Muğla’da Şehir Hastanesi…

Bu haber 10 Ocak 2017 - 0:00 'de eklendi ve 3.323 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan ev sahipliğinde Üniversite’nin Vip Salonu’nda yapılan toplantı benim için oldukça şaşırtıcı oldu.

Doğru bildiğimiz yanlışlar varmış. Ciddi bir bilgi kirlenmesi yaşıyormuşuz.

Çok önemli olmayabilir, ama Karadağ’da devam eden yeni Araştırma Hastanesi’nin ihale problemleri yaşayan ek binasını “D Blok” diye yazıyorduk, “C Blok” imiş. Ödeneği çıktı demiştik, galiba çıkmamış.

Çünkü galiba daha ihalesi de yapılmamış!

O toplantıdan sizlerle paylaşabileceğim çok şey var. Daha çok umut verici ve müjde niteliğinde olanları paylaşmak isterim…

Her şeye rağmen ve “Devlet Hastanesi” gibi planlanmış olmasına rağmen Tıp Fakültesi hastanesi ile birlikte tamam gibi… Sırada Diş Hekimliği Fakültesi var…

Nasıl “Afiliasyon” ile bir “Araştırma Hastanemiz” oldu ise yine “Afiliasyon” ile Diş Hekimliği Fakültemiz de olabilir…

Yeter ki bunun arkasında “Muğlalıların talebi”, önünde de “Siyasi İrade” yani iktidar milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer olsun…

Bu konuyu yarınki yazımda açarız.

xx           xx           xx

TC Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin yeni ve standartlara uygun binasının hizmete 2015 yıllında açılacağı duyurulmuştu.

Nisan 2015’i herkes umutla beklemişti.

Sonra 2016’ya geldik. 2016’da kaç kere açılış tarihi verildi ben de unuttum.

Geldik 2017’ye… Henüz bir tarih açıklanmadı.

Rektör Harmandar vip salonda yapılan toplantıda Sağlık Yerleşkesini kara yoluna ve Üniversite Yerleşkesi’ne bağlayacak olan “kavşağın” yapımına bugünlerde başlanacağını ve 6 ayda tamamlanacağını açıkladı. Toplantıda ben de “Demek ki yeni hastane binası Haziran’da açılıyor” dedim. Onay gelmedi. İtiraz da gelmedi…

Demek ki yeni hastanemizin açılışı Haziran’da…

xx           xx           xx

Önce doğru bildiğimiz yanlışları düzeltelim.

Yeni hastane binasının ihalesinin yapılabilmesi için 475 yataklı olduğu açıklanmış.

Oysa bugün artık açılışı gerçekten yapılmak üzere olan yeni hastane binasının gerçek yatak kapasitesi 178’i iki kişilik, 160’ı tek kişilik odalar olmak üzere toplam 516 yatakmış…

Ayrıca binanın yapımı aşamasında Yoğun Bakım yatağı 100 olmuş.

Hemodiyaliz yatakları da mevcuda katıldığında yatak sayısı 600’ün üzerine çıkıyor.

Anlayacağınız yeni hastane binasında 600 yatağımız var.

Ancak Hayati Nizamoğlu’nun da sürekli altını çizdiği gibi Muğlalınıntek kişilik” odada sağlık hizmeti alma lüksü, konforu çok kısa sürede sona erecektir. Şu anda hizmet vermekte olan binanın standartlarına dönülmüş olunacaktır!

Muğlalı Karadağ’da inşaatının sonuna gelinen yeni hastaneyi bunca sene bunun için beklemiş olamaz…

xx           xx           xx

Bir de kafama takılan bir soru var:

  1. Basamak Sağlık Hizmeti veriyor olsa da odaları tek kişilik olmayan bir hastanede “Sağlık Turizmi”ni nasıl yapacaksınız?

Soruma tamamı olmasa da “Odalar tek kişilikmiş ya…” diye karşı çıkan olabilir.

Doğrudur, ama kaç yıl korunabilir?

Tam donanımlı, eksiği bulunmayan, başta organ nakli olmak üzere açık kalp ameliyatı ve her türlü ameliyatın yapılabildiği bu yeni hastaneye ilçelerden gelen hasta sayısında ciddi bir artış olacaktır. Bu artış yanında nüfus artışı ile yeni hastane kısa zamanda iki kişilik odalara sahip bir hastane haline gelecektir.

Hatta yatak sıkıntısı yaşanmaya başlanacaktır…

Toplantıda “Sağlık Turizmini nasıl yapacaksınız?” sorusunu neden sormadım bilmiyorum.

Belki de Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun  “2-3 yılda bin 500 yatağımız olacak.” sözüne takıldım.

