Muğla’da sakız ağacı ve adaçayı çalışmaları

Bu haber 01 Mayıs 2014 - 21:08 'de eklendi ve 1.124 kez görüntülendi.

muglasakizveadacayi651651565165Ege Tarımsal Araştırma İstasyonu ve İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü işbirliğiyle demonstrasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği açıklandı.

Haber Merkezi

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün birlikte başlattığı çalışmalar ile 2014 yılında Muğla’da Anadolu Adaçayı türünde çiftçi şartlarında demonstratif çalışmalar başlatıldı.

Dünyada ve ülkemizde ıtri ve tıbbi bitkiler ile bunlardan elde edilen ürünlerin kullanımında görülen büyük artış nedeniyle sürekli artan talebini karşılamak, daha standart bir ürün elde etmek ve pazar payını arttırmak amacıyla Marmaris İlçesi Turgut Köyünde Hüseyin Şahin’in arazisinde bin 300 adaçayı fidesi dikimi yapıldı. Aynı zamanda yine Ege Tarımsal Araştırma İstasyonu, İl Müdürlüğü ve Datça İlçe Müdürlüğü ortak yapılan çalışma ile Datça İlçesi Sındı Köyünde 40 adet sakız ağacı fidanı dikimi gerçekleştirildi. Bekir Ünal’ın arazisinde yapılan sakız fidanlarının dikiminden sonra arazisinde mevcut bulunan yabani sakız ağaçlarında da aşılama çalışması yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 02 Mayıs 2014 / 11:44

Ege Tarımsal Araştırma İstasyonu ve İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü’ne çok teşekkürler,
Marmaris İlçesi Turgut Köyünde Hüseyin Şahin’e çok teşekkürler,hayırlı olsun bereketli olsun,

Datça İlçesi Sındı Köyünden 40 adet sakız ağacı fidanı dikimi gerçekleştiren Bekir Ünal’a özellikle çok teşekkürler,SAKIZağacı çok değerli ve uzun sürede ürün veren bir ağaç,
“BİRAZ SONRA KIYAMET KOPACAKSA BİLE AĞAÇ DİKMEKTEN GERİ KALMAYINIZ” buyruğu olan dinimizde,böyle uzun vadeli ve önemli ve kültürel bir bitkiye yönelmesini ben gıpta edereke karşılıyorum,selam hepinize Ortaca’dan,MKzK-ORTACA TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI