da Muğla’nın sahipsiz olmadığını Ankara’ya hissettirdi…

Oysa Muğla’da yaptığı çalışmayı Bakanlık madem gizli tutuyor, bu çalışmadan ilk haberdar olan ve ne olup bittiğini bilen Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’yı bilgilendirmekle kalmayıp, ayağa kaldırması gerekirdi!

Muğla Milletvekili Nihat ÖztürkMuğla SİT düzenlemesinden çıktı” diyor. Muğla Valisi Amir ÇiçekSİT Alanları imara açılmıyor” diyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ne diyor?

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.