Muğla’da Sarıgül bilmecesi!

Bu haber 24 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 812 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesinin ardından TDH Muğla Merkez İlçe Başkanı Hasan Balı ve arkadaşlarının “Sarıgül hareketinden” istifa edip, CHP’de yerlerini alacaklarını açıklamasının ardından kıyametler kopmuştu.
İlk itiraz TDH Muğla İl Yönetiminden gelmişti. Yapılan açıklamada, Hasan Balı’nın daha önce TDH’den ihraç edildiği açıklanmıştı.
O zaman TDH Muğla’da yaşanan “depremin” yaygın basına yansıması üzerine benzer açıklama TDH Genel Sekteri Hasan Aydın’dan gelmişti.
O günlerde Hasan Balı ise, “Atılmam doğru değil. Zaten TDH bir parti de değil. Ben şu anda hareketin ‘erken seçim olasılığına’ karşı satın aldığı Halkın Yükselişi Partisi’nin Muğla İlçe Başkanıyım. TDH İl Başkanı olarak açıklama yapan Ertuğrul Özcan da bu partinin Bodrum İlçe Başkanı” şeklinde açıklama yaparak tartışmaya nokta koymuştu.
 
xx      xx      xx
Doğrusu Kemal Kılıçtaroğlu’nun Genel Başkanlığı’nı yaptığı CHP bir anda solda çekim merkezi haline geldi…
Bu çekim merkezi ve Kılıçdaroğlu’nun yarattığı sinerji karşısında TDH’nin ayakta kalmasının zor olduğu söylenmeye başladı. Hatta TDH Lideri Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye geçeceği ileri sürüldü.
Ama özellikle Muğla’dan yaygın basına yansıyan “Muğla TDH’de deprem” haberlerinin ardından en son “net ve kararlı” açıklama Mustafa Sarıgül’den geldi. Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Lideri Mustafa Sarıgül, 26 Haziran 2010’da Türkiye Değişim Partisi’ni resmen kuracaklarını açıkladı.
Ardından bir açıklama daha geldi:
Şişli Belediye Başkanlığı görevini bırakmak istemeyen Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Lideri Mustafa Sarıgül’e, 26 Haziran’da kurulacak parti öncesinde ara formül bulundu. Buna göre; Sarıgül, belediye başkanlığı görevinden istifa etmeyecek, 6 ay izin alacak.
Yeni bir anlamda şu anda TDH hareketinin istetmesi olan Halkın Yükselişi Partisi (Kurucusu Yaşar Nuri Öztürk) Muğla Merkez İlçe Başkanı Hasan Balı’nın açıklamaları doğruydu.
 
xx      xx      xx
Geldik bu güne…
TDH artık partileşmeye hazırdı. Bir partinin seçime girebilmesi için 41 ilde teşkilatlanması gerekiyor. O nedenle Türkiye Değişim Hareketi 41 ilde örgütlenmişti ve hareketin lideri Sarıgül’ün açıkladığı gibi 26 Haziran’da Ankara’da partileşecekti.
Seçime girebilmenin ikinci koşulu ise partinin seçimden 6 ay önce büyük kongresini tamamlamış olması gerekiyordu. Bunun için de Yaşar Nuri Öztürk’ün partisi Halkın Yükselişi Partisi’nde örgütlenilmişti. Herhangi bir olumsuzlukta bu partinin adı değiştirilecekti.
Ama…
TDH’lilerin umutla, heyecanla bekledikleri 26 Haziran’a 4 gün kala Mustafa Sarıgül, kendisine inanları şoke eden açıklamayı yaptı:
“Yurdumuzda değişim zorunludur. Türkiye değişim Hareketi olarak bu inançla tarihi bir görevi üstlenmiştir. Şimdi daha da önemli tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bugün bütün Türkiye’nin fedakârlık yapma günüdür. Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’nin yurdumuzda bir umut estirdiğini görüyoruz. Yurttaşlarımız CHP’deki değişime bir fırsat tanımak istiyor. Bu koşullarda halkımızın vicdanına, yurttaşlarımızın sesine kulak veriyoruz. Ve Türkiye Değişim Hareketi her zaman düşünceleriyle yurttaşlarımıza hizmet edecektir. Ben ve arkadaşlarım çok zor bir karar aldığımızın bilincindeyiz. Parti kurmayacağız.”
 
xx      xx      xx
Ne değişti? Sarıgül bu “fedakârlığı” yapmak için neden bu kadar bekledi? TDH’nin tutmadığını, tutmayacağını mı gördü?..
Bu aşamada yanıtı aranan çok soru var. Sarıgül’e inanıp, 41 ilde örgütlenen ve örgütlenmemiş illerde bel bağlayan insanlar hep birlikte CHP’ye geçer mi?
Sarıgül Hareketi, “Sol bir hareket” de değildi. Her kesimden insan bu harekette yer almıştı. Hadi diyelim, soldan gelenlerin bir bölümü Sarıgül gibi düşünüyor. Ya sağdan gelenler?..
En önemli soru şu;
Kendine inanları, bel bağlayanları yolda bırakan bir “lider” CHP’ye bu saatten sonra ne katabilir?
Bir soru da Hasan Balı ve arkadaşlarına:
Halkın Yükselişi Partisi’nden ne zaman istifa edip, CHP’ye geçeceksiniz?
 
xx      xx      xx
Sahi şimdi Halkın Yükselişi Partisi ne olacak?
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.