Muğla’da şiddetli fırtına « Hamle Gazetesi

Muğla’da şiddetli fırtına

Bu haber 25 Ocak 2019 - 1:19 'de eklendi ve 1.474 kez görüntülendi.

Muğla il genelinde geçtiğimiz akşam saatlerinde başlayan ve zaman zaman etkisini 100 kilometre çıkaran şiddetli rüzgar ve yağış vatandaşları zor durumda bıraktı. Gün boyunca devam eden şiddetli yağış ve fırtına sahil bölgelerinde etkili oldu. Şiddetli yağışlar nedeni ile Milas’ta bazı ev ve işyerlerini su basarken Bodrum’da deniz kenarındaki işletmeler şiddetli rüzgar nedeni ile kum torbaları ile dükkanlarına barikat kurdular.

Haber Merkezi

Muğla il genelinde geçtiğimiz akşam saatlerinde başlayan ve zaman zaman etkisini 100 kilometre çıkaran şiddetli rüzgar ve yağış vatandaşları zor durumda bıraktı. Gün boyunca devam eden şiddetli yağış ve fırtına sahil bölgelerinde etkili oldu. Şiddetli yağışlar nedeni ile Milas’ta bazı ev ve işyerlerini su basarken Bodrum’da deniz kenarındaki işletmeler şiddetli rüzgar nedeni ile kum torbaları ile dükkanlarına barikat kurdular.

Bodrum

Geçtiğimiz akşam saatlerinde güneybatı yönünden gelen lodosun hızı zaman zaman 80 kilometreye kadar ulaştı. Kıyı kesimlerini vuran lodos nedeniyle Ortakent, Bitez, Gümbet ve Kumbahçe sahilinde dev dalgalar oluştu. Denizde etkisini daha çok gösteren şiddetli lodos yüzünden deniz kenarındaki işletmeler kum torbaları ile dükkanlarına barikat kurdu. Deniz suyunun işletmelere girmesini önleyen esnaf zor anlar yaşadı. Lodosla gelen dev dalgalar, sahilde bulunan bazı restoran, bar ve bazı otellerin alt katlarında hasara yol açtı. Sahildeki restoran ve kafelerin masa ve sandalyeleri denize sürüklendi. Bodrum koylarındaki küçük balıkçı teknelerinden bazıları battı, bazıları kıyıya sürüklendi. Bodrum-İstanköy (Kos) ve Bodrum-Datça feribot seferleri yapılamadı. Bodrum Belediyesi ve Liman Başkanlığı, balıkçıların ve yat sahiplerinin liman dışına çıkmamaları için sık sık uyarılarda bulundu. Lodosla başlayan sağanak yağış da cadde ve sokakları sular altında bıraktı. İtfaiye, jandarma, polis ve zabıta ekipleri alarma geçti. Meteoroloji yetkilileri şiddetli lodos ve sağanak yağışın bu gece yarısına kadar etkili olacağını belirtti. Öte yandan, bir yelkenli tekne ise fırtınaya denizde yakalandı. Limana girmek için uzun uğraşlar veren teknenin dalgalarla mücadelesi dikkatlerden kaçmadı. 

Marmaris

Şiddetli rüzgarın hızını saatte 90 kilometre kadar ulaştığı Marmaris’te vatandaşlar sokakta yürümekte güçlük çektiler. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre son geçtiğimiz geceden beri ilçede rüzgarın hızı kent merkezinde saatte 61 kilometreye kadar ulaşırken, İnceburun mevkiinde 90 kilometreye ulaştı. İlçeye metrekareye ise 9.2 kilogram yağış düştüğü açıklandı. Sokakta yürüyen bazı vatandaşlar şiddetli rüzgar nedeniyle yürümekte zorlandığı gözlendi.İlçe genelinde şuana kadar herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmedi. Fırtınanın akşam saatlerinde etkisini yitirmesi bekleniyor.

Milas

Milas’ta etkili görülen sağanak yağışlar nedeniyle, ev ve i şyerlerini su bastı. Milas-Bodrum Karayolu üzerinde bulunan Baharlı Sanayi Sitesi, aşırı yağışlar ve kanalizasyon eksikliği nedeniyle sular altında kaldı.
Sağanak yağış, Milas-Bodrum Karayolu üzerinde bulunan Baharlı Küçük Sanayi Sitesi’nde su taşkınlarına neden oldu. Kanalizasyon arıtma sistemi arızası ve altyapı eksikliği bulunan Baharlı Sanayi Sitesi’nde, aşırı yağışlar nedeniyle bazı işyerleri sular altında kaldı. Dükkanları sel altında kalan esnaflar, kendi imkanlarıyla suları tahliye etti. Bir video çekerek duruma tepki gösteren vatandaşlar, “15 dakika yağmur yağdı ve esnaf perişan. Her yeri su bastı. Altyapı olmaması sebebiyle esnaf çok mağdur.” ifadelerini kullandı.
Milas-Bodrum Karayolu üzerinde bulunan bir evi de su bastı. Evin girişi yaşanan taşkın nedeniyle kapandı. Tüm odalarına su basan evde, eşyalar kullanılamaz hale geldi. Ev sakinleri, kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye çalıştı. Vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. 

Milas’ın Damlıboğaz Mahallesi’nde, aşırı yağış ve hava muhalefeti nedeniyle hortum felaketi yaşandı. Yaşanan olayda, can kaybının olmaması yüreklere su serpti. AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, yaşanan hortum felaketinin ardından olay mahalline giderek, incelemelerde bulundu. Hortum nedeniyle çok miktarda zeytin ağacının hasar aldığı ve bazı evlerin çatısının uçtuğu gözlemlendi. AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, yaşanan afetin ardından konuyla ilgili Damlıboğaz Muhtarı Mehmet Dörtyollu’dan bilgi aldı. Damlıboğaz’da yaşayan Mehmet Çağırgan ve Veli Çulha isimli vatandaşların, evlerinin çatısının uçtuğu ve maddi hasara uğradığı öğrenildi. Afetzedelere geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak; yaşanan felaketle ilgili Muğla Valisi Esengül Civelek’e ve Milas Kaymakamı Eren Arslan’ı bilgilendirdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.