Muğla’da silaj kalitesini yükseltme çalışmaları

Bu haber 22 Haziran 2015 - 19:35 'de eklendi ve 823 kez görüntülendi.

mugladasilaj98746513148Muğla’da hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvansal üretimin artırılması amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında yem bitkisi üretimi için il ve ilçe müdürlükleri tarafından ekim alanlarını artıracak desteklemeler yapılacağı kaydedildi.

Mert Can Kaymak

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvansal üretimin artırılması amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Muğla’da “Dane Sorgum”, “Tirinova” ,“Caramba“, “Caramba Mix”, “Yem Bezelyesi”, “lenox”, “Silajlık Mısır”, “Sorgum Sudan Otu Melezi”, “Yonca”, “Hayvan Pancarı”, “Hayvan Şalgamı”, “Hayvan Yem Şalgamı” “Fiğ”, “Arpa Çeşitleri”, “Triticale”, “Yulaf Çeşitleri”, “2.ürün Silajlık Mısır” gibi yem bitkileri ekiliş ve üretimlerinde çok önemli artışlar olduğunu kaydeden Ekici, “Mısırda silajın kalitesini etkileyen başlıca unsurlardan biri de çeşittir. Yüksek verimli ve silaj kalitesi yüksek çeşitlerin çiftçilerimize tanıtılması ve bunlardan kaliteli silaj yapımının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2014 yılında 450 adet silajlık mısır tohumu ve 20 adet 50 tonluk topraksız silaj örtüsü ve 20 adet 50 tona yetecek hazır silaj katkısı alınarak tüm ilçelerimize dağıtılmıştır. 2015 yılında ise 100 tonluk topraksız silaj örtüsü ve katkı maddeleri ile 650 dekarlık alanı ekebilecek hibrit mısır tohumluklarının dağıtımı il genelinde yapıldı. Kullandığımız silajlık mısır tohumlarından hasat olgunluğuna gelenlerden yüksek verimler alındı” dedi.

Hatalara dikkat

Silaj yapımındaki hataların, silaj üzerine örtülen naylon örtüde delikler meydana gelmesi, çöp poşetlerine silaj yapılması, silajın iyi sıkıştırılamaması gibi nedenlerle silajlarda bozulmalar meydana geldiğini belirten Ekici, “Küf ve mantarlar oluşmakta ve mikotoksin denilen zararlı maddeler ortaya çıkmaktadır. Mikotoksinlerin oluşturabileceği sorunları sayarsak; iştahsızlık, süt miktarında azalma, gelişme geriliği, yemden yararlanmada azalma, zayıflama, ishal, kanlı ishal, döl tutma güçlükleri, anormal kızgınlık döngüleri, tüylerde kabalaşma, kabarma ve bozulma, durgunluk, rektum prolapsusu, kızgınlık, bağışıklık sistemi bozuklukları. En sonuncusu ise birçok başka probleme zemin hazırlayabilecek önemli bir problemdir. Mikotoksinler sıcak ve nemli ortamlarda artarlar. İşkembedeki yararlı, sindirimi sağlayan mikroorganizmalara da zarar verirler.  Gebe hayvanlar, gençler ve büyümekte olanlar erginlere oranla daha çok etkilenirler.  En büyük ve en öncelikli zarar ise karaciğerde görülür.  Vücudun arınma, bağışıklık ve hormonal mekanizmaları karaciğer bozulmasıyla birlikte kötü yönde etkilenmiş olurlar. Küf üremesine bağlı olarak mikotoksinlerin artışı;  silaj veya diğer yem hammaddelerinin hasadından önce, hasadı esnasında, depolanma, nakliye, karıştırılma ve hayvanlara verilmesi esnasında gerçekleşebilir” diye konuştu.

Mikotoksinlerden korunma

Silaj yaparken silaj çukurlarını hızla doldurulması, uygun kapatılması, oksijensiz ortamın en kısa sürede sağlanması, silajın açıldıktan sonraki muamelesine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Nazif Ekici açıklamasına şöyle devam etti:

“Silaj dikine, düz şekilde kesilmeli ve üstü tekrar örtülmelidir. Küflerin görünmesi halinde, zaten göz göre göre, hayvanlara verilmesi istenmez. Fakat görülmeyen üremeler, gözden kaçan durumlar her zaman söz konusudur. Dünya’da çarelerin başında toksin bağlayıcıların kullanılması gelmektedir. Toksinleri emen, kendine bağlayan ve vücuttan sığırlara zarar vermeden atılmalarını sağlar. Bu katkıların yemlere konulması mikotoksinlerin olduğu gibi diğer zararlı maddelerin de verebilecekleri hasarlardan korunmayı sağlar. Hayvanlara zarar veren küf toksinleri özellikle sütle insanlara geçebilir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.