Dr. Himoğlu yaptığı bilgilendirmede “Mevcutta 413 yatak var. 2-3 yılda bin 500 yatağımız olacak. Türkiye % 20 yatağa sahipken Muğla % 23 yatağa sahip.” demişti.

xx           xx           xx

Yine Dr. Himoğlu’na göre Sağlık Bakanlığı Muğla il merkezinde yeni bir hastaneye sıcak bakmıyor. O zaman o “bin 500 yatak” 2-3 yılda nasıl sağlanacak?

Kimse kalkıp “Yeni hastanede yatak sayısı arttırılır” demesin!

İşte bu geri dönüşün; sağlık hizmetleri alımında mevcut hastane standartlarına, koşullarına dönüşün resmidir.

Yine Dr. Himoğlu’na göre durum umutsuz görünmüyor.

Dr. Himoğluİkinci Basamak yeniden talep edilebilir.” diyor. Kendisi bir Sağlık Eğitmeni de olan Muğla Gazetesi İmtiyaz Sahibi Zübeyde Fellahoğlu da aynı görüşte. Yeni hastanede Üçüncü Basamak Sağlık Hizmeti verilmeye devam edileceğine göre, yeni bir hastanemiz daha olacaksa bu da İkinci Basamak olmalıdır, görüşünde.

Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin de Birinci Basamak Sağlık Hizmeti’nin güçlendirilmesinden ve mevcut hastanenin taşınmasının ardından geride kalan alanda İkinci Basamak Sağlık Hizmeti verilmesinden yana…

Benim fikrimi sorarsanız; ben zaten 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren Araştırma Hastanesi gündeme geldiğinde “Hele bir bu hastaneye sahip olalım, Tıp Fakültesi’ne öğrenci alabilelim, sonra 2. Basamak Devlet Hastanesi’ni geri isteriz” demiştim…

xx           xx           xx

Meğer yine Genel Sekreter Dr. Himoğlu’na göre Muğla il merkezinde Sağlık Bakanlığı’nın 2. Basamak Sağlık Hizmetine sıcak bakmamakla birlikte “olursa 200 yataklı olur” eğilimi de varmış.

Dr. Himoğlu bu konuda şöyle anlattı:

Mevcut hastanemiz ile ilgili depreme dayanıksız raporu var. Yıkılacak. Acilin yanında yoğun bakım hizmeti veren binada aynı nedenle yıkılacak. Hemen onun yanında Poliklinik olarak yapılan bina ise kalacak. Hastane taşındıktan sonra orada yapılış amacına uygun hizmet devam edecek. Bakanlıkta 2. Basamak niteliğinde Gün Hastanesi düşüncesi de var. Mevcut hastane yıkılınca yerine 200 yataklı bir hastane yapılabilir.

Aslında bu beni ve Muğlalıları da sevindirir, ama…

Karadağ’daki yeni hastanede 600 yatak olacağını kabul edersek, 200 yatakta merkezde; toplam 800 yatak yapar.

Ama bu yetmez. Bırakın “Sağlık Turizmi” yapmayı, yeni hastane ile sahip olacağımız konforun sürekliliğine bile yetmez…

Ancak Bakanlık, Muğla’nın yıkılacak hastane binasının yerine hiç değilse 400 yataklı bir hastane talebine “hayır” demeyebilir. Siyasi irade ortaya konursa Ankara ikna edilebilir. Tabi bunun için şehir topyekun talep etmeli ve siyasi iradenin ardında durmalı…

xx           xx           xx

Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin Muğla’nın “Sağlık Turizmi” hedefinin doğru olduğunu belirtirken “Sağlık Turizmi için gayet uygunuz. Sağlık Turizmi için Bakanlık 8 Pilot İl belirledi. O 8 ilden biride Muğla. Uygulamaya geçildiğinde Muğla, Ankara’dan çok şey alacaktır.” dedi.

Bu güzel haberdi…

Peki bu duruma tersten baksak; Muğla’yı şimdiden Bakanlık Uygulamasına hazırlasak…

Tabi bir de “Ortak akıl” var. O gün toplantıda ortak akıl merkezde yeni yapılacak hastanenin 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane olmasından yana görünüyordu. Her ilçede 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren hastanemiz vardı ve Bodrum ile Marmaris Hastaneleri de yenileniyordu. O zaman merkezde 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane daha olmalıydı ve toplamda standartlara uygun en az bin 200 yatağa ulaşılmalıydı…

Bence bu ikinci hastane, ikinci Araştırma Hastanesi değil, Araştırma Hastanesi’nin yanında bir Şehir Hastanesi olabilir… Neden olmasın?

Yarın devam ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.